2/25/2020
سه شنبه، ۰۶ اسفند ۱۳۹۸
خروج رشته کشاورزی از کنکور یک نقص است
رئیس دانشگاه آزاد:

خروج رشته کشاورزی از کنکور یک نقص است

رئیس دانشگاه آزاد با اشاره به اینکه از یک میلیون و 200 هزار دانشجوی دانشگاه آزاد، 7 هزار نفر در حوزه کشاورزی تحصیل می‌کنند، گفت: امسال کل رشته کشاورزی از کنکور خارج شد که این یک نقص است.

اعتمادآنلاین|محمدمهدی طهرانچی در چهاردهمین جلسه هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان سمنان، ضمن تبریک عید سعید غدیرخم، با اشاره به نقش هیأت امناهای استانی، اظهار داشت: در گذشته دانشگاه آزاد اسلامی، دو دوره فعالیت قابل تقسیم است؛ گام اول دانشگاه از ابتدای تأسیس تا سال 1396 بود که دوره گسترش کمی بود که دانشگاه را به یک شبکه اجتماعی، علمی و فرهنگی تبدیل کرد که یک میلیون و 700 هزار دانشجو را در خود جای داد. دوره اول باعث شد دانشگاه آزاد اسلامی از حالت نخبگانی به دانشگاه گسترده وارد شود و 48 درصد جوانان جذب دانشگاه شوند که این دوره نقاط قوت و ضعف خود را داشت.

 

در ذهن مردم علامت سوال بزرگی در مورد کارآمدی تحصیل و دانشگاه وجود دارد

طهرانچی خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب، یکی از موارد توفیق نظام را تعداد بالای فارغ التحصیلان دانشگاهی و هزاران واحد دانشگاهی در کشور عنوان کرده‌اند و مطمئناً نقش دانشگاه آزاد اسلامی در این توسعه، نقشی بی‌بدیل بوده است.

 

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه در گام دوم دانشگاه که از انتصاب دکتر ولایتی توسط رهبر معظم انقلاب به عنوان رئیس هیأت موسس و هیأت امنا شروع شد، با توجه به نوع توسعه کمی که دانشگاه آزاد اسلامی داشت، با واقعیت‌هایی مواجه شدیم، گفت: یکی از مهمترین واقعیت‌ها، تغییر ذائقه مردم بود. در سال 1391 یک میلیون و 700هزار دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی تحصیل می‌کردند، اما امروز حدود یک میلیون و 200 هزار دانشجو داریم. این موضوع نشان‌ دهنده این است که در ذهن مردم علامت سوال بزرگی در مورد کارآمدی تحصیل و دانشگاه وجود دارد.

 

وی افزود: امروز می‌بینیم 700 هزار نفر در رشته علوم تجربی و حدود 110 هزار نفر در رشته ریاضی کنکور می‌دهند. این موضوع نشان دهنده مطالبه ای است که مردم از آموزش عالی دارند و آن «کارآمدی» است نه صرفاً «کیفیت». در گذشته تصور مردم این بود که مدرک دانشگاهی راهگشاست، اما امروز به این نتیجه رسیده اند که مدرک دانشگاهی صرف برای تضمین آینده آنها کافی نیست. همزمانی گام دوم دانشگاه با واقعیات موجود یک تغییر رویکرد را به همراه داشت.

تحصیل تنها 7 هزار دانشجوی آزاد در رشته کشاورزی

طهرانچی تأکید کرد: منابعی که در گام اول دانشگاه آزاد اسلامی به وجود آمده، امانت‌هایی است که باید با دقت و نهایت امانتداری نسبت به آنها برای توسعه استان اندیشید.

 

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه از یک میلیون و 200 هزار دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی، 7 هزار نفر در حوزه کشاورزی تحصیل می‌کنند، گفت: با اینکه ارتزاق 5 میلیون خانوار مستقیم از کشاورزی است، جوانان به هیچ وجه علاقمند به تحصیل در رشته ای که با 18 درصد تولید ناخالص ملی ارتباط دارد، نیستند، یعنی به این نتیجه رسیده اند دانشی که دانشگاه در این حوزه به ما می‌دهد، راهگشای زندگی ما نیست.

 

مشکل کشور در آینده نبود افراد متخصص است

وی با اشاره به اینکه مشکل کشور در آینده، مشکل آب نیست بلکه مشکل نبودن افراد فن آور و متخصص است، تصریح کرد: این واقعیت را دانشگاه آزاد اسلامی چون به مردم وصل است، زودتر از بقیه درک کرده، دانشگاه‌های دولتی چون از پول نفت ارتزاق می‌کنند، خیلی برای آنها مشکل نیست. جالب است بدانید که امسال کل رشته کشاورزی از کنکور خارج شد، بدین معنا که از چهار برابر متقاضی هم این رشته کمتر شد. این یک نقص است. وضعیت صنعت هم بهتر از این نیست. تربیت حرفه ای ما ضعیف است و در مقابل تجربه ای در حوزه پزشکی داریم که در آن تربیت حرفه ای داریم و با کنترل وضعیت، مردم در این بخش به ما نمره قبولی می‌دهند.

 

شفاف‌سازی مالی و امانتداری مردم در دانشگاه آزاد 

وی با اشاره به فرمایشی بودن بودجه دانشگاه آزاد اسلامی در سال‌های گذشته، تصریح کرد: دانشگاه آزاد اسلامی برای اولین بار در سال گذشته مورد حسابرسی مستقل قرار گرفت و تا پیش از آن، بودجه دانشگاه آزاد اسلامی حسابرسی نشده بود. شفاف‌سازی مالی و امانتداری مردم در دانشگاه آزاد اسلامی یکی از اهداف ماست. لذا بودجه واحدها باید شفاف بوده و مورد حسابرسی قرار گیرد و واحدها باید منطبق با بودجه خود حرکت کنند. این حسابرسی باید نشان دهد که واحدها دقیق عمل کرده‌اند.

 

طهرانچی با بیان اینکه در دوره جدید دانشگاه آزاد اسلامی، هزینه‌ها با درآمدها مرتبط شده، گفت: به عنوان مثال؛ اگر شهریه ای برای درس معارف از دانشجویان اخذ می‌شود، باید خرج معارف و فرهنگ دانشجویان شود. مثال دوم این است که شهریه متغیر پایان‌نامه در تحصیلات تکمیلی به پژوهش اختصاص یافته است. می‌خواهیم دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی بدانند هر پولی که به دانشگاه پرداخت می‌کنند، دقیقاً به همان منظور هزینه می‌شود.

 

منبع: مهر

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها