7/16/2020
پنج شنبه، ۲۶ تیر ۱۳۹۹
 بصورت مستمر با شورای نگهبان ارتباط دارم
عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور:

بصورت مستمر با شورای نگهبان ارتباط دارم

وزیر کشور گفت: قول داده‌ایم تا پایان سال مساله مناطق سیل‌زده را حل کنیم و نوسازی‌ها تمام شود.

اعتمادآنلاین|  عبدالرضا رحمانی‌فضلی در پایان جلسه هیات دولت در خصوص تدابیر شکل گرفته برای برگزاری اربعین امسال در جمع خبرنگاران گفت: در حوزه مرزها به توافق رسیدیم در ایام اربعین روادید را لغو کنیم. این به معنای عدم نظارت و عدم سهمیه بندی نخواهد بود. روز یکشنبه نیز وزیر کشور عراق به ایران سفر خواهد کرد که در جلسه مشترک بیشتر در این رابطه صحبت خواهیم کرد. هم درباره مناطق جدید برای اربعین و هم اینکه اگر شرایط خاصی برای تاسوعا و عاشورا باشد، هماهنگی خواهیم کرد.

 

وزیر کشور همچنین در پاسخ به این سوال که آیا در مناطق سیل زده طبق برنامه‌ریزی پیش می‌رویم یا خیر، گفت: ما در مسیر برنامه‌ریزی هستیم. قولی که داده بودیم سه اولویت داشت؛ نخست مسکن، دوم پرداخت خسارت‌های کشاورزی و تامین وسایل زندگی است. اولویت‌های بعدی ما بحث زیرساخت‌ها بوده که هر وزارتخانه‌ای مسئول زیرساخت‌های خود است که این کار را انجام می‌دهند.

 

وی گفت: امروز هم آقای جهانگیری معاون اول جلسه‌ای گذاشتند و گزارش‌گیری کردند که موجب رضایت بود. در حوزه تعمیرات تقریبا به مراحل نهایی می‌رسیم که حدود 110 هزار واحد را شامل می‌شد و در حوزه ساخت و ساز هم حدود 30 الی 35 هزار واحد مسکونی تقریبا تمام عملیات‌های اجرایی‌اش شروع شده به جز مناطقی که لازم است ما جابجایی در سطح وسیع داشته باشیم. یک منطقه وسیعی را آب برده و ما باید زمین جدید تملک کنیم که تملک کردیم و در مرحله نقل و انتقال هستیم. این مساله را نیز قول داده‌ایم تا پایان سال مساله را حل کنیم و نوسازی‌ها تمام شود.

 

رحمانی‌فضلی گفت: در حوزه وسایل خانگی یک پک شش قسمتی بوده که آن را هم حدود 110 هزار مورد برآورد کردند که همه این تعداد منابعش آماده است؛ 40 هزار مورد را خریده‌ایم  35 هزار مورد واگذار شده و کسانی که در این زمینه خسارت دیده‌اند می‌توانند با مراجعه به سامانه سجاد که به این منظور تدارک دیده شده نام‌نویسی کنند.

 

وزیر کشور همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص ایجاد زیرساخت‌های مربوط به ورود بانوان به ورزشگاه نیز گفت: این یک مساله بین‌بخشی است و در حال حاضر هم دادستانی، هم نیروی انتظامی، وزارت کشور و وزارت ورزش نظر دارند. اصل مساله چندین بار مطرح شده و چندین بار هم این اتفاق افتاده است. به هر صورت باید به یک دستورالعملی برسیم. باید برخی نگرانی‌ها که از سوی متدینین مطرح شده و حوزه‌های امنیتی و انتظامی دارند رفع شود و آن طرف قضیه باید اجازه حضور در حد عدم تشدید نگرانی‌ها حل شود. 

 

وی در خصوص اقدامات صورت گرفته در رابطه با طوفان شن در استان سیستان و بلوچستان گفت: متاسفانه ما همیشه این مساله را در منطقه زابل داریم که به دلیل خشکسالی شدت پیدا کرده و البته در هر مرحله ای که اتفاق می افتد سازمان مدیریت بحران در منطقه آماده باش اعلام می کند؛ قبلا پیش بینی می شود و امکانات لازم را برای اینکه بتوانند یک حفاظت نسبی را می دهند اگر نه سطح آن طوفان ها و شن ها به میزانی است که اگر فکر کنیم می توانیم مانعش شویم یا تمام آثارش را از بین ببریم امکان نخواهد داشت. به هر صورت آنچه وظیفه سازمان مدیریت بحران است را انجام می دهند. 

 

وی در رابطه با معرفی جانشین برای مهدی حاجتی عضو شورای شهر شیراز نیز گفت: من در جریان این موضوع نیستم. 

وزیر کشور در خصوص نحوه اعطای مرخصی به استانداران و ضوابط خروج آنها از کشور گفت: استانداران مثل همه کارمندان دولت یک ماه در سال مرخصی دارند. درخواست مرخصی خود را باید به وزیر کشور تحویل دهند و پس از موافقت می‌توانند به مرخصی بروند. اگر هم بخواهند به خارج از کشور سفر کنند دو گونه است؛ یا ماموریتی است که باید ماموریت بگیرند که آن هم شرایطش به گونه ای است که باید در کارگروه وزارت کشور به تصویب برسد و به وزارت خارجه اعلام شود. اگر هم بخواهند بصورت شخصی سفر کنند که مثل همه مرخصی می گیرند. 

 

رحمانی فضلی در تشریح دیدارهای خود با گروه های سیاسی و دیدار و رایزنی با شورای نگهبان گفت: من هیچگاه نگفتم در حال رایزنی هستم اما جلسه‌ای با اصولگرایان و اصلاح طلبان داشتیم که حتما با مستقلین هم خواهیم داشت که در نهایت یک جلسه با همه این گروه های برگزار می کنیم.

 

وی ادامه داد: به یک سری اصول مشترک زیاد رسیدیم و قطعا خواهیم رسید و آن اصول مشترک بین همه احزاب، گروه ها و وزارت کشور قطعا میثاقی خواهد بود که همه به آن پایبند باشیم و در اصولی هم که مشترک نیستیم هرگروه کار خودش را انجام خواهد داد.

 

وی افزود: اما در رابطه با شورای نگهبان این را عرض می کنم که بنده به عنوان وزیر کشور بصورت مستمر با شورای نگهبان ارتباط دارم، جلسه دارم و مباحث و موضوعاتی که نظر ما مهم است و حتما باید در چهارچوب به شورای نگهبان منتقل شود به آنها مخصوصا شخص آقای جنتی و شخص آقای کدخدایی اعلام می کنم. اگر رایزنی به معنای این باشد که قانون نادیده گرفته شود یا دور زده شود قطعا این نیست. ما مستمرا جلسه داریم و در این جلسات هم روی نحوه برگزاری انتخابات صحبت می کنیم چرا که ما اجرا هستیم و آنها نظارت می کنند و تعامل در هرلحظه ای لازم است.

 

منبع: ایلنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها