6/4/2020
پنج شنبه، ۱۵ خرداد ۱۳۹۹
طبق قانون وقت برای پاسخگویی بدهید/ محکوم کردن خبرآنلاین درباره انتشار حکم سحر خدایاری فرار به جلو معاونت سیاسی صداوسیما است/ سکوت دو روزه معاونت سیاسی بعد از فوت سحر خدایاری، مشکوک است
نامه شورای سردبیری خبرآنلاین به رئیس صداوسیما:

طبق قانون وقت برای پاسخگویی بدهید/ محکوم کردن خبرآنلاین درباره انتشار حکم سحر خدایاری فرار به جلو معاونت سیاسی صداوسیما است/ سکوت دو روزه معاونت سیاسی بعد از فوت سحر خدایاری، مشکوک است

شورای سردبیری خبرآنلاین در نامه‌ای به عبدالعلی علی عسکری رئیس سازمان صداوسیما، نسبت به رفتار بخشی از مدیران رسانه ملی تذکر داد.

اعتمادآنلاین| متن نامه شورای سردبیری «خبرآنلاین» به عبدالعلی علی‌عسگری به این شرح است:

 

جناب آقای دکتر علی عسکری
رئیس محترم سازمان صداوسیما

با سلام

 

متاسفانه رفتار غیرحرفه ای و غرض آلود بخشی از سازمان متبوع جنابعالی در مورد فوت خانم سحر خدایاری که به احتمال قریب به یقین بدون اطلاع و نظارت جنابعالی صورت گرفته، دروغ های آشکاری را در مورد خبرگزاری خبرآنلاین در برنامه20:30 منتشر کرده است که می تواند  رسانه ملی را بیش از پیش در خطر بی اعتبارشدن نزد افکار عمومی قرار دهد.

 

خبرگزاری خبرآنلاین، خبرفوت خانم سحر خدایاری را که پس از چندروز بستری شدن وی در بیمارستان رخ داد، کسب و منتشر کرد. در متن خبر هم به هیچ وجه به حکم محکومیت مشارالیها به 6ماه حبس اشاره نشده بود و فقط به استناد اظهارات خواهر وی که چند روز قبل از فوت نامبرده در برخی رسانه ها منتشر شده بود، بازنشر داده بود. طبیعتا خبرآنلاین به لحاظ رعایت همگرایی حرفه ای لازم نمی بیند نام این رسانه ها را که دارای مجوز هم هستند منتشر کند.

 

در عین حال آنچه مورد استناد گزارش 20:30قرار گرفته اسکرین شات صفحه تلگرامی خبرآنلاین است که در آنجا هم  اولا  خبرآنلاین اولین منبع خبر نبوده و ثانیا در همان متن هم گفته نشده که مرحومه به شش ماه حبس محکوم شده است. با این حال به توصیه مقامات قضایی، اصلاحی در متن خبر منتشره صورت گرفت تا رفع شائبه شود. آنان وقتی متوجه شدند خبرآنلاین اولین منبع خبری نبوده، نظرشان بر این بود که به جهت تلطیف فضا، همین نکته اشاره شده در خبر هم اصلاح شود که بلافاصله انجام شد.

 

معاونت سیاسی صداوسیما بعد از سکوت 2 روزه که به لحاظ رسانه ای، نه فقط غیرحرفه ای که مشکوک نیز به نظر می رسد، در رفتاری که فرار به جلو محسوب می شود، خبرآنلاین را به انتشار خبر محکومیت حبس 6ماهه آن مرحومه متهم کرده و 2شب متوالی، در برنامه 20:30 اکاذیب خود را ادامه می دهد. حال آن که در فرصتی که معاونت یادشده در غفلت بود، روزنامه کیهان و  برخی مطبوعات  ورزشی و خبرگزاری‌های مهر و میزان برای رفع توهم های موجود در جامعه ضمن مصاحبه با مطلعان پرونده و خانواده آن مرحومه، اقدام حرفه ای مناسب را انجام دادند.

 

این اقدام بخش خبری20:30 همزمان است با فعالیت فعالان فضای مجازی که اکثر آنها فاقد نام واقعی هستند و برخی از متون همین افراد در تلویزیون منتشر می شود. امید است صداوسیما ارتباط خود با لشکر توییتری غیرخوشنامی را که این روزها همت خود را بر دفاع از بخش خاصی از معاونت سیاسی سازمان متمرکز کرده اند به گونه ای باورپذیر تکذیب کند.

 

اگر این حرکت 20:30 فقط یکبار رخ داده بود بدلیل باور به اصلی نکردن موضوعات فرعی از آن می‌گذشتیم ولی با توجه به اصرار مدیریت مربوطه به اشتباه خود و تداوم رفتار غیرحرفه‌ای از جنابعالی می‌خواهد مطابق ماده 30 اصلاحی اساسنامه سازمان صداوسیما مصوبه23خرداد88مجمع تشخیص مصلحت نظام، فرصتی در اختیار این خبرگزاری قرار گیرد تا پاسخ اکاذیب مطروحه در بخش خبری مذکور داده شود.

 

قبلا از عنایت جنابعالی و تلاشتان برای صیانت از آبرو و اعتبار رسانه ملی سپاسگزار است.

 

شورای سردبیری خبرگزاری خبر آنلاینگ

 

منبع: خبرآنلاین

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها