2/21/2020
جمعه، ۰۲ اسفند ۱۳۹۸
فشار آمریکا بر فیس‌بوک برای شکستن رمزنگاری پیام‌ها

فشار آمریکا بر فیس‌بوک برای شکستن رمزنگاری پیام‌ها

دولت‌های آمریکا، انگلیس و استرالیا با هدف تسهیل جاسوسی سایبری از کاربران اینترنت به فیس‌بوک فشار آورده‌اند تا هر چه سریع‌تر ارائه خدمات رمزگذاری داده‌های مشترکان را متوقف کند.

اعتمادآنلاین| در سال‌های اخیر دولت‌های غربی به بسیاری از شرکت‌های فناوری مانند اپل و گوگل برای حذف خدمات رمزگذاری داده‌ها فشار آورده و هدف از این کار را مقابله با تروریست‌ها و حفظ امنیت ملی شهروندان خود دانسته‌اند، اما تحلیل‌گران می‌گویند هدف واقعی از این کار زیر نظر گرفتن تک‌تک کاربران اینترنت و سرقت اطلاعات شخصی و نقض حریم خصوصی آنهاست.

 

دولت‌های سه کشور آمریکا، انگلیس و استرالیا با ارسال نامه ای سرگشاده و مشترک خطاب به فیس‌بوک از این شرکت خواسته‌اند تا تمامی برنامه‌های خود را برای رمزگذاری کامل داده‌های ردوبدل شده از طریق پلتفرم‌های مختلفش متوقف کند.

 

با توجه به اینکه فیس‌بوک مالکیت اینستاگرام و واتساپ را نیز در اختیار دارد، اجرای این دستور به معنای دسترسی آسان دولت‌های غربی به داده‌های میلیاردها نفر از کاربران وب و اینترنت و نقض حریم شخصی این افراد است.

 

نامه یادشده که خطاب به مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیس‌بوک نوشته شده به امضای افرادی همچون دادستان کل ایالات متحده آمریکا، معاون وزیر امنیت داخلی انگلیس، وزیر کشورانگلیس و وزیر کشور استرالیا رسیده است.

 

در نامه یادشده هم هدف از این درخواست شناسایی سریع‌تر تولیدکنندگان محتوای نامناسب و غیرقانونی مانند سوءاستفاده کنندگان از کودکان و... عنوان شده است.

 

منبع: مهر

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها