6/1/2020
دوشنبه، ۱۲ خرداد ۱۳۹۹
تکذیب رانت در فرایند اصلاح قوانین بازار پایه/ دامنه نوسان با توجه به حجم معاملات قابل تغییر است
شاپور محمدی، رئیس سازمان بورس مطرح کرد:

تکذیب رانت در فرایند اصلاح قوانین بازار پایه/ دامنه نوسان با توجه به حجم معاملات قابل تغییر است

شاپور محمدی، رئیس سازمان بورس در خصوص احتمال ایجاد رانت در فرایند اصلاح قوانین پایه گفت: اطلاعات و اخبار اصلاح قوانین بازار پایه 96 میلیون بار دیده و در مقاطع مختلف گفته شده است. موضوعی که همه از آن مطلع هستند دیگر مخفی نیست.

اعتمادآنلاین| شاپور محمدی، رئیس سازمان بورس با بیان اینکه روند اصلاح قوانین بازار پایه یک شبه اجرا نشده اظهار کرد: بازار پایه فرابورس سال 90 در تعاقب تکلیف قانونی حضور گسترده شرکت‌های سهامی عام (بعضا با اطلاعات مالی کم) در بازار سرمایه راه اندازی شد. اصلاح قوانین این بازار نیز به سال گذشته باز می‌گردد و در بهمن 97 موضوع اعلام عمومی شد.

 

وی افزود: در اسفند ماه دو ابلاغیه رسمی در سایت فرابورس با موضوع اصلاح قوانین بازار پایه منتشر شد. با توجه به حقوق سهامداران مبنی بر تمایل برای خروج از بازار و همچنین تمهیدات فنی اعلام شد مقررات جدید در خرداد ماه و پس از 70 روز کاری اجرایی می‌شود. این زمان سپری شد و در روز اجرا برخی عنوان کردند ابعاد فقهی موضوع بررسی نشده و نقد‌هایی هم با محور دامنه نوسان، تعداد حراج‌ها و مظنه‌ها مطرح شد. در آن مقطع وزیر اقتصاد مقرر کرد موضوع در شورای عالی بورس مطرح و شرایط مجددا بررسی شود؛ بنابراین اجرای مقررات جدید برای بررسی مجدد متوقف شد.

 

رئیس سازمان بورس گفت: موضوع در کمیته فقهی مطرح شد و پس از آن با کانون نهاد‌های سرمایه گذاری، کانون کارگزاران بورس و دو تن از اعضای شورای عالی بورس نشست‌های متعددی انجام شد. مقرر شد بحث نمایش مظنه‌ها اصلاح شود و دامنه یک ریالی نیز به سه، دو و یک درصد تغییر کند. اصلاحات به شورای عالی بورس ارجاع و مقرر شد طبق بند یک بازار زرد، نارنجی و قرمز ایجاد شود، طبق بند دو دامنه نوسان در این سه بازار سه، دو و یک درصد باشد و همچنین قرار شد حذف مظنه‌ها تدریجی انجام شود.

 

محمدی با بیان اینکه کل فرآیند اصلاح مقررات تدریجی انجام شده است، تصریح کرد: بعضا تفسیر شد شورای عالی بورس اعلام کرده کل فرایند تدریجی انجام شود در حالی که اجرای تدریجی صرفا به نحوه نمایش مظنه‌ها باز می‌گشت؛ بنابراین اینکه گفته شود قوانین یک شبه اجرا شده به هیچ عنوان صحت ندارد. تصویر مصوبه نیز به اعضای کمیسیون مجلس تقدیم شد.

 

وی با بیان اینکه دامنه نوسان نیز با توجه به حجم معاملات قابل تغییر است، بیان کرد: دامنه نوسان نیز با توجه به حجم معاملات قابل تغییر است، 1200 خبر در روزنامه‌ها و شبکه‌های اجتماعی با موضوع اصلاح مقررات بازار پایه منتشر شده و به هیچ عنوان قوانین یک شبه اجرا نشده است.

 

رئیس سازمان بورس در پاسخ به احتمال ایجاد رانت در فرایند اصلاح قوانین پایه اظهار کرد: اطلاعات و اخبار اصلاح قوانین بازار پایه 96 میلیون بار دیده و در مقاطع مختلف گفته شده دامنه نوسان در سه بازار به ترتیب سه، دو و یک درصد است. روز دوشنبه آگهی از سوی فرابورس اعلام عمومی شد و فردای آن روز بازار پایه مثبت بود. روز چهارشنبه بازار منفی شد، اما در همان روز 37 هزار نفر فروشنده و 41 هزار نفر خریدار بودند. با حضور این 41 هزار نفر امکان رانت اطلاعاتی وجود دارد؟ موضوعی که همه از آن مطلع هستند دیگر مخفی نیست. پس از مصوبه یکی از اعضای شورای عالی بورس تمام موارد را اعلام کرد. باید به عده‌ای که با رفتار خود سرمایه گذاران را نگران کردند گفت سهام ارزنده به هیچ وجه آسیب نمی‌بینند.

 

محمدی افزود: 13 میلیون سهامدار داریم و 300 هزار نفر بصورت هفتگی در بازار فعالیت می‌کنند. از این میزان 20 یا 30 هزار نفر در بازار پایه فرابورس حضور دارند. بعضی از این افراد ممکن است سهمی را با قیمت بالا داد و ستد کرده باشند. پس از اجرای مقررات نیز نماد‌ها ممکن است با نوسان مواجه شوند، اما اطمینان داشته باشید زمانی که سهمی ارزنده است به قیمت باز می‌گردد. از سوی دیگر سهم فقط به واسطه نوسان قیمت سودآور نیست. سهام دو راه سود آوری دارد و در مجمع سود تقسیم می‌شود.

 

وی عنوان کرد: 600 شرکت بورسی، 650 نهاد مالی و 6000 هزار مدیر در بازار سرمایه حضور دارند. امکان دارد اطلاعات دیر منتشر شود و قطعا مدیر مربوطه جریمه می‌شود. این به معنای رانت نیست. اگر فردی از اطلاعات نهانی بهره برداری کرده باشد حتما بررسی می‌شود. هر مستنداتی که در این رابطه وجود دارد به سازمان ارسال کنید.

 

نهاد ناظر همواره با سو استفاده برخورد می‌کند. سامانه سمتا در سایت سازمان بورس برای شکایت مردم راه اندازی شده، تردید نکنید که موضوع پیگیری می‌شود.

 

رئیس سازمان بورس ادامه داد: در بازار پایه روزانه تعداد زیادی نماد با دامنه نوسان مثبت سه درصد داد و ستد می‌شود و این نشان دهنده حضور سهام ارزنده در این بازار است.

 

با کاهش دامنه نوسان، ریسک بازار پایه نیز کاهشی می‌شود. در گذشته صندوق‌ها مجاز نبودند در این بازار فعالیت کنند، اما اکنون این امکان برای ورود صندوق‌ها فراهم شده است. اصلاح ساختار‌ها نیز در نهایت به سودآوری شرکت‌ها و بهبود عملکرد آن‌ها منتهی می‌شود. با کمک سهامداران تلاش می‌کنیم بازار پایه آرامش بیشتری داشته باشد و قطعا سازمان بورس در کنار سهامداران بازار سرمایه است.

 

محمدی با بیان اینکه این هفته شاهد عرضه اولیه هستیم، خاطر نشان کرد: در گذشته تهمت‌هایی مطرح می‌شد و خوشبختانه طی سه سال گذشته با روش ثبت سفارش همه می‌توانند سهم خریداری کنند. سامانه معاملات نیز به روز رسانی شده و مشکلات حل شده، اما با توجه به حجم بالای خرید و فروش امکان کند شدن سامانه معاملات وجود دارد.

 

منبع: میزان

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها