6/1/2020
دوشنبه، ۱۲ خرداد ۱۳۹۹
کابل به سفر نمایندگان طالبان به روسیه و چین واکنش نشان داد

کابل به سفر نمایندگان طالبان به روسیه و چین واکنش نشان داد

سخنگوی دولت افغانستان اعلام کرد سفر نمایندگان طالبان به روسیه و چین، تاثیری در احیای روند مذاکرات صلح نخواهد داشت.

اعتمادآنلاین| «صدیق صدیقی» سخنگوی دولت افغانستان در این رابطه گفت: سفرهای گروه طالبان به روسیه و چین تاثیری بر دولت مرکزی در کابل و یا دولت آمریکا ندارد و دولت در حال حاضر تمامی تلاش‌ها در راستای مذاکرات صلح با این گروه شبه‌نظامی را متوقف کرده‌است.

 

صدیقی در ادامه گفت: در حال حاضر دست انداختن طالبان به دامن کشورهای دیگر و سفرهایشان به آن کشورها هیچ سودی ندارد.

 

سخنگوی دولت افغانستان تاکید کرده‌است که تا زمان انتخابات سراسری در این کشور، مذاکراتی با گروه طالبان صورت نخواهد گرفت و سپس دولت جدید در رابطه با صلح تصمیم‌گیری خواهد کرد.

 

صدیقی در عین حال افزود: هدف گروه طالبان از انجام سفرهای خارجی، پس از آن‌که آمریکا مذاکرات صلح را لغو کرد، امتیازگیری است.

 

از سوی دیگر اما سهیل شاهین، سخنگوی طالبان در دفتر این گروه در دوحه، گفته طالبان مشغول انجام چگونگی روند صلح با مقام‌های کرملین هستند.

 

در این میان اسپوتنیک، گزارش داده گروه اعزامی از سوی طالبان قصد دارد سفری نیز به چین، ایران، و دیگر کشورهای آسیای مرکزی داشته باشد.

 

مقام‌های رسمی این کشورها هنوز انجام چنین سفرهایی را تائید نکرده‌اند. اما خبرگزاری رویترز به‌نقل از یک مقام ارشد طالبان می‌گوید هدف از سفرها «اطلاع‌رسانی به رهبران این کشورها در مورد روند مذاکرات صلح و تصمیم دونالد ترامپ در مورد لغو آن است، در زمانی که هر دوطرف در حال دستیابی به توافق صلح بودند و تمامی مشکلات اصلی را حل کرده بودند».

 

منبع: مهر

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها