5/27/2020
چهارشنبه، ۰۷ خرداد ۱۳۹۹
ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به 477 هزار زائر اربعین
پیرحسین کولیوند، رییس کمیته بهداشت و درمان ستاد اربعین خبر داد؛

ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به 477 هزار زائر اربعین

پیرحسین کولیوند، رییس کمیته بهداشت و درمان ستاد اربعین حسینی 98، گفت: در ایام اربعین امسال بیش از 477 هزار نفر از خدمات بهداشتی، درمانی و تیم های فوریت‌های پزشکی در مرزهای کشور بهره مند شدند.

اعتمادآنلاین| پیرحسین کولیوند، رییس کمیته بهداشت و درمان ستاد اربعین حسینی 98، با بیان اینکه در ایام اربعین امسال بیش از 477 هزار نفر از خدمات بهداشتی، درمانی و تیم‌های فوریت‌های پزشکی در مرزهای کشور بهره‌مند شدند که از این بین حدود 28 هزار و 900 نفر از آنان اتباع سایر کشورها بودند، گفت: امسال خدمات کمیته بهداشت و درمان ستاد اربعین حسینی70 درصد، اعزام مصدومان و بیماران توسط آمبولانس‌های زمینی اورژانس 55 درصد و اعزام مصدومان توسط آمبولانس‌های اورژانس هوایی به مراکز درمانی، 3.5 درصد نسبت به سال گذشته رشد داشت.

 

وی افزود: امسال شاهد افزایش 22 درصدی منابع انسانی و لجستیکی کمیته بهداشت و درمان ستاد اربعین حسینی بودیم و خوشبختانه در طول پیاده‌روی اربعین حسینی، 1100 دستگاه آمبولانس، 44 دستگاه اتوبوس آمبولانس، 15 فروند بالگرد و 4 فروند بیمارستان هوایی، 9 بیمارستان سیار، 4 بیمارستان برای حوادث تروریستی، شیمیایی و میکروبی و 20 دستگاه آمبولانس مجهز به تجهیزات حملات شیمیایی، میکروبی و تروریستی به مرزهای چهارگانه کشور اعزام شده است و 17 هزار نیروی عملیاتی اورژانس پیش بیمارستانی، تیم‌های مدیریت بیماری‌ها شامل 845 نفر، 160 تیم بهداشتی و 56 مرکز درمانی سیار نیز در خدمت زائران اربعین حسینی بودند.

 

کولیوند ادامه داد: در طول پیاده‌روی اربعین حسینی، بیش از 295 هزار نفر از زائران اربعین حسینی به مراکز درمانی ثابت و سیار مراجعه کردند که منجر به بستری شدن 16 هزار و 702 نفر و 162 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه مراکز درمانی ثابت شد همچنین 966 عمل جراحی در مراکز درمانی ثابت و سیار پیش‌بینی شده، انجام و خدمات بهداشتی و درمانی به دو هزار و 971  مادر باردار ارائه شد.

 

وی با بیان اینکه 554 مصدوم و بیمار اعزامی از عراق به مرزهای 4 گانه کشور منتقل شدند،گفت: 325 مصدوم و بیمار توسط اورژانس پیش بیمارستانی به مراکز درمانی محل سکونتشان انتقال داده شدند همچنین خدمات کمک‌های اولیه روانشناختی به بیش از 47 هزار نفر از زائران ارائه شد.  

 

کولیوند ادامه داد: در این مدت بیش از 65 هزار مورد بازدید توسط تیم‌های بهداشتی وزارت بهداشت در داخل خاک ایران و 2237 مورد بازدید از موکب‌ها همچنین بیش از 5100 مورد بازدید از مراکز تهیه و توزیع غذا در ایران و بیش از 1200 مورد بازدید از مراکز تهیه و توزیع غذا در خاک عراق انجام و در نهایت 5800 کیلوگرم مواد غذایی مشکوک معدوم شد.

 

وی با اشاره به واکسیناسیون بیش از 101 هزار نفر از اتباع کشورهای خارجی در ایران به منظور پیشگیری از شیوع بیماری‌های مختلف، خاطرنشان کرد: در ایران به 147 هزار زائر ایرانی و خارجی و در عراق به 276 هزار نفر آموزش‌های لازم بهداشتی ارائه شده است همچنین 24 هزار نفر از خادمین و مسئولان موکب‌ها، آموزش‌های لازم برای پیشگیری از بیماری ها را فراگرفتند.  

 

رییس کمیته بهداشت و درمان ستاد اربعین حسینی 98 در ادامه گفت: با استقرار 1964 نفر در پایانه‌های مرزی جهت کنترل سندرمیک بیماری‌های واگیر و پایش دقیق اطلاعات بهداشتی و درمانی، شاهد کنترل دقیق زائران از نظر علائم سندرمیک بیماری‌ها در کشور عراق و در مرزهای غربی و شرقی کشور و عدم شیوع بیماری های واگیر در ایران بودیم.  

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: 49 درصد از خدمات درمانی ارائه شده به زائران در مرز مهران، 16 درصد در مرز چذابه، 10 درصد در مرز خسروی، 4 درصد در مرز شلمچه و 21 درصد خدمات نیز در سایر مرزها از جمله میرجاوه و آستارا به زائران ارائه شده است.

 

رییس سازمان اورژانس کشور با اشاره به اعزام 168 بیمار و مصدوم توسط 15 بالگرد اورژانس هوایی به مراکز درمانی گفت: این 168 بیمار و مصدوم در 93 ماموریت به مراکز درمانی منتقل شده‌اند که 110 نفر از مصدومان مربوط به حوادث ترافیکی و 58 نفر نیز مربوط به حوادث غیرترافیکی بودند.

 

کولیوند در پایان از همکاری معاونت‌های مختلف وزارت بهداشت و سازمان‌های تابعه این وزارتخانه همچنین ستاد کل نیروهای مسلح، وزارت اطلاعات، سازمان بهزیستی کشور، سازمان تامین اجتماعی، سازمان پدافند غیرعامل کشور، سازمان مدیریت بحران کشور، جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران، سازمان بسیج جامعه پزشکی، سازمان پزشکی قانونی کشور، سازمان صدا وسیمای جمهوری اسلامی ایران، سازمان دامپزشکی کشور همچنین ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) و  کمیته بهداشت و درمان ستاد اربعین حسینی تقدیر و تشکر کرد.

 

منبع: ایسنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها