5/27/2020
چهارشنبه، ۰۷ خرداد ۱۳۹۹
سازمان بازرسی برای صیانت از مدیران و واقع نشدن فساد است/ بسیاری از فسادها محصول اقدام یک شبه نیست/ نظارت الکترونیک باید فعال شود
سیدابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه:

سازمان بازرسی برای صیانت از مدیران و واقع نشدن فساد است/ بسیاری از فسادها محصول اقدام یک شبه نیست/ نظارت الکترونیک باید فعال شود

رئیس قوه قضائیه با تاکید بر اینکه حضور سازمان بازرسی برای صیانت از مدیران و واقع نشدن فساد است نه مقابله با فساد، گفت: بسیاری از فسادها محصول اقدام یک شبه نیست محصول غفلت و چشم بستن روی خلاف است که امروز برای مردم غیر قابل تحمل شده است.

اعتمادآنلاین| سیدابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه در آیین نکوداشت سی و هشتمین سالروز تاسیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به فسادهای صورت گرفته در سال‌های اخیر عنوان کرد: زمان این فسادها  کجا بود چشمان تیزبان مدیران که این کژی را ندید؟ این مفاسد یکباره نشد کم کم با بی توجهی و غفلت و سهل انگاری اتفاق افتاد با این تفکر که اگر آقای فلانی بفهمد از چشم او می‌افتیم این اتفاق افتاد.

 

وی با بیان اینکه بسیاری از فسادها محصول اقدام یک شبه نیست محصول غفلت و چشم بستن روی خلاف است که امروز برای مردم غیر قابل تحمل شده است، گفت: باید احساس مسئولیت کرد بزرگترین گناه کوچک شمردن گناه است. فساد کم هم نباید تحمل شود. از رقم‌های پایین شروع می‌شود باید به آنها هم حساس بود .

 

رئیس قوه قضائیه با تاکید بر اینکه نظارت جزء لاینفک حکمرانی خوب است، گفت: یکی از اجزاء آن بازرسی علی‌الدوام است مدیریت درست و حکمرانی صحیحی جزءلاینفکش نظارت و بازرسی است. در این حرکت یک نظارت درون سازمان فعال است و سازمان‌های بیرونی دستگاه‌ها مثل دیوان محاسبات و سازمان بازرسی و وزرات اطلاعات و دستگاه‌های مراقب هم هستند اگر به نحوی این دستگاه‌های درونی غفلت کردند سازمان‌های بیرونی باید وارد عمل شوند باید علاوه بر نهادهای درونی، بیرون سازمان هم نهادها فعال عمل کنند.

 

وی ادامه داد: البته در این جهت عده و عده دستگاه‌های نظارتی نمی‌توانند با همه اشخاص برخورد کنند فعال شدن نظارت الکترونیک کار را سهل کرده و نظارت را برخط کرده است. به ویژه زمان امتیاز دادن دولت به بخش خصوصی باید به صورت مضاعف مورد نظارت قرار گیرد.

 

رئیسی خاطرنشان کرد: حضور سازمان بازرسی برای صیانت از مدیران و واقع نشدن فساد است نه مقابله با فساد مهم‌ترین مساله در این جهت پیشنهاد سازمان بازرسی درباره اصلاح ساختارهاست. سال 80 رهبری پیام مبارزه با فساد را صادر کردند تا سال 83 ما نمایشگاه می‌گذاشتیم. برای همه وزارت خانه‌ها و دستگاه‌های مشمول قانون غرفه گذاشتند و از مدیران عالی و میانی بیش از 5 هزار نفر برای بازدید آمدند نگاه بازرسین در این نمایشگاه به تصویر کشده شد.

 

وی گفت: در گام دوم انقلاب اسلامی تاکیدات 7 گانه رهبری در اجرای عدالت باید تاکید شود مردم و نظام برخی کاستی‌ها را در ادوار گذشته نمی‌پذیرد باید تلاش مجاهدانه برای رفع این کاستی‌ها صورت گیرد امروز بسیاری از شما تحصیلات عالی و تکمیلی دارید سطح سازمان به لحاظ تجربی و تحصیلی زیاد شده و الان در این شرایط باید تلاش کرد با همه ابزار ماشینی نظارت الکترونیک فعال شود و حضور به موقع و پیشگیرانه باشد به نحوی که بتوانیم با این حضور اجرای عدالت را در کشور تضمین کنیم.

 

رئیسی با بیان اینکه نظارت پذیری ارزش است، گفت: نظارت گریزی ضدارزش است در انجام امور و کارها اول باید پاسخگوی پروردگار و دوم ارباب رجوع، در مرحله سوم باید به عموم مردم باید پاسخگو باشیم، مرحله چهارم نیز مراتب پاسخگویی به نظام مدیریتی و سلسه دستگاه‌های نظارتی است.

 

رئیس دستگاه قضا افزود: شفافیت هم به دستگاه‌های نظارتی برای خوب نظارت کردن به مردم برای خوب دیدن و مدیران برای و خوب خدمت کردن کمک می‌کند.

 

وی با اشاره به مدت حضورش در آستان قدس گفت: همیشه برای مردم در بخش اقتصادی آستان قدس سوال مطرح بود و ما تلاش کردیم که آن را شفاف کنیم، برای همه سوال بود که درآمد و هزینه کرد شرکت‌های زیرمجوعه چگونه خرج می‌شود، همکاران ما یکسال روی آن کار کردند و سختی‌های بسیاری هم داشت، اما شفافیت برای اعتمادسازی بسیار مفید بود.

 

رئیسی گفت: برای افزایش اعتماد مردم درمورد همین پولی که به دستگاه‌های زیر مجموعه آستان قدس داده می‌شد، سیستم را شفاف کردیم و این موضوع باعث افزاشش نزورات شد. رهبری هم پرسیدند که برخلاف وضع اقتصادی مردم چگونه افزایش نزورات داشته‌اید؟ که من گفتم آمار ندارم، اما تحلیلم این است که با شفاف شدن مردم اعتماد بیشتری کردند.

 

وی با بیان اینکه شفافیت امر مهمی است، شفافیت در عمل کردن و نه شعار دادن هم به نفع خود دستگاه‌ها است و هم علکرد دستگاه‌ها را تسهیل می‌کند، گفت: در کشور نیازمند توسعه اقتصادی هستیم که در گرو امنیت اقتصادی است و بدون مبازه با فساد این موضع امکان پذیر نمی شود.

 

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: باید تلاش همه این باشد که امنیت اقتصادی را فراهم کنیم تا شاهد رونق و توسعه اقتصادی باشم که سازمان بازرسی خیلی می تواند برای اجرای سیاست‌ها کمک کند.

 

ادامه دارد....

 

منبع: ایلنا

 

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها