2/27/2020
پنج شنبه، ۰۸ اسفند ۱۳۹۸
توافقات سودانی‌ها در سایه مداخلات سعودی

توافقات سودانی‌ها در سایه مداخلات سعودی

بررسی تحولات اخیر سودان و اظهار نظرهای مقام های سعودی در این خصوص نشان از لزوم هوشیاری ملت سودان در برابر مداخلات عربستان دارد.

اعتمادآنلاین| تحولات اخیر سودان به ویژه اتفاقات رخ داده در این کشور طی روزهای اخیر نشان از آن دارد که این کشور در حال عبور از یک مرحله تاریخی بسیار مهم است که با توجه به افزایش مداخلات کشورهای خارجی در این تحولات برای تعیین مسیر آن، مردم سودان باید در قبال محافظت از دستاوردهای انقلاب خود بسیار هوشیار باشند.

 

به تازگی شورای نظامی سودان و مخالفان این کشور سند قانون اساسی مورد توافق دو طرف را امضا کرده اند. این سند در جریان یک مراسم با حضور مقامات داخلی و بین المللی و در سایه پوشش رسانه ای گسترده امضا شد که به دنبال آن موجی از شادی میان مردم این کشور پدید آمد. طرفین درباره جدول زمانی دوره انتقالی 39 ماهه به توافق رسیدند که طی آن قدرت تقسیم می‌شود و این دوره با برگزاری انتخابات آزاد پایان می‌یابد.

 

بر اساس توافقات صورت گرفته میان شورای نظامی سودان و مخالفان این کشور یک شورای حاکمیتی در سودان برای اداره امور در دوره انتقالی تشکیل می شود. در همین خصوص شمس الدین کباشی، سخنگوی شورای نظامی انتقالی در سودان از تشکیل شورای حاکمیتی سودان به ریاست عبدالفتاح البرهان خبر داد. وی تصریح کرد که شورای نظامی حکمی قانونی برای تشکیل شورای حاکمیتی را صادر کرده است و اعضای آن مقابل رئیس شورای حاکمیتی و رئیس شورای قضایی سوگند یاد خواهند کرد.

 

این شورای حاکمیتی هم چنین نخست‌وزیر جدید در سودان را معرفی می کند. بر این اساس، شورای نظامی انتقالی در سودان پنج عضو خود را برای حضور در شورای حاکمیتی انتخاب کردند و تصمیم این شورا بر این است که عبدالفتاح البرهان (رئیس کنونی شورای نظامی) ریاست شورای حاکمیتی را بر عهده بگیرد.

 

شورای حاکمیتی سودان متشکل از 11 عضو که 6 عضو غیرنظامی و پنج عضو نظامی هستند، قرار است اداره سودان را به مدت سه سال تا برگزاری انتخابات به عهده بگیرند.

 

در همین حال اظهار نظرهای مقامات سعودی در قبال تحولات سودان و مداخلات آشکار و پنهان آنها در خصوص روند سیاسی این کشور این روزها افزایش یافته است. عربستان که از ابتدا از حضور نظامیان در رأس قدرت استقبال کرده و مخالف انتقال قدرت به غیر نظامیان و انقلابیون این کشور بود به تازگی از تغییرات حاصله در سودان به صورت ظاهری استقبال می کند.

 

در همین راستا به تازگی، محمد بن سلمان ولیعهد عربستان به صورت تلفنی با آبی احمد نخست وزیر اتیوپی گفتگو کرده است. وی مدعی شد که عربستان سعودی از همه تلاشها در راستای برقراری امنیت و ثبات در منطقه حمایت می کند! بن سلمان در ادامه رایزنی های خود در خصوص مسائل داخلی سودان با موسی فکی رئیس کمیساریای اتحادیه آفریقا گفتگو کرده و ادعا کرد که ریاض از خواسته های ملت سودان حمایت می کند.

 

عربستان تلاش می کند تا در آشفته بازار تحولات سودان از این آب گل آلود ماهی گرفته و خود را به عنوان بازیگر فعال عرصه این تحولات نشان دهد. رایزنی های پی در پی بن سلمان با طرف های ذی ربط در خصوص تحولات سودان و اعلام حمایت ریاض از خواسته های مردم این کشور یکی از این نمونه ها است.

 

عادل الجبیر نیز که به نوعی نماینده بن سلمان به شمار می رود در جریان حضور خود در مراسم امضای سند قانون اساسی تلاش کرد نقش عربستان را در خصوص تحولات سودان پررنگ جلوه دهد. وی مدعی شد که پادشاهی عربستان سعودی سالها با سودان برای حل اختلافات بین آمریکا و سودان همکاری کرده است و به این روند کمک کرده است.

 

البته نباید از این نکته غافل بود که مردم سودان از میزان مداخلات سعودی ها در امور داخلی کشورشان آگاه بوده و با اقدامات ریاض علیه انقلاب این کشور مخالف هستند. این هوشیاری در جریان استقبال از عادل الجبیر وزیر مشاور در امور خارجه عربستان در مراسم امضای سند قانون اساسی نشان داده شد. منابع خبری گزارش دادند که دهها شهروند سودانی در زمان حضور هیأت سعودی در مراسم امضای سند قانون اساسی سودان علیه عربستان شعارهایی سر دادند.

 

در جریان خروج عادل الجبیر از مراسم امضای سند قانون اساسی در سودان دهها تن از شهروندان سودانی علیه عربستان شعار دادند. این شهروندان معترض سودانی شعار مرگ بر عربستان را در زمانیکه عادل الجبیر و هیأت همراهش قصد ترک کردن محل مراسم را داشتند سر دادند. سودانی ها پیشتر نیز علیه سیاستهای عربستان در قبال خارطوم دست به اعتراضاتی زده بودند.

 

برگزاری نخستین جلسه دادگاهی عمر البشیر رئیس جمهور سابق سودان به اتهام فساد مالی نیز قابل توجه است. بر اساس گزارش های رسانه ای، یکی از بازپرسان این پرونده در دادگاه گفت که البشیر اعتراف کرده که از محمد بن سلمان 25 میلیون دلار و از عبدالله بن عبدالعزیز پادشاه سابق این کشور 65 میلیون دلار دریافت کرده است. این مبلغ گویا کمک‌های نقدی مقامات عربستان سعودی به کشور سودان بوده است.

 

عمرالبشیر همچنین در جریان این دادگاه اعتراف کرده که از خلیفه بن زاید آل نهیان، رئیس دولت امارات نیز یک میلیون دلار گرفته است.

 

این اعترافات البشیر نشان می دهد که عربستان در کنار رایزنی های سیاسی خود، در پشت پرده به دنبال رشوه دادن به مقامات کشورهای آفریقایی به ویژه سودان که اهمیت بسیار ویژه ای برای ریاض دارد است تا بدین وسیله بتواند اهداف خود را در این کشورها محقق کرده و آنها را در قبال تحولات خاورمیانه مخصوصا پرونده تجاوز به یمن با خود همراه سازد.

 

عربستان در ابتدای انقلاب سودان همواره بر حمایت خود از شورای نظامی این کشور که اقدام به سرکوب گسترده انقلابیون و کشتار وسیع آنها کرده تاکید می کرد و اکنون اعلام می کند که از خواسته های ملت این کشور حمایت می کند!

 

تحولات جاری در سودان و حصول توافق میان شورای نظامی و مخالفان این کشور می تواند نوید دهنده آن باشد که ملت سودان در مسیر حرکت به سمت یک دوره انتقالی با همکاری نظامیان و غیر نظامیان قرار گرفته اند. مردم این کشور باید در مرحله کنونی نسبت به مداخلات کشورهای خارجی به ویژه عربستان و سیاستهای پنهان ریاض برای منحرف کردن روند تغییرات در این کشور در شرایط کنونی کاملا هوشیار بوده و از دستاوردهای انقلاب خود که به سختی محقق شده محافظت کنند.

 

منبع: مهر

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها