2/25/2020
سه شنبه، ۰۶ اسفند ۱۳۹۸
دستفروشان را به رسمیت می‌شناسیم/  جزئیات جدید از  میزان اختلاف بدهی‌های شهرداری
سخنگوی شورای شهر تهران:

دستفروشان را به رسمیت می‌شناسیم/  جزئیات جدید از  میزان اختلاف بدهی‌های شهرداری

سخنگوی شورای شهر تهران با بیان اینکه گفت وگوی نمایندگان شهری با دستفروشان آغاز شده و این به معنای به رسمیت شناختن فعالیت آنهاست،‌گفت: در این زمینه باید به راه‌حل مشترک رسید.

اعتمادآنلاین|علی اعطا سخنگوی شورای شهر تهران در نشست خبری درباره نسبت شهر و محرم اظهار داشت: از دیرباز نسبت معناداری در کشور بین فضای شهری و آئین محرم وجود داشته و جلوه‌های آن هنوز بر جای مانده است.

 

وی افزود: توسعه فضای عمومی بستری برای این رویدادها باید باشد و ما به این موضوعات توجه داریم بنابراین فعالیت هویت بخش و آیینی را باید در شهر به جریان اندازیم.

 

 افزایش دو برابری بودجه اربعین در شهرداری

سخنگوی شورای شهر ادامه داد: به مناسبت ایام محرم و اربعین حسینی دو کمیسیون فرهنگی و محیط زیست شورای شهر با دو معاونت خدمات شهری و فرهنگی اجتماعی شهرداری جلساتی گذاشته و مسئولین بهشت‌زهرا، بازرسی و حراست نیز حضور داشته‌اند تا اقدامات لازم جهت خدمت‌رسانی هر چه بهتر به زائرین حسینی انجام گیرد.

 

اعطا اعلام کرد: بودجه شورای شهر برای ایام اربعین در سال 95 و 96 حدود 5 میلیارد تومان بود اما در دو سال 97 و 98 این میزان افزایش 100درصدی داشته و به 100 میلیارد تومان رسیده است. از طرفی صرفه‌جویی جدی هم مطرح است و کارمندان شهرداری داوطلبانه در کربلا حضور یافته و حق مأموریتی به آنها پرداخت نمی‌شود.

 

آخرین جزئیات از مجسمه سرقت‌شده قیصر

سخنگوی شورای شهر درباره سرقت مجسمه قیصر و سوال خبرنگار فارس در این زمینه اظهار داشت: این موضوع اتفاق ناخوشایندی بود که مجموعه یگان حفاظت شهرداری تهران از ستاد کل مأموریت دارد که حفاظت از اموال منقول و غیرمنقول را انجام دهد ولی چون این مجسمه در فضای عمومی شهر بوده محافظت آن را یگان حفاظت شهری بر عهده نداشته است.

 

وی تصریح کرد: خوشبختانه مدت‌هاست شاهد سرقت سریالی مجسمه‌های شهری نبوده‌ایم و احساس نمی‌شود چنین موضوعی پیش رو باشد و چنین مشکلاتی ادامه یابد ولی با این وجود سازمان زیباسازی اخیرا با پلیس تهران جلسه‌ای داشته که اقدامات پیشگیرانه و پیگیری‌های جدی‌تری صورت گیرد همچنین در شورای شهر طرحی را تقدم هیأت رئیسه کردیم تحت عنوان تعیین حریم آثار هنری شهر که البته فقط به موضوع محافظت در مقابل سرقت از آثار هنری نمی‌پردازد و موضوعات جامع‌تری در آن وجود دارد.

 

اعطا بیان داشت: اکنون این طرح ارجاع شده به کمیسیون مشترک حقوقی، شهرسازی و فرهنگی اجتماعی شورای شهر تا اقدامات مؤثر انجام گیرد از طرفی روز گذشته با معاون اجتماعی پلیس تهران تماس داشتم و آنها به صورت جدی پیگیر سرقت مجسمه قیصر هستند.

 

امتناع مالک پلاسکو از دریافت پروانه ساخت

سخنگوی شورای شهر درباره ساختمان پلاسکو این که گفته می‌شود مالک برای ساخت جهت دریافت پروانه مقاومت می‌کند، بیان داشت: تردیدی نیست که در این زمینه مالک باید پروانه دریافت کند و شورا و شهرداری بارها این موضوع را اعلام کرده‌انداز طرفی همچون پلاسکو ذی‌نفعان متعدد دارد و باید قبل از ساخت تکلیف آن مشخص شود.

 

وی تصریح کرد: البته با تسامح شهرداری به دلیل گودی که در پلاسکو وجود دارد قرار شده در حد صفر صفر (سطح زمین) عملیات ساختمانی بالا آید ولی بعد از آن باید حتما پروانه دریافت شود در موضوع ساختمان شمالی کسبه توافق ندارند و نارضایتی‌ها وجود داشته که باید مدیریت ذی‌نفعان انجام شود.

 

وی تأکید کرد: شهرداری و بنیاد مستضعفان باید توافق ذی‌نفعان را مدنظر گیرد و سریع‌تر اقدامات لازم حل و فصل شود همچنین موضوع پارکینگ برطرف شود چرا که این مجموعه 400 واحد پارکینگ طبق مصوبه باید برایش تأمین شود. یک طبقه به عنوان شهدای آتش‌نشان فضای یادمانی برای پلاسکو در نظر گرفته شود.

 

 دستفروشان را به رسمیت می‌شماریم

سخنگوی شورای شهر در مورد سرنوشت دستفروشان گفت: این مسئله موضوع پیچیده‌ای است و شورای شهر مصوبه‌ای در بهمن سال گذشته داشته است ولی شهرداری دیر وارد عمل شد. ما فعالیت دستفروشان را به عنوان موقعیت اجتماعی می‌پذیریم ولی باید زمان، مکان و اینکه چه کسانی باید فعالیت کنند را ساماندهی کرد و همه دستفروشان شناسنامه داشته باشند.

 

وی عنوان کرد: اگر شهرداری زودتر وارد عمل می‌شد موضوع قابل کنترل بود و مسئله دستفروشان تا حد امروز در مترو شدت نمی‌گرفت.

 

اعطا تصریح کرد:‌گفت‌وگو مدیران شهری با نمایندگان دستفروشان آغاز شده و این به معنای رسمیت شناختن فعالیت آنهاست که البته باید به راه‌حل مشترک در این زمینه برسیم.

 

وی خاطرنشان کرد: شهرداری باید نظریه‌پردازی نکند و وارد عمل شود به ویژه در موضوع مترو که ایمنی مسافرین نیز مطرح است.

 جزئیات جدید از  میزان  اختلاف بدهی‌های شهرداری

سخنگوی شورای شهر در مورد میزان بدهی‌های دوره قالیباف و اینکه آیا مناظره‌ای در این زمینه برگزار می‌شود، اظهار داشت: پیروز حناچی شهردار تهران در این زمینه نامه‌ای محرمانه زده بود که میزان بدهی‌ها در آن منتشر شده بود و بخشی از این اطلاعات توسط همکاران ما اعلام شد و ما از آنجایی که این نامه را جز طبقه‌بندی‌های محرمانه می‌دانیم نمی‌توانیم همه جزئیات آن را مطرح کنیم.

 

وی افزود: تنها به یک آیتم بدهی‌های بانکی اشاره می‌کنم و آن موضوع این است که آنچه شهرداری گذشته مطرح می‌کند به عنوان دیون و تعهدات بانک‌ها و اوراق مشارکت آن مطرح است اما آن چیزی که در این نامه مطرح شده جز دیون و موارد ثبت شده در دفاتر حسابرسی است که قطعی تلقی می‌شود.

 

اعطا تصریح کرد: برآورد همین یک آیتم 29 میلیارد و 500 میلیون تومان است که به نظرم تکلیف بقیه موارد را روشن می‌کند و در صورتی که شهرداری صلاح بدهد توضیحات بیشتر ارائه خواهم کرد.

 معیار مهر محرمانه بر نامه‌ها

سخنگوی شورای شهر در پاسخ به اینکه معیار مهر محرمانه چیست و چرا در نامه بدهی‌های شهر تهران باید مهر محرمانه زده شود، اظهار داشت: اطلاعات محرمانه بُعد شکلی و محتوایی دارد که بُعد محتوایی مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها را شامل شده که سبب طبقه‌بندی اطلاعات می‌شود که البته موارد این چنینی زیاد در شهرداری نداریم.

 

وی گفت:‌ولی به لحاظ شکلی بُعد محرمانه داریم و مرجعی که مهر محرمانه به مکاتبه می‌زند می‌تواند آن قید محرمانه را بردارد ما هم ناچاریم تحت این چارچوب عمل کنیم و شورای شهر به ندرت مکاتبه محرمانه دارد.

 استانداردسازی دستورالعمل‌ها برای نگهداری سگ‌های بلاصاحب

اعطا در مورد آخرین جزئیات فیلم کشتار سگ‌ها اظهار داشت: 4 جلسه ویژه در این زمینه تشکیل شد و شورای شهر و شهرداری جلساتی با تشکلات مدنی با حضور رئیس شورای شهر و شهردار داشتند. جلسه کمیسیون حقوقی شورا در همین راستا شکل گرفت و در نتیجه آن سرانجام این بود که اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار، ناظر عالی پیمانکاران این حوزه خواهند بود.

 

وی بیان داشت:‌ نظارت بر کار پیمانکار با حکم شهردار بر عهده این اداره کل است و کارفرما شرکت ساماندهی باقی خواهد ماند و تنها اداره کل محیط زیست نظارت عالیه را عهده‌دار است.

 

سخنگوی شورای شهر اعلام کرد: دستورالعملی برای چگونگی بر نظارت بر کار این پیمانکاران در اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار ایجاد شود که مبنای علمی خواهد داشت.

 

اعطا اعلام کرد:‌ شرکت ساماندهی در زمینه این قضیه شکایتی را در دادسرا مطرح کرده و بر اساس نتایج، پیگیری‌های بعدی انجام می‌شود.همچنین باید توجه داشت این اتفاق فارغ ار اینکه فیلم منتشر شده جدید یا قدیم بوده ناخوشایند است و نشان می‌دهد رویه باید استانداردسازی شود و به زودی جزئیات این استانداردسازی اعلام خواهد شد.

 شهرداری نباید در سامانه شفافیت گزینشی عمل کند

وی در مورد انتقادات وارده به سامانه شفافیت گفت:‌سامانه شفافیت برای این مسئله راه‌اندازی شد که تدریجی اطلاعات شهری در دسترس عموم قرار گیرد بخشی از این اطلاعات ممکن است اشتباه باشد و اگر میزان اشتباه فراتر رود قطعا به ضد خودش تبدیل خواهد شد.

 

سخنگوی شورای شهر با اشاره به اینکه شهرداری را ملزم کرده‌ایم اطلاعات را برای نظارت همگانی به نمایش گذارند گفت:‌متعهدانه باید در انتشار این اطلاعات عمل شود و تذکر می‌دهم که شهرداری نباید در سامانه شفافیت گزینشی عمل کند.

 

 

منبع: فارس

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها