6/4/2020
پنج شنبه، ۱۵ خرداد ۱۳۹۹
سالانه 1100 کودک کاندیدای کاشت حلزون هستند
مدیرعامل بنیاد خیریه شنوایی بخشش:

سالانه 1100 کودک کاندیدای کاشت حلزون هستند

مدیرعامل بنیاد خیریه شنوایی بخشش، با اشاره به اینکه از 1.5میلیون جمعیت مولود کشور یک در هزار نفر ناشنوا هستند، گفت: سالانه 1100 کودک کاندیدای کاشت حلزون هستند.

اعتمادآنلاین|محمد اجل‌لوئیان همزمان با گرامیداشت روز جهانی ناشنوایان با بیان اینکه کاشت حلزون تقریباً 4 دهه پیش در دنیا و از سه دهه گذشته در ایران و قدمتی 28 تا 30 سال دارد، گفت: از سال 88 تعداد کاشت حلزون روند رو به رشدی داشت بطوری که از 80 کاشت در سال به یکهزار تا یکهزار و 100 عمل رسیده است.

 

مدیرعامل بنیاد خیریه شنوایی بخشش و فوق تخصص گوش با اشاره به اینکه از 1.5 میلیون جمعیت مولود کشور یک در هزار نفر ناشنوا هستند، تصریح کرد: سالانه به طور متوسط یکهزار و 500 ناشنوا جدید به جمعیت کشور اضافه می‌شوند که از این تعداد 1000 تا 1100 الزام به کاشت حلزون دارند و راه دیگری برای آنها وجود ندارد.

 

به گفته وی، غربالگری شنوایی از سوی سازمان بهزیستی کشور برای شناسایی این افراد در اکثر بیمارستان‌ها صورت می‌پذیرد و نزدیک 90 درصد پوشش در کشور دارد؛ بر این اساس نوزادان در بدو تولد غربالگری شنوایی می‌شوند که در یک ارزیابی کلی در اکثر استان‌ها وضعیت بسیار مطلوب است اما در سیستان و بلوچستان وضعیت مناسب نیست؛ چراکه غربالگری شنوایی هنوز به نُرم 90 درصد نرسیده است.

 

فعالیت  13 مرکز رسمی کاشت حلزون در کشور

 

اجل‌لوئیان، ادامه داد: این افراد بعد از مرحله شناسایی، لوازم کمک توانبخشی همچون سمعک دریافت می‌کنند و در صورتی که ناشنوایی محرز شود به مراکز کاشت حلزون ارجاع داده می‌شوند. در حال حاضر 13 مرکز کاشت حلزون رسمی وجود دارد که از سوی وزارت بهداشت پشتیبانی می‌شوند و پروتزی که توسط وزارت بهداشت خریداری می‌شود تنها به این مراکز تحویل داده می‌شود.

 

مدیرعامل بنیاد خیریه شنوایی بخشش و فوق تخصص گوش با بیان اینکه 98 درصد جراحی کاشت حلزون موفقیت‌آمیز است، اذعان کرد: این کودکان بعد از گذراندن مراحل توانبخشی که نهایتاً 2 سال به طول می‌انجامد همچون کودکان عادی در مدارس آموزش می‌ببینند. امروزه بعد از گذشت حدود 27 تا 30 سال از جراحی کاشت حلزون در ایران جمعیتی حدود 300 نفر از این افراد فارغ‌التحصیل دانشگاه‌های معتبرند و در حال حاضر به عنوان یک کارآفرین نمونه مطرح هستند بر خلاف قدیم که این افراد ناگویا و ناشنوا بودند و عضوی معلول از اجتماع محسوب می‌شدند و دائماً باید به آنها کمک می‌شد.

 

وی با اشاره به اینکه دولت پروتز را به قیمت حدود 10 هزار دلار خریداری می‌کند و به صورت رایگان در اختیار مردم می‌گذارد، اذعان کرد: خانواده‌ها فرانشیزی به مبلغ 6 میلیون تومان پرداخت می‌کنند که برای خانواده‌های نیازمند 3 میلیون از طرف سازمان بهزیستی کشور پرداخت می‌شود و سهم هر خانواده 3 میلیون تومان است که حدود 70 درصد آحاد جامعه قادر به پرداخت این 3 میلیون هستند و 30 درصد مابقی با مراجعه به مراکز کاشت حلزون نهایتاً به بنیاد خیریه شنوایی «بخشش» ارجاع می‌شوند و به صورت رایگان کاشت صورت می‌پذیرد.

 

اجل‌لوئیان در پایان شایع‌ترین علل ناشنوایی را ژنتیک عنوان کرد و یادآور شد: خانواده‌هایی که یک فرد ناشنوا دارند حتماً قبل از ازدواج، غربالگری ژنیتک که خوشبختانه سازمان بهزیستی کشور این اقدام را به خوبی ارائه می‌کند، انجام دهند. اما اگر یک خانواده یک بچه ناشنوا را دارند و درصدد فرزندآوری مجدد هستند باید به مراکز کاشت حلزون مراجعه کنند تا سازوکاری برای آنها اندیشه شود. این در حالی است که ازدواج فامیلی، دارا بودن ژن ناشنوایی، عفونت‌های ویروسی در دوران بارداری، مشکلات زمان تولد علل دیگر ناشنوایی است که باید به آنها نیز توجه داشت.

 

منبع: مهر

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها