2/17/2020
دوشنبه، ۲۸ بهمن ۱۳۹۸
بیش از 100 سیگنال رادیویی عجیب شناسایی شد

بیش از 100 سیگنال رادیویی عجیب شناسایی شد

بزرگترین تلسکوپ چین موفق به شناسایی بیش از 100 پالس رادیویی مرموز از یک منبع در حدود سه میلیارد سال نوری از زمین شده است.

اعتمادآنلاین| «تلسکوپ کروی با دیافراگم پانصد متری» یا «فست» (Five hundred meter Aperture Spherical Telescope یا FAST) که بزرگترین تلسکوپ چین به شمار می‌رود، اخیرا موفق به شناسایی سیگنال‌هایی موسوم به «انفجارهای رادیویی سریع» (fast radio bursts) شده است.

 

انفجارهای رادیویی سریع پالس‌های سریع انرژی هستند که از منابع ناشناخته، اما با انرژی زیاد در فضا بیرون می‌آیند. هر انفجار فقط برای چند میلی ثانیه می‌ماند.

 

پژوهشگران رصدخانه فضایی امیدوارند تا بتوانند همچنان سیگنال‌ها را تحت نظر بگیرند و بتوانند آنها را با دقت مورد تجزیه و تحلیل قرار دهند؛ زیرا به باور پژوهشگران کسب اطلاعات بیشتر در مورد ماهیت این پالس‌ها ممکن است اطلاعات ارزشمندی درباره نحوه ساخت آنها در اختیارشان قرار دهد.

 

این تلسکوپ از سال 2016 در حال مطالعه انفجار رادیویی سریع موسوم به FRB121102 است. ستاره شاسان در اواخر ماه اوت اظهار کردند تلسکوپ فست موفق به شناسایی بیش از 100 انفجار رادیویی سریع شده است. این یکی از دستاوردهای بزرگ این تلسکوپ محسوب می‌شود؛ چراکه این بیشترین تعداد پالس‌هایی است که تاکنون شناسایی شده‌اند. بر اساس داده‌های «رصدخانه پارکس» در استرالیا اولین انفجار سریع رادیو در سال 2007 شناسایی شد.

 

تلسکوپ کروی با دیافراگم 500 متری که تیان‌یان (چشم آسمان) نیز نامیده می‌شود، یک تلسکوپ رادیویی است. این تلسکوپ در کوهستان‌های استان گوئیژو در جنوب غربی کشور چین ساخته شده‌ است. قطر فیزیکی بشقاب این تلسکوپ 500 متر و قطر موثر آن 300 متر است. ساخت این تلسکوپ حدود پنج سال طول کشیده است. تلسکوپ مذکور فعالیت خود را از ماه سپتامبر 2016 آغاز کرده، اما فعالیت رسمی آن از سال 2019 آغاز خواهد شد. ساخت این تلسکوپ برای نخستین بار در سال 1994 پیشنهاد شد. طراحان تلسکوپ می‌گویند که این تلسکوپ رادیویی می‌تواند اجرام آسمانی ناشناس را جستجو و به درک بهتر منشا هستی کمک کند.

 

منبع: ایسنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها