9/22/2019
یکشنبه، ۳۱ شهریور ۱۳۹۸
اثری از «آلبرتو جاکومتی» هزاران پوند فروخته شد

اثری از «آلبرتو جاکومتی» هزاران پوند فروخته شد

مجسمه‌ای که در یکی از برنامه‌های شبکه بی‌بی‌سی به عنوان اثری بی‌ارزش شناخته شده بود،‌ در یک مزایده به عنوان شاهکاری از «آلبرتو جاکومتی» مجسمه‌ساز برجسته سوئیسی فروخته شد.

اعتمادآنلاین|«فیلیپ مولد» کارشناس آثار هنری در سال 2017 در یکی از برنامه‌های شبکه بی بی سی که به صحت اصالت آثار هنری می‌پردازد، از این مجسمه به عنوان اثری بی‌ارزش یاد کرد و آن را برای انجام تحقیقات بیشتر به پاریس فرستاد، اما بعدها مشخص شد که این مجسمه ناشناس در حقیقت یکی از آثار «آلبرتو جاکومتی» مجسمه‌ساز تحسین‌شده‌ی سوئیسی است.

 

آثار جعلی «جاکومتی» در بازار آثار هنری کم نیستند و این مجسمه پانصد هزار پوندی نیز هیچ امضایی از خالق خود را به همراه نداشت، به همین دلیل کارشناسان برای تایید اصالت آن با مشکل رو به رو شدند.

 

اما کمی بعد از بررسی این مجسمه در برنامه تلویزیونی، لایه‌هایی از رنگ از مجسمه پاک شد و امضای «جاکومتی» مشخص شد. این مجسمه در حراجی ماه فوریه کریستیز به قیمت پانصد هزار پوند فروخته شد.

 

این مجسمه توسط فردی به نام «‌کلر کلارک هال» که مادربزرگش در گذشته با همسر «جاکومتی»  آشنایی داشته و به طور مستقیم این مجسمه را در دهه 30 از «جاکومتی» دریافت کرده است،‌ به برنامه تلویزیونی بی بی سی معرفی شد.

 

این مجسمه در دهه 60 طی حادثه‌ای شکست و توسط همان خانواده به وسیله‌ی یک چسب ساده به هم متصل و سپس رنگ‌آمیزی شد. امضای «جاکومتی» پس از آن که مجسمه‌ی شکسته شده توسط کارشناسان مورد بررسی قرار گرفت و چسب و رنگ از آن پاک شد،‌ مشخص شد.

 

منبع: ایسنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها