6/2/2020
سه شنبه، ۱۳ خرداد ۱۳۹۹
آیا استعفای بولتون، نخست‌وزیری نتانیاهو را به خطر می‌اندازد؟
رای‌الیوم:

آیا استعفای بولتون، نخست‌وزیری نتانیاهو را به خطر می‌اندازد؟

جان بولتون از بزرگترین حامیان نتانیاهو در جریان سیاست خارجی او، به ویژه در مواضع خصمانه‌اش علیه اعراب و مسلمانان بود. بر این اساس آیا استعفای بولتون می‌تواند تاثیری بر ادامه بقای نتانیاهو در قدرت داشته باشد؟

اعتمادآنلاین| مایا التلاوی در رای الیوم نوشت: جان بولتون از بزرگترین حامیان نتانیاهو در جریان سیاست خارجی او، به ویژه در مواضع خصمانه‌اش علیه اعراب و مسلمانان بود. بر این اساس آیا استعفای بولتون می‌تواند تاثیری بر ادامه بقای نتانیاهو در قدرت داشته باشد؟

 

در ادامه این مطلب آمده است: قصد داریم درباره نقشه صلحی که رئیس‌جمهور آمریکا برای خاورمیانه مطرح کرد و اینکه چرا معتقدیم در روز‌های آینده شاهد تنش‌های امنیتی در اردن و مصر خواهیم بود، صحبت کنیم. آیا حملات متجاوزانه به بغداد و دمشق، برای به دست آوردن آرا بیشتر برای نتانیاهو در جریان انتخابات، تکرار می‌شود؟

 

رئیس‌جمهور آمریکا تصریح کرده است که به محض پایان یافتن انتخابات اسرائیل، نقشه صلح جدیدی را برای خاورمیانه ارائه می‌دهد که شامل یک تغییر جغرافیایی سیاسی بزرگ در منطقه، به ویژه در اردن، مصر و کرانه باختری می‌شود؛ علاوه بر اینکه اعمال تحریم‌های اقتصادی جدید بر دولت‌های محور مقاومت و تشدید فشار بر جمهوری اسلامی ایران در جریان پرونده هسته‌ای اش را دربر می‌گیرد و احتمالا شاهد جنگ نفت کش‌ها در آب‌های خلیج فارس نیز خواهیم بود.

 

همانطور که طبق این برنامه، نیرو‌های مؤثر در مصر، به سمت تحریک برخی گروه‌های تروریستی سوق داده می‌شوند؛ که می‌تواند به امنیت عمومی در این کشور آسیب برساند.

 

این در حالی است که مسئولان آمریکایی از عمان خواسته اند در نزدیکترین مسافت ممکن از تحولات مهمی باقی بماند که منطقه در جریان عملیات صلح و موضوع فلسطین، به خود خواهد دید.

 

تحریک مردم اردن برای طرح خواسته آن‌ها مبنی بر بهبود اوضاع معیشتی نیز برای براندازی حکومت پادشاه این کشور کفایت می‌کند؛ کسی که در صورت مخالفت با خواسته‌های ارباب آمریکایی اش، در بدهی‌های خارجی که دارد، غرق می‌شود.

 

ما معتقدیم که در روز‌های آینده شاهد افزایش حملات هوایی دشمن اسرائیلی به غزه، جنوب لبنان و مراکز حشد شعبی در عراق، سوریه و یمن خواهیم بود و چه بسا پرونده‌های سیاسی علیه عربستان سعودی بار دیگر گشوده شود؛ به ویژه در مورد پرونده قتل خاشقچی.

 

با این حال، به نظر می‌رسد سناریویی که برای تاثیرگذاری بر بقای نتانیاهو در قدرت در حال کارگردانی است، محکوم به شکست است.

 

منبع: انتخاب

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها