7/11/2020
شنبه، ۲۱ تیر ۱۳۹۹
گانتس خواستار استعفای نتانیاهو شد

گانتس خواستار استعفای نتانیاهو شد

بنی گانتس خطاب به نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی تاکید کرده که انتخابات کنست 17 سپتامبر گذشته به پایان رسید و باز هم شاهد شکست در تشکیل دولت جدید هستیم و نتانیاهو به جای اینکه بیش از این وقت را تلف کند، باید اختیار تعیین کاندیدای نخست وزیری را به روون ریولین رئیس این رژیم بازگرداند.

اعتمادآنلاین| رئیس ائتلاف "آبی - سفید" در پی ناتوانی بنیامین نتانیاهو در تشکیل کابینه جدید، خواستار استعفای او شد.

 

مرکز اطلاع رسانی فلسطین به نقل از شبکه 7 تلویزیون رژیم صهیونیستی گزارش داد، بنی گانتس خطاب به نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی تاکید کرده که انتخابات کنست 17 سپتامبر گذشته به پایان رسید و باز هم شاهد شکست در تشکیل دولت جدید هستیم و نتانیاهو به جای اینکه بیش از این وقت را تلف کند، باید اختیار تعیین کاندیدای نخست وزیری را به روون ریولین رئیس این رژیم بازگرداند.

 

گانتس بار دیگر تصریح کرد که به دنبال تشکیل دولت وحدت آزادی‌خواهی است که برای اسرائیلی‌ها اهمیت قائل باشد.

نتانیاهو تا روز چهارشنبه فرصت دارد کابینه جدید را تشکیل دهد در غیراینصورت احتمالا ماموریت تشکیل دولت جدید به گانتس واگذار خواهد شد.

 

نتانیاهو طی هفته‌های گذشته چندین مرتبه با بنی گانتس رئیس ائتلاف آبی - سفید و آویگدور لیبرمن رهبر حزب "اسرائیل خانه ما" برای تشکیل کابینه جدید مذاکره کرده اما این مذاکرات هر بار به شکست انجامیده است.

 

او اخیرا طرحی را به گانتس برای تشکیل دولت وحدت پیشنهاد داد که این طرح با مخالفت او همراه بود.

 

شبکه عبری زبان "کان" تاکید کرد که نتانیاهو با بنی گانتس تماس گرفته و راه حلی را به او برای تشکیل دولت وحدت ارائه داده است.

 

به گفته نتانیاهو، دولت آینده بر پایه اجماع سراسری تشکیل خواهد شد تا قادر به مقابله با چالش‌های امنیتی و اقتصادی پیش‌رو باشد و برای تشکیل آن تمامی احزاب و طرف‌ها باید از برخی خواسته‌های خود کوتاه بیایند.

 

نتانیاهو تاکید کرد که دولت باید در اسرع وقت تشکیل شود، زیرا همه اسرائیلی‌ها به ویژه در سایه تحولات سریع خاورمیانه چنین انتظاری دارند.

 

وی اشاره کرد که تهدیدات امنیتی بدون توجه به وضعیت کنونی رژیم صهیونیستی روز به روز بیشتر می‌شود.

بنیامین نتانیاهو اظهار کرد: به همین خاطر از گانتس می‌خواهم سریعا مذاکرات برای تشکیل دولت جدید را آغاز کند.

 

در مقابل، گانتس پیشنهاد نتانیاهو برای تشکیل دولت وحدت را رد کرد.

 

گانتس در توییتی تاکید کرد که منتظر می‌ماند تا رئیس رژیم صهیونیستی او را مامور تشکیل دولت جدید کند و آنگاه مذاکرات برای تشکیل دولت وحدت آزادی‌خواه به منظور تغییر و امیدبخشی به اسرائیلی‌ها آغاز شود.

 

وی عنوان کرد که هدف نتانیاهو از پیشنهاد خود تشکیل دولت وحدت نیست، بلکه کسب مصونیت به خاطر پرونده‌های قضایی خود است.

 

روزنامه هاآرتص در گزارشی اشاره کرد که تا این لحظه تلاش‌های نتانیاهو برای تشکیل کابینه جدید راه به جایی نبرده است و او نتوانسته 61 عضو کنست را به منظور تشکیل دولت جدید با خود همراه سازد.

 

هاآرتص بیان کرد که روون ریولین مهلت داده شده به نتانیاهو برای تشکیل دولت جدید را دو هفته دیگر تمدید نخواهد کرد و این یعنی اینکه 5 روز دیگر و برای نخستین بار از زمان استعفای ایهود المرت نخست وزیر اسبق این رژیم در سال 2008، شخصی غیر از نتانیاهو مامور تشکیل کابینه جدید خواهد شد.

 

سال 2008 تزیپی لیونی مامور تشکیل کابینه شد که در نهایت موفق به این کار نشد.

 

مذاکرات نتانیاهو با احزاب دیگر از جمله ائتلاف آبی -سفید به رهبری بنی گانتس و حزب "اسرائیل خانه ما" به رهبری آویگدور لیبرمن هیچ نتیجه‌ای در پی نداشته است و بعید است که در این چند روز باقی مانده هم نتانیاهو بتواند کاری پیش ببرد.

 

منبع: ایسنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها