7/3/2020
جمعه، ۱۳ تیر ۱۳۹۹
مشکل ترخیص چای از گمرک حل شد
با استعلام از وزارت جهاد کشاورزی

مشکل ترخیص چای از گمرک حل شد

صاحبان کالا می‌توانند برای خروج کالای خود به گمرکات اجرایی کشور مراجعه و نسبت به خروج کالا از گمرک اقدام کنند.

اعتمادآنلاین|  درپی تغییر تعرفه واردات چای به کشور، ترخیص این محصول از گمرکات با ابهام و مشکل مواجه شده بود؛ بر اساس اعلام معاون امور گمرکی گمرک، این مشکل از امروز (دوشنبه) حل شده و صاحبان کالا می‌توانند برای ترخیص محصول خود به گمرکات کشور مراجعه کنند.


پیشتر بر اساس بند 9 مصوبه 17 شهریور 98 هیئت وزیران، تعرفه چای از 20 درصد به 5 درصد کاهش یافته بود. درپی ابهامات برای گمرکات کشور و برخی مراجع درباره ترخیص چای، گمرک ایران مراتب را از وزارت جهاد کشاورزی استعلام کرد. پس از آن دفتر مقررات و استاندارد‌های بازرگانی معاونت توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: «کاهش حقوق ورودی چای سیاه با کد تعرفه 09024010 در اجرای بند 1 دستور چهارم مصوبات چهل و هفتمین جلسه کارگروه تنظیم بازار مورخ 13 مرداد 98 مطرح و مصوبه آن ابلاغ شد.


کد تعرفه مذکور ده‌ها سال است که به عنوان چای کوبیده در جداول کتاب مقررات صادرات و واردات تعریف شده و طبق استعلام از دستگاه‌های تخصصی، منظور از آن چای سیاه خرده شده است؛ لذا تمامی انواع چای سیاه ارتدکس (شکسته، قلم، باروتی و خاک) و چای سیاه CTC یا کله مورچه‌ای (دانه درشت، متوسط و ریز) به صورت فله و در بسته‌بندی غیرخرده‌فروشی ذیل این تعرفه قرار می‌گیرند.»


آقای مهرداد جمال ارونقی در این زمینه گفت: با اعلام نظر وزارت جهاد کشاورزی و ابلاغ آن به گمرکات، مشکل ترخیص چای از گمرکات کشور رفع شده است؛ بنابراین صاحبان کالا می‌توانند برای خروج کالای خود به گمرکات اجرایی کشور مراجعه و نسبت به خروج کالا از گمرک اقدام کنند.


وی افزود: گمرکات اجرایی پیشتر جهت جلوگیری از رسوب کالا نسبت به ترخیص درصدی کالای اشاره شده اقدام کرده بودند که با ابلاغ این دستورالعمل، مشکل بوجود آمده بصورت کامل رفع شد.

 

منبع: صدا و سیما

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها