6/2/2020
سه شنبه، ۱۳ خرداد ۱۳۹۹
بیش ار 50 درصد از اعتباربخشی بیمارستان‌ها مربوط به ایمنی بیمار است
معاون درمان وزارت بهداشت:

بیش ار 50 درصد از اعتباربخشی بیمارستان‌ها مربوط به ایمنی بیمار است

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: بیش از 50 درصد سنجه‌های اعتباربخشی بیمارستان‌های کشور مربوط به ایمنی بیمار است.

اعتمادآنلاین|قاسم جان بابایی،معاون درمان وزارت بهداشت در مراسم بزرگداشت روز جهانی ایمنی بیمار با بیان اینکه بیش از 50 درصد سنجه‌های اعتباربخشی بیمارستان‌های کشور مربوط به ایمنی بیمار است، اظهار داشت: قسمت اعظم این سنجه‌ها فرآیندی است نه هزینه‌ای و با اصلاح فرآیندها در مراکزی که ایمنی بیمار پایین باشد، قابل حصول است.

 

وی ادامه داد: به زودی با تمهیداتی، دریافتی حقوق پرسنل درمان و کادر بیمارستان‌ها متاثر از اعتباربخشی‌ها خواهد شد و اقدام در این راستا در دستور کار معاونت درمان قرار دارد.

 

معاون درمان وزارت بهداشت تصریح کرد: کاهش ایمنی ناشی از خطاهای پزشکی در سه زمینه تجویز دارویی، عفونت‌های بیمارستانی و فرآورده‌های خونی است.

 

جان بابایی با اشاره به اینکه فعل و انفعالات روی داده در بدن بیمار سیال و مداخلات درمانی مکانیکال هستند، گفت: بنابراین خطاهای پزشکی اجتناب ناپذیر است ولی مهم اینست که این خطاها شناخته و گزارش شوند تا بتوان از رویداد آنها برای آینده پیشگیری کرد.  

 

وی بیان داشت: به نظر می‌رسد مهم ترین بخش کار برای ارتقای ایمنی بیمار گزارش درست همین خطاهاست تا بتوان بر اساس آنها به قضاوت درستی رسید و برای کاهش خطاها برنامه ریزی کرد.

 

معاون درمان وزارت بهداشت افزود: مراکزی که این خطاها را گزارش نکنند در اعتبارسنجی‌ها لحاظ می‌شوند و مدیرانی که 48 ساعت بعد از گزارش خطا اقدامی در جهت مداخله انجام ندهند بازخواست می‌شوند.

 

جان بابایی خاطرنشان کرد: همه دانشگاه‌های علوم پزشکی و بیمارستان‌ها باید هوشیار باشند که علت‌یابی خطاها مهم است. ایمنی، حق طبیعی بیمار است و از سال گذشته شتاب برنامه‌ها و اقداماتی که از دهه قبل در جهت ارتقای ایمنی بیمار انجام شده است، افزایش یافته است.  

 

وی ادامه داد: خوشبختانه در طرح تحول سلامت،  ارتقای امکانات رفاهی بیمارستانها روند افزایشی پیدا کرد و جزو حقوق بیمار محسوب شد.

 

 معاون درمان وزارت بهداشت اظهار داشت: زیرساخت ها و تغییراتی که در این راستا باید انجام شود مهم هستند و توجه به وضعیت اتاق عمل‌ها، پسماندها، استریل لوازم، کاهش بستری‌های غیرضروری و طولانی، تداخلات دارویی، کاهش تجویز آنتی بیوتیک‌ها و کورتون‌ها باید مورد توجه بیشتر قرار گیرد.

 

جان بابایی تاکید کرد: آموزش کادر بیمارستانی در راستای درک مفاهیم ایمنی بیمار و به کار بستن شاخصه‌های آن‌ بسیار مهم است. انجام پژوهش در زمینه ایمنی بیمار در دانشگاه‌ها و به کار بستن داده‌های این پژوهش‌ها در بیمارستانها به ارتقای ایمنی کمک شایانی می‌کند.

 

وی گفت: قسمت زیادی از عفونت‌های بیمارستانی مربوط به بخش‌های ویژه در بیمارستان‌هاست که با رعایت دستورالعمل‌ها و کدهای کاهش میزان بستری  می‌توان عفونت‌ها را کنترل کرد.

 

منبع: فارس

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها