8/9/2020
یکشنبه، ۱۹ مرداد ۱۳۹۹
در ویدئوتیتر «اعتمادآنلاین» ببینید:

بانکداری اسلامی چیست؟

بانکداری اسلامی همان اهداف بانکداری متداول دنیا را دنبال می‌کند با این تفاوت که عملیات بانکداری در این بانک‌ها بر اساس فقه معاملات اسلامی صورت می‌پذیرد.

اعتمادآنلاین| آغاز بانکداری اسلامی به دغدغه یکی از کشورهای غرب در مورد رواج گسترده بانکداری ربوی برمی‌گردد.

 

علت طرح موضوع این بود که مسلمانان استقبال چندانی از تودیع پول در بانکداری ربوی نکردند و سرمایه‌های خود را به طور معمول در این بانک‌ها سپرده‌گذاری نمی‌کردند.

 

بعد از طرح موضوع بانکداری اسلامی، اولین کسی که در این خصوص تحقیقات جامعی به عمل آورد شهید محمدباقر صدر بود.

 

بانکداری اسلامی همان اهداف بانکداری متداول دنیا را دنبال می‌کند با این تفاوت که عملیات بانکداری در این بانک‌ها بر اساس فقه معاملات اسلامی صورت می‌پذیرد.

 

اصل مهم در بانکداری اسلامی تقسیم سود و زیان حاصل از معامله و پرهیز از پرداخت رباست.

 

از جمله مفاهیم مورد استفاده در بانکداری اسلامی مرابحه است؛ بدین صورت که در یک قرارداد رهنی به جای اینکه برای خرید یک کالا وام در اختیار خریدار قرار گیرد، بانک‌ها خود اقدام به خرید کالا می‌کنند و آن را دوباره به خریدار می‌فروشند و وجه آن را به صورت قسطی دریافت می‌کنند.

 

از دیگر انواع تسهیلات بانک‌های اسلامی پرداخت وام به شرکت‌ها با نرخ بهره شناور است؛ نرخ بهره شناور نرخ بازده ویژه یک شرکت به حساب می‌آید. علاوه بر اینکه سود بانک دقیقاً برابر با سود خود شرکت خواهد بود.

 

اما در مورد نحوه بانکداری در ایران نظرات متفاوتی وجود دارد که نشان می‌دهد بانک‌های ایران با مفاهیم اصلی بانکداری اسلامی فاصله زیادی دارند.

 

از جمله این نظرات می‌توان به فتوای اکثر مراجع دینی اشاره کرد که گفته‌اند نظام بانکداری در ایران بر مبنای ربا شکل گرفته است.

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها