1/29/2020
چهارشنبه، ۰۹ بهمن ۱۳۹۸
انگلیس به شهروندانش درباره سفر به عربستان هشدار داد

انگلیس به شهروندانش درباره سفر به عربستان هشدار داد

در پی افزایش احتمال حملات تلافی‌جویانه یمنی‌ها علیه متجاوزان سعودی، وزارت خارجه انگلیس به اتباع این کشور توصیه کرد به عربستان سفر نکنند.

اعتمادآنلاین| وزارت امور خارجه انگلیس در پایگاه اینترنتی خود به شهروندان این کشور درباره سفر به برخی از مکان‌ها در عربستان سعودی هشدارِ جدی داد.

 

در این اطلاعیه آمده است وزارت امور خارجه انگلیس توصیه می‌کند که به غیر از سفر‌های ضروری، شهروندان انگلیسی به نقاط ذیل در عربستان سعودی سفر نکنند:


«مناطقی که بین 10 تا 80 کیلومتر از مرز یمن فاصله دارند.


فرودگاه بین‌المللی اَبها و محوطه‌های اطراف آن که در استان عسیر قرار دارد.


اگر شما (شهروند انگلیسی) در حال حاضر در یکی از مناطقی که وزارت امور خارجه انگلیس توصیه کرده است به آنجا سفر‌های غیرضروری نکنید، قرار دارید، باید بررسی کنید که آیا شما دلیلی ضروری برای باقی ماندن در آنجا دارید. اگر شما چنین دلیلی ندارید، باید فوراً آن منطقه را ترک کنید.»

 

در ادامه این اطلاعیه آمده است: «موشک‌ها، هواپیماهای بدون سرنشین (پهپادها) و وسایلِ دست سازِ انفجاریِ زیر آبی کماکان به سوی عربستان سعودی پرتاب و ارسال می‌شوند و زیرساخت‌های ملی و حیاتی این کشور را هدف قرار می‌دهند که شامل تأسیسات و سرمایه‌های هوانوردی و زیرساخت‌های نفتی می‌شود. ادامه حملات به زیرساخت‌های ملی و حیاتی عربستان سعودی بسیار محتمل است. علاوه بر این، حملات به سایر مکان‌ها در عربستان سعودی، از جمله ریاض و جده و همچنین در امتداد دریای سرخ ممکن است صورت گیرد.»

 

در ادامه این اطلاعیه آمده است: عربستان سعودی روابط دیپلماتیک خود را با قطر قطع کرده است. در تاریخ 6 ژوئن 2017، تمام مبادی ورودی از عربستان سعودی به قطر که شامل مبادی ورودی هوایی و دریایی می‌شود، قطع شد. اگر شما درباره برنامه‌های سفرِ خود سؤال‌هایی دارید، با شرکت هوایی یا آژانس گردشگریِ خود تماس بگیرید. محدودیت‌های بیشتری در رابطه با سفر و اسکان برای شهروندان عربستان سعودی (در قطر) و شهروندان قطری (در عربستان سعودی) وجود دارد که باید به آن‌ها توجه شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد، به اعلامیه رسمی آژانس مطبوعاتی عربستان سعودی و سایر اعلامیه‌ها و بیانیه‌های صادر شده از سوی دولت عربستان سعودی، مراجعه کنید.

 

این اطلاعیه افزود: درباره تحولات محلی و منطقه‌ای که ممکن است باعث بروز ناآرامی‌های عمومی (در عربستان سعودی) شود، هشیار باشید. به رغم هشدار‌هایی که مقامات سعودی می‌دهند، گهگاه تظاهرات‌های اعتراض آمیز در این کشور برگزار می‌شود. شما (شهروندان انگلیسی) باید از (شرکت در) اعتراضات (خیابانی) و تظاهرات (در عربستان سعودی) پرهیز کنید. به سند «اوضاع سیاسی» در پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه انگلیس مراجعه کنید.

 

وزارت خارجه انگلیس اضافه کرد: این احتمال می‌رود که تروریست‌ها شاید تلاش کنند حملاتی را در عربستان سعودی انجام دهند. اینگونه حملات ممکن است بدون تمیز (بدون هدف مشخص) باشند و حتی احتمال می‌رود که شامل حمله به اماکنی شوند که خارجی‌ها از آن دیدن می‌کنند. 

 

اطلاعیه مذکور در ادامه افزود: مخاطرات حملات تروریستی به اهداف هوانوردی (مانند فرودگاه‌ها و هواپیما‌های مسافربری) بیشتر از سایر نقاط است. از ماه مارس 2017، تدابیر امنیتی مضاعفی در رابطه با هواپیما‌هایی که از عربستان سعودی به سمت انگلیس پرواز می‌کنند، اتخاذ شده است. 

 

حمایت‌ها و پیشتیبانی‌های کنسولی در بخش‌هایی از عربستان سعودی که ما توصیه می‌کنیم به آنجا اصلاً سفر نکنید، به «شدت محدود» است و در بخش‌های دیگری از عربستان سعودی که ما توصیه می‌کنیم به آنجا سفر نکنید، مگر سفر‌های ضروری، «محدود» است. 

 

موارد ابتلا به بیماری سندرم نارسایی تنفسی خاورمیانه که عامل آن کروناویرویس است (موسوم به بیماری «مِرس-کوو») (MERS-CoV) در بیمارانی از عربستان سعودی کماکان به سازمان بهداشت جهانی گزارش می‌شود. برای دریافت آخرین اطلاعات و توصیه‌ها در این خصوص، به پایگاه اینترنتی «شبکه و مرکزِ ملیِ بهداشت و سلامتِ سفر» مراجعه کنید.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها