1/17/2020
جمعه، ۲۷ دی ۱۳۹۸
نامزدهای جایزه «‌گیلر» اعلام شدند / اتوود در فهرست اولیه دوازده‌ نفر

نامزدهای جایزه «‌گیلر» اعلام شدند / اتوود در فهرست اولیه دوازده‌ نفر

«مارگارت اتوود»، ‌نویسنده «داستان ندیمه»‌، با اثر جدید خود در فهرست اولیه دوازده‌نفری جایزه ادبی «‌گیلر» قرار گرفت.

اعتمادآنلاین| «اتوود»‌ که پیش‌تر در سال 1996 جایزه ادبی گیلر را برای رمان «گریس دیگر» دریافت کرده بود، این‌بار با رمان جدید خود با عنوان «وصیت‌ها» که هنوز منتشر نشده،‌ به این رقابت ادبی بازگشته است.

 

رمان«وصیت‌ها» در حقیقت دنباله‌ رمان مشهور «‌داستان ندیمه» است. نام رمان «وصیت‌ها»‌ دیروز به عنوان یکی از نامزدهای نهایی جایزه «بوکر» 2019 نیز اعلام شد.

 

از دیگر از آثار راه یافته به این جایزه ادبی می‌توان به رمان «روزهایی با نور ماه»‌ نوشته «‌اندره الکسیس» نویسنده اهل تورنتو، که پیش‌تر این جایزه را در سال  2015 برای رمان «15 سگ» دریافت کرده بود، اشاره کرد.

 

فهرست کامل نامزدهای اولیه جایزه بوکر گیلر 2019 از این قرار است: «وصیت‌ها» نوشته «‌مارگارت اتوود»‌، «‌شهر مهاجر» ‌نوشته «دیوید بزموگزیس»‌، «روزهایی با نور ماه» نوشته «اندره الکسیس»، «جنگل سبز»‌ نوشته «‌مایکل کریستی»‌، «بازی کوچک شکار در کلوب محلی تفنگ کوارد»‌ نوشته «مگان گیل»‌، «سکانس رویا» نوشته «آدام فولدز»، «تفریح دیروقت» نوشته «کی. دی. میلر»، «بی‌گناهان»‌ نوشته «مایکل کرامی»،‌ «لامپدوسا» نوشته «استیون پرایس»، «شهروندان دوگانه» نوشته «آلیکس اولین»، «چنارسوزان» نوشته «زالیکا ریدبنتا» و «تکثیر»‌ نوشته «ایان ویلیامز».

 

جایزه ادبی «‌گیلر» که در سال 1994 پایه گذاری شد، به عنوان معتبرترین جایزه کتاب‌های داستانی کانادا شناخته می‌شود و هرساله به بهترین رمان و یا مجموعه داستان‌ کوتاه کانادایی تعلق می‌گیرد که به زبان انگلیسی در سرتاسر این کشور منتشر شده باشد.

 

به برنده این جایزه ادبی 75,330 دلار اهدا می‌شود. این جایزه از سال 2005 تاکنون با حمایت بانک کانادایی «اسکاتیا بانک» برگزار شده است.

 

از چهره‌های سرشناسی که پیش‌تر جایزه «گیلر» را از آن خود کرده‌اند، می‌توان به «مارگارت اتوود»، «اسی ادوگیان»، «آلیس مونرو» و «مایکل اونداجی» اشاره کرد.

 

منبع: ایسنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها