5/26/2020
سه شنبه، ۰۶ خرداد ۱۳۹۹
ثبت سفارش برنج وارداتی تا پایان فصل برداشت ممنوع است
وزارت صنعت تاکید کرد:

ثبت سفارش برنج وارداتی تا پایان فصل برداشت ممنوع است

وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: ثبت سفارش برنج وارداتی تا پایان فصل برداشت ممنوع است.

اعتمادآنلاین| مرکز اطلاع‌رسانی این وزارتخانه شب گذشته در اطلاعیه‌ای که در پایگاه اطلاع‌رسانی آن منتشر شده، اعلام کرد:" در جهت حمایت از تولیدکنندگان داخلی مجدداً به اطلاع می‌رساند که ثبت سفارش برنج وارداتی تا پایان فصل برداشت ممنوع بوده و برنج وارداتی تا پایان فصل برداشت در شبکه‌های توزیع عرضه نخواهد شد".

 

این اطلاعیه در حالی است که اخیرا موضوع ممنوعیت واردات برنج و توقف مقداری از این محصول در گمرک، خبرساز شده است.

 

اخیرا برخی تجار برنج اظهار کرده‌اند که 150 هزار تن برنج وارداتی آنها به دلیل عدم تخصیص ارز 4200 تومانی و ممنوع شدن واردات، در گمرک مانده و امکان ترخیص پیدا نکرده است.

 

در واکنش به این موضوع دبیر انجمن تولیدکنندگان برنج گفت: تاجرانی که می‌گویند برنج‌هایشان در گمرک مانده است، تا زمانی که کشور به برنج نیاز ندارد، برنج‌هایشان را در یک مکان سالم نگه دارند و وارد کشور نکنند.

 

به گفته جمیل علیزاده شایق، "از سال 1396 تا سه ماهه اول سال 1398 مجموعا بیش از 3 میلیون تن برنج وارد کشور شده است در حالی که نیاز ما برای واردات برنج تا پایان سال 1398 معادل 2 میلیون و 100 هزار تن است؛ بنابراین از پایان خرداد سال 1398 نباید برنج وارد کشور می‌شد بلکه مقداری از برنج‌هایی هم که وارد شده‌اند، نباید وارد بازار می‌شدند.

 

تاجری که برنج وارد می‌کند خیلی زرنگ‌تر از این حرف‌ها است که برنجش در گمرک بماند. پس اول حرف آنها را جدی نگیرید و دوم اینکه سال‌ها است که از اول مرداد ماه تا آبان ماه واردات برنج ممنوع می‌شود. بنابراین هر تاجری که کمی تجربه در کار تجارت داشته باشد می‌داند که باید قراردادش را طوری تنظیم کند که قبل از 31 تیر جنس‌هایش ترخیص شده باشند؛ همچنین امسال ممنوعیت در اواخر مرداد ماه شروع شد که اگر تاجر برنامه‌ریزی می‌کرد این ممنوعیت تاثیری بر ورود جنسش نمی‌گذاشت".

 

منبع: ایسنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها