1/22/2020
چهارشنبه، ۰۲ بهمن ۱۳۹۸
چرا دولت ضایعات را همراه با گندم می‌خرد؟
صبحی، عضو شورای مرکزی خانه کشاورز ایران تشریح کرد؛

چرا دولت ضایعات را همراه با گندم می‌خرد؟

نازخند صبحی، عضو شورای مرکزی خانه کشاورز ایران، گفت: سالیانه تقریبا 700 هزار تن ضایعات با گندم مخلوط و به دولت تحویل و یا فروخته می‌شود.

اعتمادآنلاین| نازخند صبحی، عضو شورای مرکزی خانه کشاورز ایران، با اشاره به خرید تضمینی گندم، گفت: سال‌ها پیش از این، بوجاری گندم توسط سازمان جهادکشاورزی انجام می‌گرفت ولی امروز این امر به بخش خصوصی واگذار شده و به تبع نظارتی بر آن وجود ندارد.

 

وی گندم را محصول استراتژیک عنوان کرد و گفت: سیستم خرید تضمینی گندم، این محصول استراژیک تقریبا توسط دلالان انجام می‌شود و آنان نیز مواد دیگری چون خاک، شن و گندم ضایعاتی را با گندم مخلوط کرده و به دولت تحویل می‌دهند.

 

عضو شورای مرکزی خانه کشاورز ایران گفت: وزیر بهداشت و رئیس سازمان ملی استاندارد در مورد تاثیر منفی این عمل بر سلامتی مردم، تذکر لازم را داده‌اند ولی متاسفانه از جانب متولیان اصلی این محصول واکنشی نشان داده نشده است و مسئولان مربوطه تخلف خودشان را با ترفندهای گوناگون می‌پوشانند.

 

صبحی تصریح کرد: سیستمی که در سیستم خرید گندم تشکیل یافته، بسیار گسترده است به طوری‌که طبق بررسی‌های به عمل آمده، سالیانه تقریبا 700 هزار تن ضایعات با گندم مخلوط و به دولت تحویل ‌یا فروخته می‌شود که معنای دیگر آن، این است که سالانه میلیاردها تومان از بودجه بیت‌المال تاراج می‌شود.

 

وی خاطرنشان کرد: شایسته است وزارت جهادکشاورزی وارد عمل شده و از ادامه این عمل جلوگیری کرده و متخلفان را به دست قانون بسپارد؛ چون کشاورزان به طور مستقیم به بدنه جهادکشاورزی متصل هستند و حمایت از کشاورزان وظیفه جهادکشاورزی است.

 

منبع: ایسنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها