6/1/2020
دوشنبه، ۱۲ خرداد ۱۳۹۹
نبود داروی برند مورد علاقه بیمار دلیل ایجاد بازار سیاه دارویی
مدیر کل اداره داروی سازمان غذا و داروئ مطرح کرد:

نبود داروی برند مورد علاقه بیمار دلیل ایجاد بازار سیاه دارویی

مدیر کل اداره داروی سازمان غذا و دارو فقدان نسخه نویسی الکترونیکی را یکی از معضلات نظام سلامت دانست و گفت: بیمار هنوز به برخی داروهای برند، علاقه دارد و وقتی دارو را در هرجا پیدا نکند باعث می شود بازار سیاه دارویی ایجاد شود.

اعتمادآنلاین|مهرعلیان مدیر کل اداره دارو اظهار داشت: ارز تخصیصی به دارو و تجهیزات پزشکی رقمی بالغ بر 3 الی 3.5 میلیارد است. برای حمایت از تولید داخل مجبوریم واردات داروهایی که در سنوات گذشته وارد می‌شدند و در بازار دارویی موجود بودند، را محدود کنیم. اما برخی از این داروها مشتری های خود را دارند.

 

وی در خصوص علل ایجاد بازار سیاه دارویی گفت: پزشک به عنوان نسخه نویس این داروها را تجویز می‌کند و بیمار هم تمنای آن دارو را دارد. یعنی بیمار هنوز به برخی داروهای برند، علاقه دارد و وقتی دارو را در هرجا پیدا نکند در نتیجه باعث می شود بازار سیاه دارویی ایجاد شود.

مهرعلیان تاکید کرد:  آنچه نظام سلامتمان امروز از آن رنج می‌برد فقدان نسخه پیچی الکترونیک است.

 

وی درخصوص داروفروشی در ناصر خسرو توضیح داد: نمی‌گویم ما بازار را رصد نمی‌کنیم. ما بازار دارویی را رصد کردیم که امروز ناصرخسرو کوچک مانده است.

 

مهرعلیان در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری تصریح کرد: برنامه داریم تا پایان سال 98 در سامانه تیتک، نحوه توزیع دارو از شرکت های پخش به داروخانه ها و در گام دوم از سال 98 به بعد توزیع دارو از داروخانه به مصرف کننده مورد بررسی و رصد قرار گیرد. توصیه میکنم برای اینکه ناصرخسرو را از بین ببریم پزشکان داروی ایرانی را تجویز کنند، داروخانه ها بیماران را به داروهای ایرانی سوق دهند و مردم نیز به داروهای تولید داخل اطمینان کنند.

 

منبع: فارس

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها