5/28/2020
پنج شنبه، ۰۸ خرداد ۱۳۹۹
احتمال وقوع شوک ارزی چقدر است؟

احتمال وقوع شوک ارزی چقدر است؟

اگر قرار باشد، قیمت بر اساس الگوی مهرماهی حرکت کند، باید در روزهای آتی شاهد افزایش کمی میزان خریدها باشیم. با این حال، اگر قرار بر شکست محدوده حمایتی 11 هزار و 350 تومانی باشد، دلار به سوی کف اوایل شهریورماه یعنی مرز 11 هزار تومانی حرکت خواهد کرد.

اعتمادآنلاین| دلار در تمام طول مهرماه در دامنه محدود 200 تومانی تغییرات قیمتی خود را ثبت کرده است. نوسانات دلار در روز چهاردهم مهرماه نیز از این قاعده مستثنی نشد و این ارز در یک روز کاهشی به سمت کف بازه پاییز 98 حرکت کرد.

 

شاخص ارزی از ابتدای مهر در بازه 11 هزار و 350 تا 11 هزار و 550 تومان نوسان کرده است و همین کم شدن دامنه تغییرات، سفته‌بازان و نوسان‌گیران را از بازار ارز دورتر کرده است. روز گذشته، دلار بیشتر میل کاهشی داشت و تا ساعت 3 بعدازظهر 50 تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای 11 هزار و 430 تومان رسید. اگر قرار باشد، قیمت بر اساس الگوی مهرماهی حرکت کند، باید در روزهای آتی شاهد افزایش کمی میزان خریدها باشیم.

 

با این حال، اگر قرار بر شکست محدوده حمایتی 11 هزار و 350 تومانی باشد، دلار به سوی کف اوایل شهریورماه یعنی مرز 11 هزار تومانی حرکت خواهد کرد. در واقع نزدیک به 60 روز است که قیمت دلار در کانال 11 هزار تومانی زندانی شده و همین موضوع باعث شده است انتظارات وقوع شوک‌های ارزی در بازار پایین‌تر بیاید. به گفته فعالان، آنچه موجب شد دلار دیروز به سوی کف پاییز سال جاری حرکت کند، نزول نرخ حواله درهم و عدم توان این ارز برای شکست محکم مرز مقاومتی 11 هزار و 500 تومانی بود. دیروز نرخ حواله درهم تا محدوده 3 هزار و 120 تومانی عقب‌نشینی کرد و همین عامل نگاه معامله‌گران بازار ارز داخلی را تحت تاثیر قرار داد.

 

در صورتی که نرخ حواله درهم به زیر مرز 3 هزار و 100 تومانی برود، می‌توان انتظار افت دلار به زیر کف پاییز را داشت. در این میان، برخی دیگر از معامله‌گران به افت دیروز دلار نگاه فنی داشتند. از نگاه آنها افزایشی‌های بازار در همان ابتدای هفته نتوانستند قیمت را بالای مرز 11 هزار و 500 تومانی نگه دارند و این موضوع موجب شد که معامله‌گران فنی فروش‌های خود را کم‌کم افزایش بدهند. آنها به دنبال آن هستند که حداقل در همین دامنه محدود فضای کسب سود را برای خود مهیا نگه دارند. این در حالی است که عده‌ای همچنان بر نقش بازارساز به‌عنوان عامل اصلی افت قیمت تاکید دارند.

 

از نظر آنها، بازارساز است که قیمت را در دامنه‌ای محدود مدیریت می‌کند و همزمان اجازه بازگشت سفته‌بازان به بازار به قصد کسب سود را نمی‌دهد. در روزی که دلار دومین افت پیاپی را تجربه کرد، سکه تمام بهار آزادی نیز نتوانست مرز 4 میلیونی را حفظ کند. دیروز فلز گرانبهای داخلی 15 هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای 3 میلیون و 995 هزار تومان رسید. سکه روز اول هفته نیز با فشار دلار 15 هزار تومان افت قیمت را تجربه کرده بود.

 

باید دید با باز شدن بازارهای جهانی در روز جاری طلا به کمک قیمت سکه بازار داخلی خواهد رسید یا این افت ادامه خواهد یافت. پیش‌تر هر زمان قیمت سکه به زیر 4 میلیون تومان رفته است، با افزایش خریدها توانسته به کانال 4 میلیونی بازگردد. با وجود این هیچ گاه در هفته‌های اخیر این توان را از خود نشان نداد که به بالای سطح 4 میلیون و 100 هزار تومانی برود. در واقع می‌توان گفت بازار سکه نیز در هفته‌های اخیر در دامنه محدودی زندانی شده است. این دامنه محدود به این دلیل جلب توجه می‌کند که ارزش ذاتی سکه با در نظر گرفتن مالیات ارزش افزوده بیش از 200 هزار تومان بیشتر از قیمت بازار است. این موضوع بیش از هر عاملی کمبود تقاضای فیزیکی در بازار سکه را نشان می‌دهد.

 

منبع: دنیای اقتصاد

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها