7/4/2020
شنبه، ۱۴ تیر ۱۳۹۹
پرونده‌های جدید فساد فوتبال در کمیسیون اصل 90 مشغول بررسی است/ قوه قضاییه هنوز احکام پرونده قبلی فساد فوتبال را صادر نکرده است/ کمیسیون اصل 90 دخالتی در انتخابات فدراسیون والیبال ندارد
داود محمدی، عضو کمیسیون اصل 90 مجلس، در گفت‌وگو با «اعتمادآنلاین»:

پرونده‌های جدید فساد فوتبال در کمیسیون اصل 90 مشغول بررسی است/ قوه قضاییه هنوز احکام پرونده قبلی فساد فوتبال را صادر نکرده است/ کمیسیون اصل 90 دخالتی در انتخابات فدراسیون والیبال ندارد

داود محمدی، عضو کمیسیون اصل 90 مجلس، درباره پرونده قبلی فساد فوتبال که در مجلس نهم پیگیری شد توضیح داد: «پرونده قبلی فساد فوتبال ایران به قوه قضاییه ارجاع شده است. کمیسیون اصل 90 پرونده‌های متعددی را بررسی کرد و تخلفات را هم به قوه قضاییه ارجاع دادیم. باید منتظر باشیم تا دستگاه قضایی کشور احکام این پرونده را صادر کند.»

اعتمادآنلاین|پرونده فساد در فوتبال درست در آخرین روزهای فعالیت مجلس نهم نهایی و در صحن مجلس هم قرائت شد، اما بعد از گذشت چهار سال از قرائت این پرونده در صحن مجلس، هنوز تکلیف این پرونده روشن نشده است. محمدعلی پورمختار که در مجلس نهم رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس بود بارها اعلام کرد وزارت ورزش درباره این پرونده منفعل عمل می‌کند. او همچنین اعلام کرده بود که فساد به‌ صورت سیستماتیک در فدراسیون فوتبال، برخی باشگاه‌ها و افراد وجود دارد و وزارت ورزش هم موظف به رسیدگی به این پرونده است. پورمختار سال 96 در مصاحبه با خبرگزاری خانه ملت اعلام کرده بود: «وزارت ورزش باید پاسخگو باشد که چه میزان به فساد در ورزش رسیدگی کرده و در قبال خواسته مردم، که ریشه‌کن شدن فساد در فوتبال است، عمل کرده است.»

 

حسین آذین، عضو کمیسیون اصل 90 مجلس، نیز در سال 94 درباره ارجاع پرونده فساد فوتبال به قوه قضاییه گفته بود: «پرونده‌هایی که از سوی کمیسیون اصل 90 به قوه قضاییه ارجاع می‌شود، در اولویت کار آنها قرار می‌گیرد.» اتفاقی که تاکنون رخ نداده و قوه قضاییه هنوز به این پرونده رسیدگی نکرده است.

 

داود محمدی، عضو کمیسیون اصل 90 مجلس، درباره سرانجام پرونده فساد در فوتبال در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین گفت: «کمیته مربوطه پرونده‌های ارجاع‌شده به کمیسیون درباره فساد در فوتبال را پیگیری می‌کند و فکر می‌کنم به جمع‌بندی‌هایی هم در این زمینه رسیده است. کمیسیون اصل 90 چند کمیته مختلف دارد که هر کدام از آنها مربوط به حوزه‌های مختلف است. کمیته فرهنگی این کمیسیون هم به پرونده‌های فساد در فوتبال رسیدگی می‌کند. بدون تردید هر شکایتی در مورد فساد در فوتبال به این کمیسیون برسد، بر اساس وظیفه‌ای که دارند، به این شکایت‌ها رسیدگی خواهند کرد.»

 

محمدی درباره پرونده قبلی فساد فوتبال که در مجلس نهم پیگیری شد نیز توضیح داد: «پرونده قبلی فساد فوتبال ایران به قوه قضاییه ارجاع شده است. کمیسیون اصل 90 پرونده‌های متعددی را بررسی کرد و تخلفات را هم به قوه قضاییه ارجاع دادیم. باید منتظر باشیم تا دستگاه قضایی کشور احکام این پرونده را صادر کند.»

 

او ادامه داد: «این کمیسیون در پرونده فساد فوتبال سه کار انجام داد. ابتدا به بالاترین مقام وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال تذکر داد. در مرحله بعد این پرونده را در صحن علنی مجلس قرائت کرد. در آخرین مرحله هم این پرونده را برای اعمال قانون به دستگاه قضایی فرستاد. نماینده‌های مردم در مجلس در این پرونده تمام تلاش خود را کردند و این پرونده در خانه ملت بسته شد. متاسفانه قوه قضاییه هنوز حکم این پرونده را صادر نکرده است.»

 

این عضو کمیسیون اصل 90 مجلس درباره سوال از وزیر ورزش و دخالت‌های داورزنی در انتخابات فدراسیون والیبال نیز گفت: «دیدار اعضای کمیسیون اصل 90 با وزیر ورزش تنها درباره پرونده‌های جاری در این کمیسیون است و هیچ ارتباطی با انتخابات فدراسیون والیبال و ثبت‌نام محمدرضا داورزنی در این انتخابات ندارد.»

 

محمدی در پایان گفت: «وزارتخانه و فدراسیون والیبال به‌ صورت مستقل عمل می‌کنند و کمیسیون اصل 90 در تصمیمات فدراسیون والیبال و وزارت ورزش و جوانان هیچ دخالتی نمی‌کند.»

 

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها