2/20/2020
پنج شنبه، ۰۱ اسفند ۱۳۹۸
افتتاح غرفه ایران در نمایشگاه کتاب پکن

افتتاح غرفه ایران در نمایشگاه کتاب پکن

نمایشگاه بین‌المللی کتاب پکن امروز رسماً افتتاح شد و فعالیت‌های غرفه موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران در این نمایشگاه کلید خورد.

اعتمادآنلاین|نمایشگاه بین‌المللی کتاب پکن از 30 مرداد تا 3 شهریور 1398 در مرکز بین‌المللی نمایشگاه‌های پکن دایر است. غرفه موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران هم در این دوره از نمایشگاه بر اساس تفاهم‌نامه مشترک همکاری بین طرفین به مساحت 18 مترمربع برپا است.


در سال 2015 کشور امارات متحده عربی به‌عنوان میهمان ویژه در این نمایشگاه حضور داشت و پس‌از آن در سال 2016 کشورهای اروپای شرقی و مرکزی (آلبانی، بلغارستان، کرواسی، جمهوری چک، مجارستان، لهستان، رومانی، اسلواکی، اسلوونی) و سه کشور حوزه بالتیک (استونی، لتونی و لیتوانی) میهمان ویژه نمایشگاه پکن بودند.

 

در سال 2017 نیز جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان میهمان ویژه در فضایی به وسعت 500 متر در نمایشگاه کتاب پکن حضور یافت و سال قبل مراکش میهمان ویژه نمایشگاه بود. امسال هم رومانی میهمان ویژه نمایشگاه کتاب پکن است.


این در حالی است که کشور چین نیز در سال 2019 به‌عنوان میهمان ویژه در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران حضور داشت.
نمایشگاه کتاب پکن، سال گذشته در فضایی به وسعت 92 هزار و 700 متر با حضور شرکت‌کنندگانی از 93 کشور و منطقه در جهان در 2500 غرفه برگزار شد و بیش از 300 هزار نفر بازدیدکننده داشت. همچنین 1300 خبرنگار آن را پوشش خبری داده و 5678 قرارداد نشر نیز در آن به امضا رسید.


در غرفه ایران در این دوره از نمایشگاه، بیش از 250 عنوان کتاب‌های ادبی برگزیده جوایز سال گذشته (جایزه کتاب سال، جایزه جلال، جایزه شهید غنی پور، جایزه قلم زرین، جایزه هفت‌ اقلیم، جایزه انتخاب بهترین کتاب دفاع مقدس، جایزه رشد، جایزه کتاب سال پاسداران اهل‌ قلم) و همچنین آثاری در زمینه‌های آموزش زبان فارسی، ایران‌شناسی، هنر، کودک و نوجوان، دین و دفاع مقدس عرضه می‌شود.


معرفی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، معرفی طرح‌های حمایتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از انتشار کتاب ایرانی، دعوت از ناشران بین‌المللی و مذاکره برای حضور در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، برگزاری روز ایران و نشست‌های تخصصی ازجمله برنامه‌های در نظر گرفته‌شده برای حضور در این دوره از نمایشگاه است.


علاوه بر موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، انتشارات سوره مهر و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران نیز در غرفه ایران به نمایش آثار خود می‌پردازند. علیرضا گلدوزیان تصویرگر ایرانی با حمایت تصویرگری آناناس چین به‌عنوان داور، به همراه افسانه صانعی تصویرگر و زهرا نعمت‌اللهی نویسنده برگزیده خلق کتاب تصویری دستان با حمایت موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، در نمایشگاه پکن حضور دارند.


نشست مشترک تصویرگران ایران و چین (شرکت‌کنندگان در مسابقه تصویرگری آناناس)، معرفی آثار تصویرگران، آموزش نقاشی به کودکان و برگزاری کارگاه آموزشی تصویرگری توسط علیرضا گلدوزیان ازجمله برنامه‌هایی است که به مناسبت حضور در نمایشگاه کتاب پکن اجرا می‌شود.

 

منبع: ایسنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها