1/17/2020
جمعه، ۲۷ دی ۱۳۹۸
افت 300 تومانی نرخ مرغ در بازار/قیمت مرغ به 13 هزار و 800 تومان رسید

افت 300 تومانی نرخ مرغ در بازار/قیمت مرغ به 13 هزار و 800 تومان رسید

عضو هیئت مدیره کانون سراسری مرغداران گوشتی از کاهش 250 تا 300 تومانی نرخ مرغ در بازار خبر داد و گفت: امروز متوسط نرخ مرغ زنده 9 هزار و 500 و مرغ گرم 13 هزار و 500 تا 13 هزار و 800 تومان است.

اعتمادآنلاین| برومند چهار آیین، عضو هیئت مدیره کانون سراسری مرغداران گوشتی، از کاهش 250 تا 300 تومانی نرخ مرغ نسبت به اواخر هفته گذشته در بازار خبر داد و گفت: امروز متوسط نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری 9 هزار و 500 و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی‌ها 13 هزار و 500 تا 13 هزار و 800 تومان است.

 

وی، کاهش تقاضا و ازدیاد عرضه ناشی از خنک شدن هوا را عامل اصلی افت قیمت مرغ در بازار اعلام کرد و افزود: با توجه به شرایط کنونی عرضه و تقاضا پیش بینی می‌شود که قیمت مرغ تا 15 شهریور در همین حد باشد.

 

چهار آیین ادامه داد: براساس پیش بینی‌های قبلی از اواسط شهریور کاهش مسافرت، افت نسبی تقاضا و اختصاص بخشی از درآمد خانوار به خرید لوازم التحریر بر قیمت کالا‌های اساسی از جمله مواد پروتئینی اثر خواهد گذاشت که بدین ترتیب متوسط قیمت مرغ زنده با کاهش 10 درصدی به 9 هزار تومان و مرغ گرم 13 تا 13 هزار و 200 تومان می‌رسد.


عضو هیئت مدیره کانون سراسری مرغداران گوشتی درباره تاثیر بازار محرم بر قیمت مرغ بیان کرد: با توجه به نوسان قیمت گوشت قرمز، اگر تقاضا به سمت مرغ در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی سرازیر شود، نرخ مرغ با نوساناتی در بازار روبرو خواهد شد که این افزایش مقطعی خواهد بود.

 

وی درباره آخرین وضعیت جوجه‌ریزی، گفت: باتوجه به آنکه قیمت مصوب مرغ زنده با هزینه تمام شده تولید فاصله دارد از این رو مرغداران تمایلی به جوجه‌ریزی در واحد‌های خود نداشته‌اند که این امر نه تنها منجر به افت قیمت جوجه یک روزه در بازار شده بلکه با استمرار این روند ظرف 40 تا 50 روز آینده عرضه مرغ دچار چالش می‌شود.

 

چهارآیین با اشاره به اینکه دیگر خبری از التهاب بازار نهاده‌های دامی نیست، بیان کرد: قیمت کنونی کنجاله سویا و ذرت به نرخ مصوب خود نزدیک شده است که با این وجود اگر مسئولان امر قیمت واقعی مرغ را بپذیرند نه تنها نیازی به واردات نداریم بلکه می‌توانیم بخشی از مازاد خود را به بازار‌های هدف صادر کنیم چرا که با وجود ظرفیت تولید در کشور این امکان وجود دارد که یک میلیون تن محصول به کشور‌های همسایه صادر شود تا یک ونیم میلیارد دلار درآمد ارزی نصیب کشور گردد.

 

عضو هیئت مدیره کانون سراسری مرغداران گوشتی در پایان با انتقاد از این مسئله که قیمت ریز مغزی‌ها و واکسن در بازار همچنان بالاست، تصریح کرد: با توجه به آنکه مسئولان نوید تأمین تمامی واکسن مورد نیاز صنعت طیور را داده‌اند امیدواریم ظرف 10 تا 15 روز آینده شاهد تعدیل قیمت در بازار باشیم تا تولید‌کنندگان انگیزه کافی برای ادامه تولید را داشته باشند.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها