2/18/2020
سه شنبه، ۲۹ بهمن ۱۳۹۸
خانه‌های قدیمی تهران کاربری فرهنگی پیدا کرده‌اند
احمد مسجدجامعی:

خانه‌های قدیمی تهران کاربری فرهنگی پیدا کرده‌اند

یک عضو شورای اسلامی شهر تهران با تاکید بر اینکه خانه‌های قدیمی تهران از حالت انبار و کارگاه به کاربری‌های متناسب در حوزه فرهنگ و خدمت سوق داده شدند، افزود: شرایط ما به گونه‌ای است که معماری امروز مورد توجه قرار گرفته است.

اعتمادآنلاین|‎‏ احمد مسجدجامعی در آئین نکوداشت روز تهران و تقدیر از احیا کنندگان ابنیه قدیمی تهران در خانه تاریخی فاموری، گفت: آمدن شهردار جدید منشأ تحول نیست؛ بلکه منشأ تحول، مردم هستند که منجر به انتخاب شهردار جدیدی با رویکرد جدید می‌شوند.

 

وی افزود: من نگران عدم تداوم وضعیت فعلی در احیاء بافت‌های تاریخی و ابنیه تاریخی نیستم. این خود افراد و شهروندان هستند که در این شرایط وارد این فعالیت می‌شوند. این در حالیست که شهرداری منطقه تنها از اختیارات خود برای تسهیل‌گری در این فعالیت استفاده می‌کند و بیشتر افراد خودشان برای احیای این خانه‌ها گام بر می‌دارند و مدیریت آن را نیز خود به عهده می‌گیرند.

 

وی ادامه داد: شرایط توسعه ما به گونه‌ای است که خانه‌های قدیمی از حالت انبار و کارگاه گذشته به کاربری‌های متناسب در حوزه فرهنگ و خدمت سوق داده شده‌اند. معماری اخیرا مورد توجه قرار گرفته، در حالیکه در شورای چهارم که کمیسیون شهرسازی و معماری تشکیل شد، حتی اعضا علاقه‌ای به عضویت در این کمیسیون نداشتند.

 

مسجدجامعی تاکید کرد: توجه به معماری و شهرسازی امر جدیدی است، اما از نظر من نسبتا تا به امروز موفق بوده و علت این موفقیت نیز فضای عمومی و بستر اجتماعی است که برای این عرصه فراهم شده، لذا توفیقاتی نیز داشته است.

 

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود بر لزوم بازنگری در سیاست‌های معماری و شهرسازی تهران تاکید کرد و افزود: باید در سیاست‌های معماری و شهرسازی تجدید نظر شود. بعضا سیاست گذاری در ساخت و ساز شهری موجب تخریب میراث تاریخی تهران می‌شود که در این حوزه نیازمند بازنگری جدی هستیم.

 

منبع: ایسنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها