10/20/2020
سه شنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۹
«منصور هادی» با جدایی‌طلبان جنوب یمن برای بازگشت به عدن توافق کرد

«منصور هادی» با جدایی‌طلبان جنوب یمن برای بازگشت به عدن توافق کرد

روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق‌الاوسط نوشت: دولت مستعفی یمن و جدایی‌طلبان جنوب این کشور برای بازگشت «عبد ربه منصور هادی» رئیس‌جمهوری مستعفی و فراری به عدن توافق کردند. قرار است این توافق ظرف چند روز آینده در ریاض پایتخت عربستان سعودی به امضا برسد.

اعتمادآنلاین| روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق‌الاوسط بامداد جمعه نوشت: دولت مستعفی یمن و جدایی‌طلبان جنوب این کشور برای بازگشت «عبد ربه منصور هادی» رئیس جمهوری مستعفی و فراری به عدن توافق کردند.

 

به نوشته الشرق‌الاوسط، دولت مستعفی یمن به ریاست منصور هادی که تحت حمایت عربستان سعودی قرار دارد، با نیروهای شورای انتقالی جنوب که از حمایت امارات متحده عربی برخوردار است، با هم برای تشکیل یک دولت توافقی و مشترک به توافق رسیدند.

 

بر اساس این گزارش، قرار است این توافق ظرف چند روز آینده در ریاض پایتخت عربستان سعودی به امضا برسد.

 

این گزارش می افزاید؛ دو طرف توافق کردند تا نیروها و تشکیلات نظامی و امنیتی آن‌ها در وزارتخانه های دفاع و کشور با هم ادغام شوند.

 

قرار است ائتلاف سعودی با تشکیل کمیته ای مشترک بر اجرای این توافق نظارت داشته باشد.

 

عبدربه منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی یمن، پس از فرار از صنعا با حمایت سعودی به عدن رفت تا دولت خود را در این استان تشکیل دهد؛ اما پس از مدتی به خاطر اختلاف با امارات متحده عربی، متحد عربستان در جنگ یمن، ناچار به ترک عدن شد و به عربستان سعودی رفت.

 

همچنین از مرداد سال جاری درگیری میان نیروهای شورای انتقالی جنوب و نیروهای وفادر به منصور هادی در استان عدن و برخی استان های جنوبی این کشور صورت گرفت.

 

درگیری میان نیروهای وابسته به امارات از یک سو و وفاداران به دولت «عبدربه منصور هادی» از سوی دیگر، از آن زمان شدت گرفت که نیروهای موسوم به «کمربند امنیتی» که از سوی امارات حمایت می شوند، در 10 آگوست (19 مردادماه) کنترل کاخ ریاست جمهوری «معاشیق» در شهر بندری عدن و مراکز راهبردی این شهر را در دست گرفتند.

 

شورای انتقالی جنوب یمن در سال 2017 پس از برکناری «عیدروس الزبیدی» استاندار پیشین عدن توسط منصور هادی و با حمایت ابوظبی تشکیل شد.

 

عربستان و امارات از کشورهای فعال در ائتلاف عربی بوده و از 26 مارس 2015 (ششم فروردین 94) با ایجاد این ائتلاف مبهم به بهانه بازگرداندن منصور هادی، یمن را هدف حملات خود قرار داده اند. این در حالی است که پس از گذشت بیش از چهار سال، این ائتلاف هیچ دستاوردی در یمن کسب نکرده است.

 

منبع: ایرنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها