6/4/2020
پنج شنبه، ۱۵ خرداد ۱۳۹۹
تهیه کیت آزمایشگاهی در شرایط تحریم دشوار شده است
دبیر انجمن آسیب شناسی ایران:

تهیه کیت آزمایشگاهی در شرایط تحریم دشوار شده است

دبیر انجمن آسیب شناسی ایران گفت: شاهد آن هستیم که هم در حوزه دارو و هم در حوزه لوازم آزمایشگاهی تحریم تاثیر گذاشته است

اعتمادآنلاین|مهران قهرمانی، دبیر انجمن آسیب شناسی ایران گفت: بیست و یکمین  همایش سالانه طب آزمایشگاهی و آسیب شناسی را داریم که چهارمین همایش بین المللی ما خواهد بود. این همایش در جهت معرفی شاخه ایرانی درماناتولوژی کشور است. این همایش 3 تا 5 مهر در مرکز همایش های رازی برگزار می شود.

 

وی افزود: ما تغییرات بسیار عمده ای را ایجاد کردیم تا به سطح بین المللی دست پیدا کنیم. حذف ثبت نام های کاغذی و دفترچه های کاغذی از جمله اقدامات ما بود. تا الان بیش از هفتصد نفر از همکاران ما برای همایش ثبت نام آنلاین داشتند. کل برنامه های کنگره بر روی سایت در دسترس است. همکاران می توانند از الان برای کنگره برنامه ریزی کنند، چرا که برنامه ها به تفصیل عنوان شده است.

 

مریم ابوالحسنی، مسئول کمیته انجمن آسیب اجتماعی گفت: دو محورهای اصلی این کنگره عبارت  از محور آناتومیکال و محور کلینیکال است. اما این دو محور آنچنان در هم تنیده هستند که نمی توانیم آنها را از هم جدا کنیم. برنامه های محور کلینیکال ما میکروب‌شناسی، برنامه بیوشیمی، پنل بیماریهای تیروئید، کنترل کیفیت و مدیریت کیفیت هستند. سیتو پاتولوژی، پاتولوژی سر و گردن، پاتولوژی دهان، پاتولوژی زنان هم از دیگر محورهای این کنگره هستند. همچنین پاتولوژی پوست هم جزو محورهای ما هستند.

 

وی افزود: با توجه به اینکه کنگره ما بین المللی است و ما در تلاش هستیم به استانداردهای جهانی دست پیدا کنیم.

 

قهرمانی در ارتباط با گروه پاتولوژی کشور گفت: این گروه دومین گروه بزرگ در نظام پزشکی کشور است. که بیشترین تعداد را در سازمان و مجمع رای گیری سازمان دارد. بالای 35 نفر ما عضو پاتولوژیست در مجمع داریم.

 

همچنین، فرید کرمی، نایب رئیس انجمن آسیب شناسی در ارتباط با مالیات آزمایشگاه ها گفت: من ادعا می کنم که یکی از بخش هایی که شدیدا زیر رصد سازمانهای مالیاتی است آزمایشگاه ها هستند.به ندرت پیش می آید که آزمایشگاهی دستگاه کارت خوان نداشته باشد. مع ذلک، عمده درآمد آزمایشگاه ها از طریق منابع بیمه ای تامین می شود. آزمایشگاه طبق یک مصوبه تعیین شده دولتی پول دریافت می کند. همچنین تمام قبض ها و اوراقی که بین بیماران و مراکز رد و بدل می شود مورد نظارت هستند.

 

وی در ارتباط با تحریم ها و  وضعیت تجهیزات آزمایشگاهی گفت: ما شاهد آن هستیم که هم در حوزه دارو و هم در حوزه لوازم آزمایشگاهی تحریم تاثیر گذاشته است. وزارت بهداشت تمهیداتی داشت که مشکلات تا حدی برطرف شده است. ولی تهیه کیت‌ها برای ما دشوار شده است.

 

منبع: ایلنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها