2/25/2020
سه شنبه، ۰۶ اسفند ۱۳۹۸
خرید گرینلند برای ترامپ چقدر آب می‌خورد؟

خرید گرینلند برای ترامپ چقدر آب می‌خورد؟

رئیس‌جمهور آمریکا قصد خرید گرینلند را دارد اما برای این کار موانع زیادی پیش روی خود خواهد دید.

اعتمادآنلاین| نخستین بار وال‌استریت ژورنال به نقل از منابع آگاه خبر داد که دونالد ترامپ از مشاورانش خواسته است تا امکان خرید جزیره گرینلند از دانمارک را بررسی کنند. گرینلند که بزرگ‌ترین جزیره جهان محسوب می‌شود 56 هزار نفر جمعیت دارد و یک حکومت خودمختار تحت کنترل دانمارک است.

 

اگرچه درخواست ترامپ برای خرید گرینلند کمی عجیب است اما مقامات این جزیره واکنش تندی نسبت به این مساله از خود نشان داده‌اند.

 

وزارت خارجه گرینلند در حساب توئیتری خود نوشت: گرینلند غنی و دارا منابعی با ارزش نظیر معادن، خالص‌ترین آب و ماهی است، ما برای تجارت آماده‌ایم اما فروشی نیستیم! کیم کیلسن، نخست وزیر گرینلند نیز گفت: گرینلند برای فروش نیست اما آماده تجارت و همکاری با هر کشوری از جمله آمریکا هستیم.

 

ایده خرید گرینلند توسط آمریکا ایده جدیدی نیست: در سال 1946 هری ترومن، رئیس‌جمهور وقت آمریکا ایده خرید این جزیره از دانمارک را به ازای 100 میلیون دلار مطرح کرد که ارزش امروزی آن معادل 1.3 میلیارد دلار است. این ایده اگر چه در نهایت رد شد اما مقامات گرینلند به آمریکا اجازه تاسیس یک پایگاه هوایی را دادند.

 

با توجه به توسعه اقتصادی گرینلند در سال‌های اخیر، خرید این جزیره برای آمریکا احتمالا بیش از 2 میلیارد دلار هزینه خواهد داشت. البته خرید سرزمین های خارجی توسط دولت‌های آمریکا مساله جدیدی نیست: آمریکا در سال 1917 میلادی مجمع‌الجزایر "ویرجین" را از دانمارک خریداری کرده بود. این کشور در سال 1803 نیز توانست ایالت لوئیزیانای فعلی را به مبلغ 15 میلیون دلار (‌340 میلیون دلار ارزش فعلی) از فرانسه خریداری کند که مساحت این اراضی تقریبا برابر با یک شانزدهم مساحت گرینلند است.

 

آمریکا در سال 1867 نیز آلاسکا را از روسیه به مبلغ 7.2 میلیون دلار خریداری کرد که معادل 125 میلیون دلار امروزی است.

 

منبع: ایسنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها