7/15/2020
چهارشنبه، ۲۵ تیر ۱۳۹۹
لزوم کنترل و ساماندهی محدوده‌های معادن کشور/ بین مردم و منابع‌ طبیعی فاصله وجود دارد
خلیل آقایی، رئیس سازمان جنگل‌ها خواستار شد؛

لزوم کنترل و ساماندهی محدوده‌های معادن کشور/ بین مردم و منابع‌ طبیعی فاصله وجود دارد

خلیل آقایی، رئیس سازمان جنگل‌ها، از دفتر حفاظت و حمایت سازمان خواستار کنترل محدوده‌های معادن‌ شد.

اعتمادآنلاین| خلیل آقایی، رئیس سازمان جنگل‌ها، امروز یکشنبه در بیست و هشتمین جلسه ستاد هماهنگی اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری، بر ساماندهی معادن در مراتع کشور تاکید کرد و گفت: اگر در مناطقی مرتعداران مقابل معدن‌کاوان مقاومت می‌کنند بخاطر زیاده‌خواهی برخی از معدن‌کاوان است.

 

وی با بیان اینکه منابع‌ طبیعی مشکلی با اکتشاف معادن ندارد، اظهارداشت: اما با بی سر و سامانی معدن‌کاوان و زیاده‌خواهان مخالفیم که از حدود و ثغور خود تجاوز می‌کنند.

 

آقایی با اشاره به اهمیت حفظ مراتع کشور تصریح کرد: ما امانتدار مراتع بوده و صاحبان اصلی مراتع کشور مرتعداران و دارندگان پروانه چرای دام هستند، ارزش مراتع کشور بسیار پر اهمیت است، ما در برابر نسل آینده مسئولیم و نمی‌توانیم برای هر کاری از مراتع خرج کنیم.

 

وی اساس کار در منابع طبیعی را متکی بر مشارکت مردم دانست و یادآور شد: منابع‌ طبیعی باید فاصله خود را با مردم روز به روز کمتر کند.

 

رئیس سازمان جنگل‌ها افزود: البته اقدامات آبخیزداری و فواید آن تا حدی توانسته است قهر مردم با منابع‌ طبیعی را تبدیل به آشتی کند اما واقعیت این است که هنوز بین مردم و منابع‌ طبیعی فاصله وجود دارد و تا زمانی که این فاصله برداشته نشود انتظار حفاظت بهینه از منابع‌ طبیعی بیهوده است.

 

آقایی با تاکید بر مستند سازی فعالیت‌های منابع‌ طبیعی خاطرنشان کرد: نتیجه بخش بودن و اثربخشی فعالیت‌ها مهم است و باید نتیجه کار مستندسازی و اطلاع‌رسانی شود.

 

وی از اداره ترویج و آموزش ادارات کل منابع‌ طبیعی استان‌ها خواست همیشه دنبال مستندسازی مثبت نباشند بلکه انتقادات و دلخوری‌های مردم نسبت به عملکرد منابع‌ طبیعی می‌تواند در کاهش فاصله‌ها و چالش‌های پیش رو بسیار راهگشا باشد. 

 

در بیست و هشتمین جلسه ستاد هماهنگی اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری، ابوالفضل رحمتی‌زاده سرتسهیلگر منابع‌ طبیعی استان قم و داود خراسانی رئیس شورای اسلامی روستای چال‌گنبد این شهرستان، گزارشی از اقدامات مشارکتی منابع‌ طبیعی با جوامع محلی را ارائه کردند.

 

منبع: ایلنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها