5/26/2020
سه شنبه، ۰۶ خرداد ۱۳۹۹
وضعیت فوق‌العاده در شیلی ادامه دارد

وضعیت فوق‌العاده در شیلی ادامه دارد

دولت شیلی قصد دارد تا وضعیت فوق‌العاده را در شمال و جنوب این کشور و پس از کشته شدن 10 تن در جریان درگیری‌های خشونت بار گسترش دهد.

اعتمادآنلاین|سباستین پینه‌را، رئیس جمهوری شیلی در بیانیه‌ای تلویزیونی گفت: ما با یک دشمن قدرتمند که می‌خواهد از خشونت بدون محدودیت استفاده کند، در نبرد هستیم. 

 

وی تایید کرد، وضعیت فوق‌العاده که شنبه شب برای سانتیاگو، پایتخت اعمال کرده و ارتش را به خیابان‌ها کشانده، تا شمال و جنوب پایتخت گسترش می‌یابد.

 

اعتراضات در شیلی که دو هفته قبل با حضور دانشجویان در این کشور آغاز شده در اعتراض به افزایش قیمت حمل و نقل عمومی صورت گرفته است.

 

رئیس جمهوری شیلی همچنین گفت، مترو و سیستم اتوبوس‌رانی سانتیاگو از امروز (دوشنبه) فعالیت خود را آغاز می‌کند. دوشنبه روز سختی است. ما می‌دانیم که عاملان این آشوب‌ها نوعی سازمان مجرم و تبهکار است.

 

در همین حال، آندرس چادویک، وزیر کشور شیلی در یک نشست خبری گفت، تصمیم برای گسترش وضعیت فوق‌العاده به شمال و جنوب پایتخت در بحبوحه افزایش خشونت‌ها و تخریب‌ها گرفته شده است. روز یکشنبه 40 سوپرمارکت و سایر مغازه‌ها غارت شدند. تعداد نیروهای ارتش و پلیس در پایتخت 10 هزار و 500 تن هستند و در صورت لزوم افزایش می‌یابند. در جریان ناآرامی‌های اخیر 10 تن کشته شدند.

 

دادستان‌ها می‌گویند، 1462 تن تا اواسط بعدازظهر یکشنبه در ارتباط با راهپیمایی‌های اعتراضی این روز بازداشت شده‌اند که 614 تن از آنها از سانتیاگو هستند.

 

ژنرال مسئول برقراری امنیت در سانتیاگو نیز اعلام کرد، منع آمد و شد دوم از ساعت 19 به وقت محلی روز یکشنبه آغاز شده و در ساعت 6 صبح به وقت محلی امروز پایان می‌یابد. نخستین منع آمد و شد روز شنبه از ساعت 22 به وقت محلی آغاز و در ساعت 7 صبح روز بعد تمام شد.

 

در همین حال به آتش کشیده شدن یک کارخانه نساجی در نزدیکی سانتیاگو مرگ دست کم پنج نفر را به همراه داشته است.

 

این کارخانه همزمان با ناآرامی در سانتیاگو و تظاهرات ضددولتی به وسیله عده‌ای که قصد تخریب و دزدی از آن را داشتند، به آتش کشیده شد.

 

پیش از این نیز سه نفر در آتش سوزی یک سوپرمارکت در سانتیاگو جانشان را از دست دادند.

 

منبع: ایسنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها