6/7/2020
یکشنبه، ۱۸ خرداد ۱۳۹۹
تجار نقش مهمی در امنیت و توسعه مرزها دارند
انصاری، معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه:

تجار نقش مهمی در امنیت و توسعه مرزها دارند

علیرضا انصاری، معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه، گفت: حضور تجار و بازرگان در مرزها امنیت آن را تامین می‌کند و این افرار نقش مهمی در توسعه و آبادانی این مناطق دارند.

اعتمادآنلاین| علیرضا انصاری، معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه، عصر چهارشنبه در جریان بازید از بازارچه مرزی سیرانبند بانه افزود: با وجود فعالیت مرزها، اقتصاد بانه و اقلیم کردستان متحول شده و امنیت مرزها با فعالیت تجار و بازرگانان تامین شده است.

 

وی با اشاره به فراهم شدن امکانات در مرزها اظهار داشت: دولت ایران موافق رسمی شدن مرزها بوده اما بحث مرز یک موضوع دو طرفه است و باید طرف مقابل نیز موافق رسمی شدن مرزها باشد.

 

انصاری افزود: در عراق مشکلاتی بین اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق وجود دارد که باید به نتیجه نهایی برسد و ما باید تلاش کنیم این اختلافات را کاهش دهیم.

 

معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه گفت: در بعضی از مرزها اختلافات تکنیکی وجود دارد که باید حل شود مقامات رسمی و فنی باید درباره برخی از اختلافات تکنیکی مرزها به نتیجه نهایی برسند.

 

وی اظهار داشت: از طرف ایران و اقلیم کردستان عراق اراده بسیار جدی برای رسمی شدن مرز سیرانبند و حل مسائل وجود دارد که باید با همکاری دو طرف رضایت دولت مرکزی عراق برای تجارت و تردد مسافر در مرزها جلب شود.

 

انصاری با اشاره به سفر سرکنسول های ایران به عراق و دیدار با برهم صالح رئیس جمهور عراق گفت: دیدگاه رئیس جمهور عراق برای بازگشایی مرزها مثبت است و قول داده که موافقت نخست وزیر را برای بازگشایی مرزها بگیرند و ما در تهران از طریق سفارت عراق این موضوع را پیگیری می‌کنیم.

 

در راستای بازگشایی و تردد مسافر از سیرانبند 50 هکتار به محوطه بازارچه افزوده شده و عملیات اجرایی 2 باند کردن جاده بانه - بوئین نیز که به مرز و بازارچه ختم می‌شود در حال انجام است.

 

 بازارچه مرزی سیرانبند هم مرز با اقلیم کردستان عراق و دومین بازارچه مرزی استان بوده که در بخش ننور و در 25 کیلومتری شهر بانه قرار گرفته است.

 

تلاش برای رسمی شدن این بازارچه و تردد مسافر از سال 90 آغاز شده و این مهم توسط مقامات کشوری و استانی در حال پیگیری است.

 

شهرستان مرزی بانه 84 کیلومتر مرز مشترک با اقلیم کردستان عراق دارد.

 

شهرستان مرزی بانه 158 هزار نفر جمعیت د 270 کیلومتری غرب سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.

 

منبع: ایرنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها