5/30/2020
شنبه، ۱۰ خرداد ۱۳۹۹
حدود 1000 هزار میلیارد تومان یارانه پنهان داریم/ قیمت بنزین نباید از یک لیتر آب آشامیدنی کمتر باشد/ یارانه آشکار و پنهان اقشار آسیب‌پذیر باید افزایش یابد/ با افزایش قیمت ارز و ثابت ماندن یارانه‌ها فاصله طبقاتی فقیر و غنی تشدید شد
تابش، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، در گفت وگو با «اعتمادآنلاین»:

حدود 1000 هزار میلیارد تومان یارانه پنهان داریم/ قیمت بنزین نباید از یک لیتر آب آشامیدنی کمتر باشد/ یارانه آشکار و پنهان اقشار آسیب‌پذیر باید افزایش یابد/ با افزایش قیمت ارز و ثابت ماندن یارانه‌ها فاصله طبقاتی فقیر و غنی تشدید شد

محمدرضا تابش، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، با اشاره به اینکه حدود 1000 هزار میلیارد تومان یارانه پنهان داریم، گفت: تدبیر و خرد حکم می‌کند در این شرایط اقتصادی، قیمت بنزین از یک لیتر آب آشامیدنی کمتر نباشد.، در عین حال با وجود افزایش نرخ ارز و کاهش قدرت خرید مردم، یارانه اقشار آسیب‌پذیر باید به طور مستقیم یا غیرمستقیم افزایش یابد.

اعتمادآنلاین| محمدرضا تابش، عضو کمیسیون برنامه وبودجه مجلس، در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین، درباره اینکه طی سال‌های گذشته چقدر از اهداف هدفمندی یارانه‌ها محقق شده است، گفت: تا زمانی که قیمت ارز به این شدت افزایش پیدا نکرده بود برخی از اهداف منبعث از هدفمندی یارانه‌ها، از جمله کاهش ضریب جینی که تعیین‌کننده اختلاف طبقاتی است، محقق شده بود، اما با افزایش قیمت ارز و ثابت ماندن یارانه‌ها، گپ و فاصله طبقات فقیر و غنی زیادتر شد.

 

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، در پاسخ اینکه برنامه مجلس و دولت درباره برنامه هدفمندی چیست و آیا قرار است بنزین سهمیه‌ای شود یا قیمت آن افزایش یابد، توضیح داد: در حال حاضر حدود 1000 هزار میلیارد تومان یارانه پنهان داریم که البته برآوردها نشان می‌دهد بیش از این رقم است. تدبیر و خردمندی حکم می‌کند در این شرایط اقتصادی قیمت بنزین از یک لیتر آب آشامیدنی کمتر نباشد، به همین دلیل باید تصمیمات جدیدی گرفته شود.

 

تابش ادامه داد: این تصمیمات باید خردمندانه، سنجیده و طبق ملاحظات اقتصادی اتخاذ شود تا رضایت‌مندی مردم خصوصاً طبقه تهیدست را در پی داشته باشد. بنابراین بر مبنای گزارش‌هایی که مرکز پژوهش‌ها به دولت داده است، باید به تصمیم خردورزانه و کلان ملی برسیم.

 

نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی گفت: هم دولت و هم مرکز پژوهش‌ها مطالعات زیادی در این باره انجام داده‌اند و این مطالعات باید در بستر کمیسیون‌های تخصصی مجلس چکش‌کاری شوند و خروجی آن را هرچه باشد به عنوان خرد جمعی قبول کنیم و به اجرا درآوریم.

 

عضو فراکسیون امید مجلس در پاسخ اینکه با توجه به شرایط فعلی کشور، آیا میزان یارانه اقشار آسیب‌پذیر افزایش خواهد یافت یا خیر، توضیح داد: با وجود افزایش نرخ ارز و کاهش قدرت خرید آحاد مردم خصوصاً طبقات ضعیف جامعه، طبعاً باید مستقیم یا غیرمستقیم یارانه اعطایی به اقشار آسیب‌پذیر افزایش یابد.

 

محمدرضا تابش در پایان گفت: البته در این باره اقداماتی هم صورت گرفته است و مقرری‌ای که کمیته امداد و سازمان بهزیستی به مددجویان خود می‌پردازند، نسبت به قبل بهتر شده و موارد دیگری مثل کمک‌هزینه در بودجه 98 آمده است و کمک‌هزینه تحصیل و مسکن اعطا می‌شود. بنابراین چه به صورت مستقیم و چه غیرمستقیم باید این کمک‌ها افزایش پیدا کند.

 

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها