12/4/2020
جمعه، ۱۴ آذر ۱۳۹۹
رکورد کاهش کانون‌های تب برفکی را زدیم/ لزوم اجرای برنامه ملی درباره پسماندهای مواد غذایی
ماکنعلی، معاون سازمان دامپزشکی کشور:

رکورد کاهش کانون‌های تب برفکی را زدیم/ لزوم اجرای برنامه ملی درباره پسماندهای مواد غذایی

صفرعلی ماکنعلی، معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور، گفت: در سیستم دامپزشکی کشور برای ایمنی مواد غذایی لازم است که برنامه ملی درباره پسماندهای مواد غذایی را اجرایی کنیم.

اعتمادآنلاین| صفرعلی ماکنعلی، معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور، امروز 14 مهرماه در مراسم بزرگداشت روز ملی دامپزشکی در دانشگاه شهید باهنر کرمان گفت: بحران تب برفکی در سال های 89 و 94 در کشور رخ داد که وسیع و وحشتناک بود اما این بحران را در 5 محور به شکلی مدیریت کردیم که رکورد کاهش کانون های تب برفکی را زدیم.

 

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر با چالش هایی مواجه هستیم، افزود:  کنترل بیماری ها و ایمنی مواد غذایی دو هدف اصلی سازمان دامپزشکی کشور است که در بخش اول چالش هایی را داریم که یکی از آنها، موقعیت جغرافیایی کشور است که به عنوان مثال همسایگی ما با کشوری مانند پاکستان کار کنترل بیماری تب برفکی را بسیار دشوار می کند البته در این رابطه اقدامات بسیار خوبی انجام شده است.

 

ماکنعلی در ادامه تصریح کرد: 213 هزار خانوار عشایر کشور 25 میلیون راس دام دارند و مدیریت بهداشتی 25 میلیون دام متحرک و رصد و پایش بیماری ها در آنها کار بسیار دشواری است.

 

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور بیان کرد: ما جمعیت های دامی با ساختار بسیار مدرن در دنیا را داریم که مدیریت این واحدهای بزرگ در کنار ساختار دام عشایر کار بسیار سختی است و از سوی دیگر کشوری هستیم که تغییر در برنامه ها بسیار دشوار است.

 

وی اظهار کرد: در سیستم دامپزشکی کشور برای ایمنی مواد غذایی لازم است که برنامه ملی درباره پسماندهای مواد غذایی را اجرایی کنیم.

 

ماکنعلی در ادامه با اشاره به اینکه یکی از اقدامات مهم دامپزشکی این است که دسترسی محصولات داحلی را به بازارهای بین المللی ایجاد کنیم، گفت: این روزها در دامپزشکی باید از انجام رفتارهای وصله ای جلوگیری کرد.

 

این مقام مسئول با بیان اینکه لازم است با کشورهای همسایه برای کنترل بیماری های فرامرزی همکاری کنیم، تصریح کرد: برنامه های زمینه های مختلف بر مبنای نیازهای کشور نیست در حالی که باید برنامه ها متناسب با نیازهای کشوری باشد.

 

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور در بخش دیگری از سخنانش گفت: به سمت سیاست گذاری، پایش و نظارت حرکت می کنیم و دامپزشکی دولتی به معنای سیاستگذار، نظارت عالیه  و مواردی از این دست است.

 

ماکنعلی با بیان اینکه باید بپذیریم رفتار دامپزشکی مصداق باشد، تاکید کرد: باید به اسناد بالادستی دنیا توجه کنیم و براساس آن اسناد بالادستی و شرایط کشور در حوزه دامپزشکی برنامه ریزی کنیم  ضمن آنکه در حوزه طیور برنامه هایی داریم که مصرف واکسن 40 تا 50 درصد کاهش یابد.

 

منبع: ایسنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها