6/5/2020
جمعه، ۱۶ خرداد ۱۳۹۹
آماده‌باش پلیس برای تردد امن زائران اربعین

آماده‌باش پلیس برای تردد امن زائران اربعین

پس از سال‌ها بسته بودن مرز خسروی به روی زائران کربلا این مرز با دارا بودن نزدیکترین پایانه مرزی ایران به عتبات عالیات انتخاب هزاران زائر در ایام اربعین بوده و در سال 98 تمام ظرفیت‌های پلیس برای تردد امن زائران اربعین در جاده‌های کرمانشاه مهیا است.

اعتمادآنلاین|اربعین دیگری فرا رسید و میلیون‌ها دل عاشق را در هوای حرم اباعبدالله الحسین(ع) و عتبات مقدسه بی‌قرار کرد و خیل عظیمی از آنان را در صفوفی به هم پیوسته، رهسپار دیار عشق و ایثار در پیاده‌روی اربعین کرد.

 

مرز خسروی قدیمی‌ترین مرز کشور برای عبور و مرور ایرانیان به عتبات عالیات بوده و از این رو از گذشته‌ها به دروازه عتبات عالیات معروف شده است که این مرز بین المللی در 20 کیلومتری شهرستان قصرشیرین قرار دارد و به عنوان یکی از مجهزترین و بزرگترین پایانه مرزی در خاورمیانه از آن یاد می‎شود این مرز نزدیکترین نقطه کشور به بغداد، کربلا، کاظمین و سامراست.

 

برنامه‎ریزی  جهت پیشگیری از حوادث ترافیکی در ایام اربعین

 

ابراهیم شکیبا معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه  با اشاره به اینکه تلفات جاده‎ای در سال گذشته نسبت به سال 96 حدود 12 درصد افزایش یافته است اظهار داشت: عوامل متعددی از جمله فرسوده شدن اتومبیل‌ها، غیر ایمن بودن جاده‌ها و غیره در بروز حوادث جاده‎ای دخیل است.

 

 وی خاطرنشان کرد: حدود 5درصد تولید ناخالص ملی صرف حوادث و تلفات جاده‎ای شده است که بالغ بر 20 هزار میلیارد تومان برای کشور هزینه داشته است، برنامهریزی در جهت پیشگیری از حوادث ترافیکی بسیار ضروری به نظر میرسد.

 

شکیبا با اشاره به اینکه حوزه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی با بسیج تمام امکانات شامل نیروی انسانی و تجهیرات برنامه‌های عملیاتی مدونی را با رعایت زمان بندی تردد زوار اجرا خواهد کرد عنوان کرد: تمام مراکز بهداشتی و درمانی در طول ترد زوار با حضور نیروهای پزشک و پرستار به صورت شبانه روزی فعال هستند.

 

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه  با بیان اینکه در شهرستان قصرشیرین و پایانه مرزی خدمات دندان پزشکی اورژانسی به زوار اربعین ارائه می‌شود عنوان کرد: در تمام طول مسیر پیاده روی اربعین در مرز خسروی و قصرشیرین اکیپ‌های بهداشت محیط با تجهیزات مستقر می‌شوند.

وی با بیان اینکه بر بهداشت موکب‌ها و مکان‌های توزیع نذورات نظارت می‌شود خاطرنشان کرد: دو درمانگاه در پایانه و مرز خسروی  مستقر می‌شود و مراکز بهداشت و درمان به صورت شبانه‌روزی در شهرستان‌های قصرشیرین، اسلام‌آباد غرب، ماهیدشت، دالاهو و سرپل‌ذهاب مشغول خدمت‌رسانی به مردم خواهند بود.

 

شکیبا با اشاره به اینکه در طول مسیر شهرستان‌ها به صورت شبانه‌روزی مراکز بهداشت و درمان در خدمت مردم خواهند بود عنوان کرد: آمادگی بهداشتی برای نظارت بر غذاهای زائران انجام می‌شود و موکب‌ها و آب آشامیدنی توسط اکیب‌های بهداشتی مورد بازرسی قرار خواهد گرفت که مردم در طول پیاده‌روی دچار مشکل بهداشتی نشوند.

 

تمام ظرفیت‌های پلیس برای تردد امن زائران اربعین در جاده‌های کرمانشاه

 

سرهنگ محمد حیدری، رئیس پلیس راه استان کرمانشاه اظهار داشت: تعداد تلفات سال‎های اخیر را می توان به عواملی همچون وجود جاذبه‎های طبیعی استان، سفرهای درمانی از استان‎های مجاور به استان کرمانشاه، تردد جهت ورود و خروج کالا به کشور و ورود تانکرهای حمل سوخت از کشور عراق به استان بوده است.

 

وی با اشاره به اینکه مسیرهای عبور زائران در ایام اربعین توسط پلیس مراقبت و کنترل می‎شود خاطرنشان کرد: با توجه به فرا رسیدن ایام اربعین حسینی این ترددها افزایش یافته و نیازمند توجه جدی تمامی دستگاه‎های ذی‎ربط و تشکیل مداوم کمیسیون ایمنی راه‌ها در استانداری است.

 

حیدری با بیان مهیا بودن تمام ظرفیت‌های پلیس برای تردد امن زائران اربعین درجاده‌های کرمانشاه عنوان کرد: استقرار گشت‌های ثابت و سیار در مسیر‌های تردد زائران، استفاده از دوربین‌های کنترلی و استقراری، ایمنی جاده‌های کرمانشاه را برای سفر زائران اربعین 98 مهیا کرده است.

 

حیدری با تأکید بر اینکه تیم خودرویی و موتوری برای برقراری نظم و امنیت ترافیکی اربعین آماده خدمت هستند بیان کرد: با توجه به اینکه طرح اربعین یکی از مهم‌ترین طرح‌ها در طول سال است و هماهنگی‌های لازم با دستگاه‌های مرتبط به ویژه راهداری و راه و شهرسازی برای امنیت زائران انجام شده است.

 

وی با اشاره به اینکه در ایام اربعین 85 درصد از محورها در مسیر تردد زائران قرار می‌گیرد خاطرنشان کرد: پیش بینی‌های لازم در مرز خسروی انجام شده و توقف گاه‌هایی در شهرستان قصرشیرین در نظر گرفته شده است.

 

رئیس پلیس راه استان کرمانشاه  با بیان اینکه تمام ظرفیت برای تردد امن زائران اربعین و روان‌سازی ترافیک در استان کرمانشاه و محورهای منتهی به آن مهیا است عنوان کرد: رانندگان با رعایت صبر و حوصله، پرهیز از عجله و شتاب بی‎مورد و رعایت سرعت مطمئنه و توجه به هشدارهای پلیسی رانندگی کنند تا شاهد حوادث دلخراش رانندگی در این ایام نباشیم.

 

حیدری  با بیان اینکه نیروهای پلیس راه آمادگی کامل برای کنترل راه‌ها و حفاظت از سلامت تردد زوار اربعین را دارند گفت: از تمام رانندگان می‌خواهیم در ایام اربعین با توجه به ترافیک بالای جاده‌ها مقررات راهنمایی و رانندگی را رعایت کنند.

 

زیرساختهای مناسب جاده‎های استان کرمانشاه در ایام اربعین

 

علیرضا گودرزی،  مدیرکل اجتماعی و فرهنگی استانداری کرمانشاه با بیان اینکه یکی از فاکتورهایی که سلامت انسان را تهدید می‎کند جاده‎ها خواهد بود اظهار داشت: آمار تصادفات در کشور نشان دهنده تهدید جدی جاده‌‏ها در سلامت انسان است.

 

وی با بیان اینکه زائران اربعین مراقب رانندگی در جاده‎ها باشند عنوان کرد: رعایت فرهنگ رانندگی، جانمایی موکب‎ها تحت نظر راهنمایی و رانندگی و راهداری، ایمن سازی راه‎ها، انتقال فوری مصدومان به بیمارستان و مدیریت تلفات، لزوم توجه بیشتر به مسیر برگشت و مدیریت ترافیک در پیشگیری از حوادث ترافیکی بسیار مهم است.

 

مدیرکل اجتماعی و فرهنگی استانداری کرمانشاه با بیان اینکه  بدون شک تردد در جاده‎های استان در ایام اربعین بیشتر خواهد شد خاطرنشان کرد: زیرساخت‎های جاده‎ای در استان کرمانشاه برای پیاده‎روی اربعین مناسب است، اما زائران پیاده‎روی اربعین باید سرعت و نکات ایمنی را در رانندگی رعایت کنند.

 

گودرزی با اشاره به اینکه حجم اتومبیل‎ها در ایام اربعین بیشتر خواهد شد عنوان کرد: بدون شک مشکلات ترافیکی در ایام اربعین به وجود خواهد آمد که با هوشیاری مسئولان استانی به ویژه پلیس راه مشکلات ترافیکی حل خواهد شد.

 

منبع: تسنیم

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها