7/11/2020
شنبه، ۲۱ تیر ۱۳۹۹
برداشت نوبرانه زعفران در کشور آغاز  شد/ افزایش نگرانی‌ها از تصمیمات خلق‌الساعه در بخش کشاورزی
علی حسینی، عضو شورای ملی:

برداشت نوبرانه زعفران در کشور آغاز شد/ افزایش نگرانی‌ها از تصمیمات خلق‌الساعه در بخش کشاورزی

علی حسینی، عضو شورای ملی زعفران از آغاز برداشت نوبرانه زعفران در کشور خبر داد.

اعتمادآنلاین| علی حسینی با اعلام این خبر افزود: شرایط مزارع زعفران و محصول بسیار مناسب است و از سال زراعی خوب خبر می‌دهد.

 

وی ادامه داد: در حال حاضر نمی‌توان درباره میزان تولید زعفران اظهار نظر کرد چراکه می‌تواند بر بازار خارجی تاثیرگذار باشد.

 

حسینی همچنین از اعلام قیمت خرید زعفران خوداری کرد.

 

به اعتقاد وی، اعلام زودهنگام میزان تولید و قیمت زعفران ایران با توجه به جایگاه‌ آن در بازار جهانی می‌تواند زمینه سوء استفاده مشتریان خارجی را فراهم کند.

حسینی بهترین زمان اعلام تولید و قیمت را دهم آبان ماه عنوان کرد.

 

به گفته وی؛ از هفته ابتدای ماه آینده تولید زعفران در کشور به سمت پیک می‌رود و می‌توان درباره پیش بینی میزان تولید و قیمت‌ها با قاطعیت سخن گفت.

 

حسینی در پاسخ به این پرسش که کارشناسان درباره احتمال افزایش قاچاق زعفران در سالجاری زراعی در پی افزایش تولید هشدار داده‌اند، برای جلوگیری از این اتفاق چه می‌توان کرد،‌ گفت: غفلت از بازار صادراتی تولید در شرایطی که بازگشت ارز به کشور و تسویه آن در سامانه نیما سخت شده است بدون شک افزایش قاچاق را رقم خواهد زد.

 

وی ادامه داد: برای جلوگیری از این اتفاق راهکارهای جایگزین مختلفی از جمله فراهم شدن امکان واردات محصولات مورد نیاز کشور به جای تسویه ارز در سامانه نیما وجود دارد.

 

حسینی دیگر نگرانی تجار را تصمیمات خلق‌الساعه بخش دولتی برای صادرات محصولات کشاورزی در سالجاری عنوان کرد، و افزود: به تازگی تصمیم برای بازار محصولات کشاورزی به وزارت صنعت، معدن و تجارت واگذار شده است که این امر احتمال تصمیمات خلق‌الساعه برای بخش کشاورزی را بیشتر از گذشته افزایش می‌دهد.

 

وی افزود: تصمیم یک شبه برای ممنوعیت صادرات یا آزادسازی آن موضوعاتی است که به شدت بازار صادراتی محصولات کشاورزی را با تنش روبه‌رو کرده و فرصت‌های زیادی را از دست ما خارج می‌کند.

 

حسینی، شرط توسعه بازار صادراتی را ثبات در قوانین و دستورالعمل‌های تجارت خارجی دانست.

 

این عضو شورای ملی زعفران تاکید کرد: هر تصمیمی در بازار صادراتی بر تولید نیز موثر است و زندگی کشاورزان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

 

حسینی یادآور شد: حدود 20 درصد از اشتغال در کشور مربوط به بخش کشاورزی است و حفظ آن منوط به تصمیمات درست و کارشناسی است که این روزها کمتر دیده می‌شود.

 

منبع: ایلنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها