7/11/2020
شنبه، ۲۱ تیر ۱۳۹۹
بورس کالا زمینه برندسازی پسته را فراهم کرده است/ تضعیف برند پسته ایرانی توسط سوداگران/ معاملات گواهی سپرده زعفران در 6 ماه به 20 میلیارد رسیده است
پورابراهیمی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس:

بورس کالا زمینه برندسازی پسته را فراهم کرده است/ تضعیف برند پسته ایرانی توسط سوداگران/ معاملات گواهی سپرده زعفران در 6 ماه به 20 میلیارد رسیده است

محمدرضا پورابراهیمی، نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی گفت: فعالیت برخی دلالان و رقابت های ناسالم به برند پسته ایرانی لطمه زده و آثار منفی آن را همچنان در حوزه صادرات شاهد هستیم.

اعتمادآنلاین| محمدرضا پورابراهیمی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در خصوص معاملات پسته در بورس کالا، گفت: در حوزه محصولات کشاورزی معمولا سندیکاها حضور دارند که یکی از این سندیکاها اتحادیه صادرکنندگان خشکبار ایران است.

 

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با اشاره به لزوم توسعه ابزارهای مالی به خصوص در حوزه کشاورزی ادامه داد: معاملات قراردادهای آتی در دنیا به بهبود فعالیت ها در بخش‌های مختلف از جمله تولید کمک می کند که از این جهت در بخش تولید کشور نیازمند بازنگری در روش ها هستیم که راه اندازی معاملات آتی و گواهی سپرده کالایی محصولات کشاورزی در بورس در بهتر شدن فرآیندها اثر گذار است.

 
پورابراهیمی، افزود: اگر بتوانیم قیمت گذاری واقعی را برای همه محصولات و در سراسر کشور شکل دهیم قطعا تولیدکنندگان و ذی نفعان بازار حمایت می‌شوند، حمایت از تولید ابعاد مختلفی دارد از جمله تامین مالی که باز هم این ابزارها می توانند در حوزه تضامین برای تولید به کار گرفته شوند.

 

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، تصریح کرد: ما طی سال ها در تولید و عرضه بسیاری از کالاها از جمله پسته در بازارهای جهانی جایگاه بالایی داشته‌ایم اما فعالیت برخی دلالان و رقابت های ناسالم به برند پسته ایرانی لطمه زده و آثار منفی آن را همچنان در حوزه صادرات شاهد هستیم اما در این میان بورس کالا و ابزارهای معاملاتی آن، اساس استانداردسازی پسته و برندسازی آن در جهان را با ارتقای سطح کیفی محصول فراهم می کنند.

 

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس افزود: اتفاقات مثبتی که به واسطه ظرفیت بازار سرمایه و بورس کالای ایران در بازار زعفران رقم خورده شگفت انگیز است به طوری که حجم معاملات گواهی سپرده زعفران در سال گذشته 35 میلیارد تومان بود که در 6 ماهه امسال به 20 میلیارد تومان رسیده است. حجم قرارداد آتی زعفران نیز در سال گذشته 15 هزار میلیارد تومان بود که این رقم از ابتدای سال تا کنون به 6 هزار میلیارد تومان رسیده است، این اعداد نشان دهنده اتفاقات بی نظیری بوده که به کمک بورس کالای ایران رقم خورده و در حوزه تصمیم سازی می تواند به حوزه اقتصادی کشور کمک شود.

 

منبع: خانه ملت

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها