6/3/2020
چهارشنبه، ۱۴ خرداد ۱۳۹۹
دستور رئیس جمهور به شهرداری تهران برای حل معضل بوی نامطبوع اتوبان تهران – قم/ موافقت دولت با اختصاص اعتبار برای زهکشی دشت گمیشان در استان گلستان
در جلسه هیئت وزیران انجام شد؛

دستور رئیس جمهور به شهرداری تهران برای حل معضل بوی نامطبوع اتوبان تهران – قم/ موافقت دولت با اختصاص اعتبار برای زهکشی دشت گمیشان در استان گلستان

حسن روحانی، رئیس جمهوری، در جلسه هیئت دولت، به شهرداری تهران و دستگاه‌های دولتی ذی‌ربط دستور داد تا نسبت به حل معضل بوی تعفن و نامطبوع اتوبان تهران – قماقدامات لازم را انجام داده و گزارش آن را به دولت ارائه دهند.

اعتمادآنلاین| حسن روحانی، رئیس جمهوری، در جلسه هیئت وزیران، هم‌چنین نسبت به اتخاذ تدابیر لازم برای کاهش مصرف پلاستیک و بازیافت پسماند و ساماندهی معضل پسماند، بخصوص در شهر تهران و شهر‌های شمالی، دستورات ویژه‌ای صادر کرد.

 

اختصاص اعتبار برای تأمین هزینه‌های ضروری ناشی از سیل امسال در برخی استان‌های کشور


هیئت وزیران به منظور تأمین هزینه‌های اضطراری و ضروری ناشی از سیل امسال ، با اختصاص مبلغ 360 میلیارد ریال اعتبار هزینه‌ای و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای بابت تسویه تنخواه پرداختی هزینه‌های مذکور به استان‌های خوزستان، لرستان، کرمانشاه، چهار محال و بختیاری، فارس، مازندران و گلستان موافقت کرد.

 


موافقت دولت با اختصاص اعتبار برای زهکشی دشت گمیشان در استان گلستان


دولت همچنین، با توجه به وقوع سیل فروردین امسال و ضرورت پیش‌بینی و آمادگی برای پیشگیری از حوادث احتمالی ناشی از بارندگی در فصل پاییز و نیز اجرای پروژه ‏های پیشگیرانه، با اختصاص مبلغ یک هزار میلیارد ریال اعتبار تملک دارایی‌های سرمایه‌ای جهت اجرای طرح احداث شبکه‌های زهکشی در دشت گمیشان، اراضی شمال گرگانرود و قره سو استان گلستان موافقت کرد.

 

اختصاص 2 هزار میلیارد ریال اعتبار برای احیای دریاچه ارومیه


با تصویب هیئت وزیران، مبلغ دو هزار میلیارد ریال اعتبار برای طرح‌های مصوب کارگروه نجات دریاچه ارومیه و عملیات اجرایی مربوط در حوضه دریاچه ارومیه در چارچوب موافقتنامه با سازمان برنامه و بودجه کشور اختصاص یافت.

 

دولت همچنین هرگونه توسعه اراضی کشاورزی اعم از تبدیل اراضی ملی منابع طبیعی به کشاورزی، دیم به آبی، زراعی به باغی در سطح حوضه آبریز دریاچه ارومیه و هرگونه عملیات منجر به افزایش برداشت از منابع آب حوضه اعم از ایجاد و بهسازی ایستگاه‌های پمپاژ آب، احداث استخر ذخیره آب و سد‌های معیشتی در سطح حوضه آبریز دریاچه ارومیه را ممنوع و وزارتخانه‌های نیرو و جهادکشاورزی را موظف کرد ضمن خودداری از صدور هرگونه مجوز در این خصوص، با متخلفان برخورد کنند.

 

آغاز رسیدگی به لایحه «مقابله با فساد و ارتقای سلامت نظام اداری – مالی» در دولت


هیئت وزیران با توجه به جایگاه و نقش مؤثر مقابله با فساد و ارتقای سلامت نظام اداری در کارایی نظام، رسیدگی به لایحه «مقابله با فساد و ارتقای سلامت نظام اداری – مالی» را با هدف رفع خلأ‌ها و مشکلات اجرایی قانون فعلی و یکپارچه‏‌سازی فعالیت‌های مبارزه با فساد در کشور را در دستور کار خود قرار داد.

 

در این لایحه به منظور هماهنگی بین قوای سه‌‏گانه، تشکیل «ستاد مقابله با فساد و ارتقا سلامت نظام اداری - مالی» متشکل از معاون اول رئیس جمهور (رئیس ستاد)، سه نفر از مدیران ارشد هر یک از قوای سه‏‌گانه به انتخاب رؤسای قوا، وزیر اطلاعات و رؤسای سازمان‌های بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات کشور، در نظر گرفته شده است.

 

از مهم‌ترین وظایف این ستاد می‌توان به تصویب سیاست‏‌ها و راهبردها، اولویت‌ها و برنامه ‏های پیشگیری و مقابله با فساد و ارتقای سلامت نظام اداری - مالی، تصویب شاخص سنجش فساد و سلامت اداری - مالی در سطح ملی و دستگاهی، تقویت هماهنگی، تعامل و انسجام بین سه قوه و بخش خصوصی و جامعه مدنی در راستای استفاده از ظرفیت‏‌های قوا در امر مقابله با فساد و سلامت نظام اداری – مالی و اتخاذ تصمیمات لازم درخصوص گزارش‏‌های واصله و ارائه راهکار‌های مناسب اجرایی اشاره کرد.

 

تهاتر مطالبات و بدهی‌های تعدادی از شرکت‌های تابعه وزارت نیرو با دولت


در ادامه جلسه هیئت دولت، تهاتر مطالبات شرکت‌های تولید و توسعه پویا انرژی نگین سبز خاورمیانه، انرژی گستر جم، تولید و مدیریت نیروگاه زاگرس کوثر، خدمات بازرگانی آینده‌نگر مهر، کنترل قدرت پارس، پرشیان فولاد و کلر پارس از شرکت‌های دولتی با بدهی آن‌ها به سازمان‌های خصوصی سازی و امور مالیاتی کشور به تصویب رسید.

 

دولت همچنین با تهاتر مطالبات شرکت‌های وابسته به شرکت مدیریت پروژه‌های نیروگاهی ایران (گروه مپنا) از شرکت دولتی مدیریت شبکه برق ایران با بدهی این شرکت به سازمان خصوصی سازی موافقت کرد.

 

اساسنامه صندوق کارآفرینی امید اصلاح شد


هیئت وزیران به منظور تأمین نظر شواری نگهبان و رفع ایراد‌های وارده به اساسنامه صندوق کارآفرینی امید، آن را اصلاح کرد.

 

اعلام نظر دولت درخصوص تعدادی از طرح‌های نمایندگان مجلس


هیئت دولت در ادامه، ضمن اعلام نظر درخصوص تعدادی از طرح‌های نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نماینده خود را برای پیگیری موضوع تعیین کرد.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها