7/9/2020
پنج شنبه، ۱۹ تیر ۱۳۹۹
رونمایی ژاپنی‌ها از ربات راهب معبد بودایی‌ها + تصاویر

رونمایی ژاپنی‌ها از ربات راهب معبد بودایی‌ها + تصاویر

یک معبد بودایی در ژاپن با قدمت 400 سال در اقدامی بی‌سابقه یک ربات راهب را به منظور ایراد خطابه‌های این آیین به کار گرفته و معتقد است این حرکت می‌تواند چهره این مذهب را تغییر دهد.

اعتمادآنلاین| این ربات راهب که در صورت «کانون» (بودای بخشنده) شکل گرفته، اخیرا به ایراد خطابه در معبد «کودایجی» در شهر کیوتوی ژاپن پرداخته و همکاران انسانی او پیش بینی می‌کنند که این ربات روزی به سبب پیشرفت هوش مصنوعی، به خردی نامحدود دست پیدا کند.

 

یکی از راهب‌های این معبد به نام تنشو-گوتو به خبرگزاری فرانسه گفت: این ربات هرگز نخواهد مرد بلکه همواره خودش را به‌روز رسانی کرده و تکامل پیدا خواهد کرد. به این ترتیب می‌توان زیبایی یک ربات را مشاهده کرد چرا که می‌تواند به صورت نامحدود و تا ابد آگاهی را ذخیره کند.

 

گوتو اظهار کرد: ما امیدواریم که با پیشرفت هوش مصنوعی این ربات خرد بیشتری نیز به دست بیاورد و به مردم کمک کند که حتی بر دشوارترین سختی‌ها غلبه کنند. این می‌تواند بودائیت را تغییر دهد.

 

این ربات که به شکل و اندازه یک انسان بزرگسال طراحی شده، چند وقت پیش کار خدمات دهی را آغاز کرد و می‌تواند بالا تنه، دست‌ها و سرش را تکان دهد.

 

با این حال طراحان این ربات فقط سر و صورت و شانه‌هایش را از جنس سیلکون به منظور شبیه سازی پوست انسانی طراحی کرده‌اند و باقی اندام آن رباتیک است.

 

این ربات به هنگام ایراد خطابه و دعا دستانش را به هم می‌چسباند و همچنین با لحنی تسکین‌دهنده خطابه‌ها را پخش کرده و هم‌زمان مابقی قطعات ماشینی این ربات از سوی مخاطبانش قابل مشاهده است.

 

ربات

 

یک دوربین فیلمرداری کوچک نیز در چشم چپ او نصب شده است و مشاهده آن یادآور یک فیلم علمی تخیلی پادآرمانشهری هالیوود است.

 

گفته شده که این ربات با هزینه تقریبا یک میلیون دلار طی یک پروژه مشترک بین معبد ذن و همینطور پروفسور هیروشی ایشیگورو، متخصص مشهور رباتیکی از دانشگاه اوزاکا تولید شده است.

 

این ربات با اسم «میندار» درباره شفقت و خطرات خشم، غرور و امیال برای انسان به ایراد خطابه می‌پردازد.

 

او در خطابه‌اش به مخاطبانش گفت: شما انسان‌ها به امیال خودخواهانه نفس خود می‌چسبید، اما امیال دنیوی چیزی غیر از ذهن گم شده شما در دریاها نیستند.

 

گوتو اظهار امیدواری کرد که این ربات پروفسور کودایجی بتواند به نحوی که راهب‌های سنتی قادر به انجامش نیستند نظر نسل جوان را به مذهب بودایی جلب کنند.

 

ربات راهب

 

او اظهار کرد: جوانان شاید فکر می‌کنند که یک معبد در حال حاضر جایی برای برگزاری مراسم عزا یا عروسی است، شاید راهب‌های قدیمی مثل من قادر به انجامش نباشند اما این ربات راهب یک شیوه جالب برای برطرف کردن این شکاف است، ما می‌خواهیم مردم این ربات را ببینند و درباره جوهره بودائیت فکر کنند.

 

در عین حال گوتو تاکید کرد که این ربات ترفندی برای جذب درآمد از گردشگران نیست.

 

او گفت: این ربات به ما راه‌های غلبه بر درد و رنج را یاد می‌دهد. آن اینجاست تا هر کسی را که به دنبال کمک خواستن است نجات دهد.

 

اخیرا دانشگاه اوزاکا یک مطالعه درباره بازخوردهای کسانی که مخاطب این ربات قرار گرفته‌اند، انجام داده است و تعدادی از آنها از ظاهر انسانی این ربات شگفت زده شده‌اند.

یکی از این افراد گفت: من گرمایی را از او حس کردم که شما آن را از یک ماشین معمولی احساس نمی‌کنید.

 

در عین حال عده‌ای نیز از این اقدام معبد کودایجی به خاطر مداخله در تقدس یک مذهب انتقاد کردند که اکثر آنها خارجی بودند.

 

گوتو در عین حال اتهامات وارد شده به طراح این ربات مبنی بر این که او به مقدسات توهین کرده را رد کرد.

 

او در خاتمه گفت: مشخص است که یک ماشین روح ندارد اما مذهب بودایی موضوعش درباره اعتقاد به خدا نیست، بلکه اعتقاد به راه بودا است، بنابراین مهم نیست که آیا نماینده‌اش یک ماشین باشد یک درخت و یا یک تکه آهن.

 

گوتو تاکید کرد: هوش مصنوعی به حدی پیشرفت کرده که ما این را منطقی می‌دانیم بودا خودش را به شکل یک ربات تغییر شکل دهد.

 

منبع: ایسنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها