10/24/2020
شنبه، ۰۳ آبان ۱۳۹۹
عشایر تولید کننده 40 درصد فرش‌های صادراتی کشور
علایی مقدم، قائم مقام سازمان امور عشایر کشور مطرح کرد؛

عشایر تولید کننده 40 درصد فرش‌های صادراتی کشور

شاهپور علایی مقدم، قائم مقام سازمان امور عشایر کشور، گفت: 40درصد فرش های صاداراتی کشور تولید عشایر است.

اعتمادآنلاین| شاهپور علایی مقدم، قائم مقام سازمان امور عشایر کشور، در همایش روز بزرگداشت روستا و عشایر در سالن غدیر استانداری گیلان گفت: عشایر کشور ضمن تامین معیشت خود نقش موثری در تامین گوشت و پروتئین مردم شهر دارند.

 

وی افزود: جامعه عشایر از منابع طبیعی در راستای تولید و رونق اقتصادی کشور استفاده بهینه می‌کنند.

 

علایی مقدم با اشاره به اینکه در کشور یک میلیون و 200 هزار نفر جمعیت عشایر است، تصریح کرد: علیرغم اینکه این قشر دو درصد جمعیت کل کشور را تشکیل می دهند، اما در بهره‌وری نیروی انسانی و عوامل تولید طبیعی بهترین عملکرد را دارند.

 

قائم مقام سازمان امور عشایر کشور ادامه داد: در برنامه ششم توسعه توجه خوبی به عشایر به عنوان متولیان تولید شده زیرا تامین کننده 25 درصد گوشت قرمز کشور و 35 درصد صنایع دستی کشور هستند.

 

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر 24میلیون راس دام کشور در اختیار عشایر است، افزود: همچنین 35 درصد صنایع دستی و 40 درصد فرش صادراتی کشور توسط عشایر تولید می‌شود.

 

علایی مقدم، تصریح کرد: به دلیل برخورداری گیلان از مراتع پر استعداد نقش عشایر این استان در تولید کشور بسیار مهم است.

 

وی افزود: 12 شهرستان استان گیلان دارای جمعیت عشایری هستند و رویکرد ما اینست بیش از پیش به عشایر این استان توجه شود که نیاز به همکاری هنه دستگاه های اجرایی استان دلریم.

 

قائم مقام سازمان امور عشایر کشور بر لزوم توجه به نیازمندی و همچنین پتانسیل های آنان در برنامه ریزی های خرد و کلان تاکید کرد و افزود: گیلان در تکمیل زنجیره گوشت قرمز کشور می تواند نقش خوبی را ایفا کند.

 

وی با بیان اینکه خواسته عشایر از ما امکانات لوکس و تفریحی نیست، گفت: عشایر خوستار تامین زیرساخت ها از جمله راه دسترسی مناسب هستند که باید اقدامات بیشتری در کشور برای تسهیل در کار عشایر انجام شود.

 

منبع: ایسنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها