6/1/2020
دوشنبه، ۱۲ خرداد ۱۳۹۹
تمکین مردم در پرداخت مالیات چند برابر خواهد شد
معاون مالیات‌های مستقیم سازمان امور مالیاتی:

تمکین مردم در پرداخت مالیات چند برابر خواهد شد

معاون مالیات‌های مستقیم سازمان امور مالیاتی با بیان این که اطلاعات خریداران ارز و سکه در سامانه مالیات بارگذاری می‌شود و از این افراد مالیات دریافت می‌شود گفت: با جمع آوری دقیق اطلاعات، در آینده تمکین مردم در پرداخت مالیات چند برابر خواهد شد.

اعتمادآنلاین| نادر جنتی در خصوص الزام پزشکان به نصب کارتخوان گفت: به موجب بند (ی) تبصره (6) قانون بودجه سال 1398 و تبصره (2) ماده (169) قانون مالیات‌های مستقیم، کلیه صاحبان حرف و مشاغل پزشکی، پیراپزشکی، داروسازی و دامپزشکی، مکلفند در چهارچوب آیین نامه تبصره (2) ماده (169) قانون مالیات‌های مستقیم، نسبت به نصب، راه اندازی و استفاده از پایانه فروشگاهی از ابتدای سال 1398 اقدام کنند.

 

وی ادامه داد: سازمان نظام پزشکی و سازمان امور مالیاتی باید به تکلیف خود در این خصوص عمل کنند.

 

جنتی در پاسخ به این سوال مجری که چرا رفتار تبعیض آمیز با این قشر انجام می‌شود؟ گفت: همه صاحبان درآمد و فعالان اقتصادی بر این باورند مالیات حق دولت است. اما از این نکته شاکی هستند که مالیات‌ها عادلانه نیست. ما می‌خواهیم مالیات عادلانه و واقعی باشد و بر اساس درآمد‌های واقعی مردم مالیات وصول شود.

 

معاون سازمان امور مالیاتی تصریح کرد: مالیات پزشکان باید دقیق، واقعی و شفاف حساب شود و تنها راه این است که از طریق این کارتخوان‌ها ریز درآمد مشخص شود. گله مندی پزشکان این است که پرداختن مالیات از طرف آن‌ها به میزانی که در نظر گرفته شده، عادلانه نیست. ما می‌خواهیم با سازمان نظام پزشکی تفاهم کنیم که فرآیندی طراحی شود تا مالیات آن‌ها عادلانه تعیین شود.

 

این مقام مسئول ادامه داد: افرادی که کارتخوان دارند، اطلاعات درآمدی آن‌ها در نظام مالیاتی ثبت و ضبط می‌شود و بعدا با اظهارنامه مالیاتی آن‌ها سنجیده می‌شود و اگر مطابق هم بودند دیگر بررسی نمی‌شود.

 

جنتی تاکید کرد: همکاری خوبی از سوی دستگاه‌های اجرایی می‌بینیم و در سال‌های آینده مالیات‌ها واقعی می‌شود. در ارتباط با این موضوعات، کشور به دنبال این است که از هیچ کس مالیات اضافی گرفته نشود. با اقداماتی که در حال حاضر سازمان امور مالیاتی انجام می‌دهد، در آینده روند مالیات ستانی شفاف می‌شود و باعث می‌گردد که اعتراضات مردم در این زمینه نیز به حداقل برسد.

 

وی بیان کرد: اطلاعات خریداران ارز و سکه هم در سامانه مالیات بارگذاری می‌شود و از این افراد مالیات دریافت می‌شود. با جمع آوری دقیق اطلاعات، در آینده تمکین مردم در پرداخت مالیات چند برابر خواهد شد.

 

معاون مالیات‌های مستقیم سازمان امور مالیاتی تصریح کرد: طبق قانون به تدریج از اقشاری مختلف برای نصب کارتخوان فراخوان می‌شود و امروز در جراید فراخوان نصب و راه اندازی دستگاه کارتخوان برای 50 شغل مشمول این قانون همچون مشاوران حقوقی، مشاوران املاک، دفاتر رسمی، وکلا و ... آگهی شده است.

 

جنتی ادامه داد: این مشاغل پیش از این مالیات علی الراس پرداخت می‌کردند که ممکن است در حق افرادی ظلم باشد، اما سازمان امور مالیاتی به دنبال واقعی سازی مالیات است. این کار دریافت اطلاعات درآمدی شفاف با استفاده از ابزاری همچون پایانه فروشگاهی، گردش حساب‌ها، شناسایی املاک امکان پذیر می‌شود.

 

وی ابراز امیدواری کرد سال 98، بر اساس این اطلاعات شفاف درآمدی، مالیات گرفته می‌شود.

 

جنتی گفت: در مورد قانون مالیات بر عایدی سرمایه نیز جلساتی در حال تشکیل است که لایحه مالیات بر عایدی سرمایه به مجلس ارسال شود. اما مجلس نیز در این زمینه طرحی داشته اند که نیاز به هماهنگی مجلس و دولت دارد.

 

منبع: میزان

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها