2/26/2020
چهارشنبه، ۰۷ اسفند ۱۳۹۸
فیلمنامه‌نویس فیلم «نیویورک نیویورک» درگذشت

فیلمنامه‌نویس فیلم «نیویورک نیویورک» درگذشت

فیلمنامه‌نویس فیلم‌های تحسین شده‌ای چون «گاو خشمگین» و «خیابان‌های پایین شهر» در 82 سالگی درگذشت.

اعتمادآنلاین| ماردیک مارتین فیلمنامه‌نویس فیلم‌های «گاو خشمگین»، «خیابان‌های پایین شهر» و «نیویورک نیویورک» مارتین اسکورسیزی در 82 سالگی درگذشت.

 

این فیلمنامه‌نویس دیروز در لس‌آنجلس درگذشت.

 

وی از خانواده‌ای آمریکایی در ایران متولد شده و در عراق بزرگ شده بود و همانجا وقتی یک نوجوان بود به عنوان توزیع‌کننده فیلم کار کرده بود. وی بعد راهی آمریکا شد و در رشته اقتصای در دانشگاه نیویورک تحصیل کرد و بعد جذب سینما شد و سال 1961 با ملاقات با اسکورسیزی به این مسیر وارد شد. او به زودی در یکی از فیلم‌های اولیه اسکورسیزی  که فیلم کوتاهی با عنوان «چه کسی به در من می‌زند؟» و مستند «آمریکایی‌های ایتالیایی» همکاری کرد.

 

مارتین سال 1973 در همکاری با اسکورسیزی فیلمنامه «خیابان‌های پایین شهر» را نوشت و بعد با همکاری یکدیگر «نیویورک، نیویورک» را نوشتند. پس از نقل مکان کردن به هالیوود وی با چارتوف وینکلر همکاری کرد و فیلمنامه «والنتینو» را برای کن راسل نوشت.

 

گرچه فیلم «آخرین والس» اسکورسیزی در سال 1978 یک فیلم مستند درباره آخرین کنسرت یک گروه موسیقی بود، اما مارتین در نوشتن فیلمنامه آن با اسکورسیزی همکاری کرد و همین کار را برای مستند «پسر آمریکایی: پرونده استیون پرنس» نیز انجام داد.

 

برای فیلم «گاو خشمگین» در سال 1980، مارتین یک سال و نیم را صرف تحقیق درباره زندگی بوکسور جیک لاموتا کرد و فیلمنامه را با پل شرایدر نوشت و برای آن نامزدی گلدن گلوب را کسب کرد. وی سال 2007 در مصاحبه‌ای گفته بود دنیرو دوست داشت فیلم ساخته شود اما مارتی (اسکورسیزی) دوست نداشت زیرا از بوکس متنفر بود.

 

آخرین فیلمنامه‌ای که او نوشت برای فاتح آکین در سال 2014 برای فیلم «برش» بود.

 

مستندی درباره زندگی وی با عنوان «ماردیک: بغداد تا هالیوود» سال 2008 ساخته شد.

 

منبع: مهر

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها