5/30/2020
شنبه، ۱۰ خرداد ۱۳۹۹
لباس متحدالشکل به کار کودکان، رسمیت می‌بخشد
عضو شورای شهر کرج:

لباس متحدالشکل به کار کودکان، رسمیت می‌بخشد

موضوع کار کودکان به خصوص زباله‌گردی، از مصائبی است که چند سالی‌ست در کرج شدت گرفته است، در طول این سال‌ها نطق‌هایی از سوی برخی مسئولان برای پایان این موضوع شاهد بوده‌ایم اما در نهایت همه قول‌ها و وعده‌ها به یک لباس متحدالشکل ختم شده است، لباسی که از رسمیت‌بخشی به کار و زباله‌گردی کودکان حکایت دارد.

اعتمادآنلاین|فعالان اجتماعی بسیاری هستند که دغدغه موضوع کودکان کار و زباله‌گرد دارند، در همین راستا، پیش‌تر یکی از سازمان‌های مردم نهاد فعال در کرج، 60 محل جمع‌آوری زباله توسط این کودکان را مورد بررسی قرار داده بود که نتایج فاجعه‌باری از آن به دست آمد.(اینجا)

 

از میانگین سنی 12 سال و مشاهده کودک چهارساله در میان زباله‌گردها تا شرایط فاجعه‌بار زندگی در آلونک‌های ساخته شده از آشغال و نبود دستشویی و حمام برای این کودکان و شیوع بیماری و درگیری با جانوارن موذی، فقط بخشی از نتایج این بررسی‌ها بود؛ بررسی مدت زمان فعالیت کودکان زباله‌گرد هم از میانگین 10 ساعت و نیم کار در طول روز و حتی گاه تا 20 ساعت زباله‌گردی حکایت داشت، چیزی که باعث شد وضعیت کودکان زباله‌گرد در کرج به «برده‌داری نوین» تعبیر شود.

 

این وضعیت و بی تفاوتی دستگاه‌های متولی در حالی است که طبق قانون به کارگیری کودکان در مشاغلی چون زباله‌گردی غیرقانونی است اما حالا در کرج این موضوع از مرحله بی تفاوتی وارد فاز جدید «رسمیت بخشی» با اعطای لباس‌های متحدالشکل شده است.

 

رحیم خستو، عضو شورای شهر کرج در این خصوص می‌گوید: این مساله یکی از مصائب این شهر است که وجود دارد، کودکان کار هستند و نمی‌توان آن را محو کرد اما می‌توان شرایط را برای آنها تسهیل کرد.

 

خستو با بیان اینکه لباس یکسان نوعی رسمیت‌بخشی به این موضوع است، می‌افزاید: متولیان این کار استدلال می‌کنند که این برای امنیت آنان است، در هر حال واکنش نهادهای مدنی و سازمان‌های مردم نهاد می‌تواند نظارت را بر این مسائل بیشتر کند.

وی خاطرنشان کرد: در هر حال این موضوع برای ما در شورای شهر مهم است و هفته آینده در این خصوص با حضور مسئولان شهرداری و چند سازمان مردم نهاد جلسه داریم.

 

این عضو شورای شهر کرج در پایان اعلام کرد: پیش از این اعلام شده بود که قرار است چرخ‌دستی‌ها از سطح شهر جمع شود اما اکنون این کار با لباس یکسان انجام می‌شود.

 

منبع: ایسنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها