5/27/2020
چهارشنبه، ۰۷ خرداد ۱۳۹۹
4 میلیون نفر از سن 15 تا 65 سال درگیر اعتیاد هستند
دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور:

4 میلیون نفر از سن 15 تا 65 سال درگیر اعتیاد هستند

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور گفت: در حال حاضر 5 درصد از افراد جامعه که حدود 4 میلیون نفر از سن 15 سال تا 65 سال می‌شوند درگیر اعتیاد هستند.

اعتمادآنلاین|اسکندر مؤمنی دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور در جلسه بررسی آخرین وضعیت طرح پاکسازی، ترمیم و تثبیت مناطق شوش، هرندی، مولوی و بازار از لوث وجود خرده‌فروشان، توزیع‌کنندگان و معتادان متجاهر اظهار داشت: یک اقدام جمعی و بین‌بخشی در حوزه معتادین متجاهر و ساماندهی آنها اتفاق افتاده است که به تنهایی امکان آن وجود ندارد.

 

وی با اشاره به اینکه نگاه به معتاد، نگاه به یک بخشی از جامعه نیست، گفت: مناطق شوش، هرندی و فرحزاد دارای بیشترین معتادین متجاهر است و حق معتادان نیست که در زیر پل‌ها و در کنار جوی آب باشند و البته حق مردم هم نیست که با این آسیب‌ها چهره به چهره مواجه شوند. 

 

مؤمنی افزود: انسان شخصیت و کرامت دارد و باید سرپناهی برای آنها ایجاد شود. در گزارش دو ماه پیش سازمان ملل از اقدامات صورت گرفته برای ایجاد سرپناه معتادین از ما تشکر و تقدیر کردند و ما وظیفه انسانی خود را در این خصوص انجام داده‌ایم و نیازی به تشکر نیست. 

 

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور گفت: می‌توان گفت که اعتیاد بیشترین آسیب‌های اجتماعی دیگر را به دنبال دارد و در حال حاضر 55 درصد طلاق‌ها مربوط به اعتیاد می‌‌شود و بسیاری از جرایم خرد و خشن ناشی از مصرف مواد مخدر است و در حال حاضر ظرفیت‌ها در خصوص مبارزه با مواد مخدر افزایش یافته است. 

 

وی گفت: ما در کشور 3 میلیون و 800 هزار مصرف‌کننده مواد مخدر داریم که یک میلیون و 600 هزار نفر آنها مصرف‌کننده تفننی هستند و در مجموع 4 میلیون نفر از 15 سال سن تا 65 سال سن که حدود 5 درصد از جامعه می‌شوند درگیر اعتیاد هستند که البته این عدد کمی نیست و حتی یک نفر هم برای ما زیاد است. 

 

مؤمنی یادآور شد: حدود یکصد هزار نفر معتاد متجاهر در کشور داریم که این به معنی آن است که تمامی مراحل ماده 15 را این افراد طی کردند و نتوانستند درمان شوند و به عنوان معتاد متجاهر شناسایی شده‌اند و قانون هم تمهیدات ویژه‌ای برای آنها پیش‌بینی کرده است. 

 

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور افزود: مقام معظم رهبری نیز در خصوص آسیب‌های اجتماعی مواردی را مطرح کرده‌اند و ستاد مبارزه با مواد مخدر نیز اقدامات انتظامی و قضایی در این حوزه انجام داده است و توسط نیروی انتظامی و سازمان زندان‌ها در حدود 3 ماه ظرفیتی بالغ بر 5 هزار نفر به ظرفیت فعلی نگهداری معتادان اضافه شده است.

 

وی گفت: اکنون بخش عمده‌ای از معتادینی که جمع‌آوری شده‌اند در مراکز درمانی نگهداری می‌شوند. 

 

مؤمنی افزود: بارها همه ما از رسانه‌ها و به صورت حضوری در این محلات دیده‌ایم که چه وضعیتی در شوش، مولوی و هرندی وجود داشته است و بیش از 6 ماه است که شرایط از نظر اجتماعی و قضایی در حوزه معتادین متجاهر در این محلات بهتر شده است ولی باید اقدامات استمرار داشته باشد. 

 

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور افزود: بعد از حوزه انتظامی و قضایی باید به موضوع فرهنگی نیز توجه شود و در این زمینه طرح یاری‌گران زندگی را اجرایی کرده‌ایم و شهر تبریز نمونه خوبی برای حل معضل آسیب‌های اجتماعی از جمله معتادین متجاهر است چرا که این شهر خیلی محدود متکدی و معتاد متجاهر دارد و در این حوزه سازمان‌های مردم‌نهاد به خوبی عمل کرده‌اند. 

 

وی افزود: طرح یاری‌گران زندگی برای این تصویب شد که اقدامات فرهنگی و پیشگیری از اعتیاد برای دانش‌آموزان،‌ دانشجویان و خانواده آنها آموزش داده شود.

 

مؤمنی افزود: در حال حاضر وضعیت عمومی محلات آسیب‌دیده ما نسبت به سال گذشته در حوزه معتادین متجاهر 80 درصد بهتر شده است و در 20 درصد باقی‌مانده نیز اقدامات لازم صورت می‌گیرد. 

 

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور افزود: اگر آسیب‌های اجتماعی عینی که در ابتدا مشاهده می‌‌شود نسبت به حل آن اقدام نشود قطعاً دیگر آسیب‌های اجتماعی نیز ظهور و بروز می‌کند و وضعیت عمومی با این آسیب‌ها خدشه‌دار می‌شود.

 

وی گفت: قانون ما در حوزه ستاد مبارزه با مواد مخدر نیاز به روزآمدی دارد و حتی بهترین قانون‌ها هم باید روزآمد شود. 

 

مؤمنی افزود: معتادین متجاهر بعد از جمع‌آوری 3 تا 6 ماه نگهداری می‌شوند که این مدت زمان کمی برای ترک اعتیاد آنها است و حداقل زمان یک تا دو سال باید باشد تا یک فرد معتاد بتواند مهارت و شغلی یاد بگیرد که پس از یک دوره 6 ماهه مجدداً به اعتیاد روی نیاورد.

 

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور افزود: غیر از این جز هدر رفتن منابع کشور چیزی عاید ما نمی‌شود و ما تا نیمه کار پیش رفته‌ایم و دوباره آن را رها کرده‌ایم و آن معتاد نیز دوباره شروع به مصرف مواد مخدر می‌کند. 

 

وی گفت: ما باید ضربه به بنیان‌های اقتصادی قاچاقچیان مواد مخدر بزنیم تا دیگر نتواند نسبت به تأمین و توزیع مواد مخدر اقدام کند.

 

منبع: فارس

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها