7/9/2020
پنج شنبه، ۱۹ تیر ۱۳۹۹
واکسیناسیون بدون درد با کمک یک پچ پوستی
با تلاش پژوهشگران دانشگاه "ام.آی.تی" صورت می‌گیرد؛

واکسیناسیون بدون درد با کمک یک پچ پوستی

پژوهشگران دانشگاه "ام.آی.تی"، نوعی پچ پوستی ابداع کرده‌اند که می‌تواند داروها را با سرعت و بدون درد به بدن بیمار انتقال دهد.

اعتمادآنلاین| "ملانوما"(Melanoma)، شکل کشنده‌ای از سرطان پوست است که در 30 سال گذشته، گسترش قابل توجهی داشته است. سالانه 100 هزار نوع از ملانوما تشخیص داده می‌شوند و روزانه افراد بسیاری، جان خود را در اثر ابتلا به این بیماری از دست می‌دهند. پژوهشگران دانشگاه "ام.آی.تی"(MIT)، نوعی پچ پوستی ابداع کرده‌اند که می‌تواند انتقال داروها را برای حمله به سلول‌های ملانوما به سرعت انجام دهد. این پچ که روی پوست موش و انسان آزمایش شده است، می‌تواند پیشرفتی در ابداع واکسن ملانوما و حتی واکسن بیماری‌های دیگر باشد.

 

"یانپو هه"(Yanpu He)، دانشجوی دانشگاه ام.آی.تی و از پژوهشگران این پروژه گفت: پچ ما، یک پوشش شیمیایی منحصر به فرد و عملکرد خاصی دارد که امکان قرار گرفتن روی پوست و برداشتن آن را تنها در یک دقیقه فراهم می‌کند تا امکان انتقال سریع دارو فراهم شود. این پچ، امکان خارج شدن نوعی پادتن را نیز در موش زنده فراهم می‌کند و ما امیدواریم که یک واکنش ایمنی قوی نیز روی پوست انسان نشان دهد.

 

به گزارش فیز، اگرچه پمادهای موضعی هم می‌توانند روی پوست قرار بگیرند و کار درمان را انجام دهند اما این پمادها فقط تا فاصله کمی نفوذ می‌کنند. تزریق دارو می‌تواند روش خوبی برای انتقال سریع آن به بدن باشد اما این روش برای بیماران، دردناک و ناراحت‌کننده است.

 

پچ‌های میکرونیدل که با روش پوشش لایه به لایه آماده می‌شوند، یک روش ساده و بدون درد برای درمان هستند. پژوهشگران با کمک روش پوشش لایه به لایه، سطح پچ را با مولکول‌های دارای بار الکتریکی مثبت و منفی می‌پوشانند.

 

هه ادامه داد: برای این که غشای حامل دارو روی سطح پچ قرار گیرد، باید لایه‌ها محکم روی هم قرار بگیرند اما این کار موجب می‌شود که کل غشا، حالتی بسیار چسبناک پیدا کند. روش‌های پیشین که این حالت چسبناک را حفظ می‌کردند، حدود 90 دقیقه زمان نیاز داشتند تا مقدار کافی از دارو را به بدن برسد و پچ از روی پوست برداشته شود.

 

منبع: ایسنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها