7/4/2020
شنبه، ۱۴ تیر ۱۳۹۹
تلاش تمام قد آمریکا برای به آشوب کشاندن اعتراضات عراق

تلاش تمام قد آمریکا برای به آشوب کشاندن اعتراضات عراق

در حالی که دولت عراق تلاش می‌کند مردم این کشور را با ارائه برنامه‌های خود برای تحقق اصلاحات و بهبود اوضاع معیشتی آرام کند، دولت آمریکا علاوه بر دسیسه‌های سفارت خود در بغداد، 1500 نظامی خود را از سوریه روانه خاک عراق کرده است.

اعتمادآنلاین| اعتراضات عراقی‌ها علیه اوضاع بد اقتصادی، در حالی مجددا در مناطق مختلف این کشور رخ نمایانده که مقام‌های عراقی از وعده‌های خود برای تحقق اصلاحات در کشور خبر داده اند.

 

«عادل عبدالمهدی»، نخست‌وزیر عراق گفت: دولت از برگزاری تظاهرات‌های مسالمت‌آمیز حمایت می‌کند.

 

او در بخش دیگری از سخنانش گفت قصد دارد کنفرانسی با کشورهای همجوار عراق برای بازگرداندن ثبات به این کشور برگزار کند. عبدالمهدی وعده داد از حقوق مقام‌های دولت خواهد کاست.

 

او در سخنانی در پی ادامه تظاهرات مردمی در این کشور ضمن تعهد به انجام اصلاحات در کابینه ظرف چند هفته، تظاهرکنندگان را به بیان مسالمت‌آمیز خواسته‌هایشان فراخواند.

 

عبدالمهدی عنوان داشت: ما از تشکیل شورای عالی قضایی با هدف پیگرد مسئولان فاسد در عراق حمایت کرده و قانون احزاب را به شکل فوری به اجرا درمی‌آوریم.

 

نخست‌وزیر عراق در ادامه تاکید کرد استعفای دولت در زمان فعلی و بدون وجود جایگزین به معنای آغاز آشوب و ناآرامی در عراق است.

 

در حالی که دولت عراق تلاش می کند مردم این کشور را با ارائه برنامه‌های خود برای تحقق اصلاحات و بهبود اوضاع معیشتی آرام کند، حزب الله عراق نیز در اطلاعیه‌ای با حمایت از خواسته‌های به حق تظاهرکنندگان اعلام کرد: از اقدامات عملی عادل عبدالمهدی در حل بحران بیکاری و مبارزه با فساد حمایت می کنیم و دیگر گروه ها نیز برای تحقق برنامه‌های عبدالمهدی از نخست‌وزیر حمایت کنند.

 

حزب الله عراق عامل فساد در این کشور را قوانین وضع‌شده از سوی آمریکا خواند و افزود: طرح های آمریکا بعد از سرنگونی صدام و برخی اقدامات یک طرفه در صادرات خودسرانه نفت بدون پرداخت هزینه های مالی آن به دولت مرکزی و تاسیس شورای بازسازی عراق توسط آمریکا بدون اینکه فعالیت مثبتی محقق شود از جمله عوامل فساد در عراق است.

 

حزب الله عراق افزود: به آمریکا، اسرائیل و عربستان هشدار می دهیم بر تظاهرات های عراق موج سواری نکنند، چرا که توطئه های شوم تان شکست خورده است و اگر در امور عراق دخالت کنید و در صدد راه اندازی فتنه ای جدید باشید، این فتنه شما را همانند فتنه داعش شکست می دهیم و سپس شما را آماج حملات خود قرار خواهیم داد.

 

البته در این بین نیروهای امنیتی عراق نیز بیکار نبوده و تلاش کرده‌اند مانع منحرف شدن اعتراضات مردمی در این کشور شوند.

 

نیروهای امنیتی عراق اعلام کرده‌اند که نمی گذارند دشمنان، عوامل نفوذی خود را وارد صفوف مردم کرده و باعث به آشوب کشیده شدن کشور شوند.

 

اعتراضات عراق در حالی مجددا آغاز شده است که بغداد این روزها با مسأله مهم دیگری دست‌و‌پنجه نرم می‌کند و آن حضور بدون اجازه نظامیان آمریکایی در این کشور است که از سوریه به غرب عراق منتقل شده اند.

 

برخی مسئولان عراقی اخیرا اعلام کرده بودند که 1500 نظامی آمریکایی، پس از خروج از سوریه، وارد کردستان عراق و استان نینوی شده‌اند.

 

«مارک اسپر»، وزیر دفاع آمریکا نیز یکشنبه گذشته گفته بود که احتمالا هزار نظامی آمریکایی، پس از اینکه از شمال سوریه خارج شدند، وارد غرب عراق شوند.

 

کارشناسان و تحلیلگران، تصمیم آمریکا برای خروج شمار زیادی از نیروهای خود از سوریه را در جهت حمایت از داعش در سوریه و عراق می‌دانند، به گونه‌ای که پس از خروج آمریکا از سوریه، 12 هزارداعشی زندانی از زندان‌های شبه‌نظامیان کُرد آزاد شدند.

 

نباید از این نکته غافل شد که عناصر داعشی که از زندان های سوریه گریخته اند ممکن است بخواهند خود را به خاک عراق رسانده و از فرصت پیش آمده در این کشور در سایه اعتراضات مردمی سوء‌استفاده کرده و دست به اجرای عملیات تروریستی برای ملتهب نشان دادن اوضاع بزنند.

 

البته در این بین نباید از اقدامات مغرضانه رسانه‌های وابسته به آمریکا و عربستان سعودی در پوشش هدفمند اخبار اعتراضات در عراق چه در روزهای گذشته و چه طی امروز غافل بود.

 

شبکه های «الحره، العربیه، الحدث و…» تلاش می کنند تا با برجسته کردن اعتراضات عراقی‌ها، اوضاع را جوری جلوه دهند که گویی زمام امور از دست مسئولان بغداد خارج شده و کشور وارد مرحله آشوب شده است.

 

انتقادات به این عملکرد رسانه‌های وابسته، به قدری شدت داشت که آمریکا را وادار به واکنش کرد به طوری که سفارت آمریکا در بغداد از عملکرد شبکه الحره که به دلیل پوشش مغرضانه حوادث عراق مورد انتقاد قرار گرفته دفاع کرد.


این سفارتخانه مدعی شد که دولت آمریکا حق «سانسور» محتوای برنامه‌های شبکه الحره را ندارد. این ادعای سفارت آمریکا در حالی مطرح شده که جریان‌های سیاسی در عراق پیش از این از الحره به دلیل سانسور اخبار برخی جریان‌ها و رویدادها در عراق هم گلایه کرده‌اند.

 

دفتر مرکزی شبکه الحره در واشنگتن قرار گرفته و عملکرد آن در جریان پوشش تظاهرات اخیر عراق به قدری مغرضانه بوده که برخی از مقامات عراقی از دولت عراق خواسته‌اند فعالیت‌های این شبکه در عراق ممنوع شود.

 

سفارت آمریکا همچنین روز پنجشنبه در اطلاعیه‌ای برای چندمین بار از حمایت واشنگتن از برگزاری تظاهرات در عراق خبر داد.

 

در هر صورت باید گفت که بررسی تحولات این روزهای عراق نشان می‌دهد که دولت مردان این کشور باید مراقب تحرکات آمریکا و عناصر وابسته به این کشور باشند و در سایه پرداختن به مطالبات مردم برای بهبود اوضاع معیشتی آنها، از سوء‌استفاده واشنگتن از فضای کنونی عراق غافل نشده و حضور غیرقانونی نظامیان آمریکایی را در این کشور از یاد نبرند.

 

آمریکایی‌ها نشان داده‌اند که همواره مترصد دست دادن یک فرصت مناسب برای سوء‌استفاده از شرایط عراق هستند و هر زمان که اوضاع در عراق ملتهب می شود با صدور بیانیه‌هایی برای ناآرام کردن این اوضاع تلاش می کنند.

منبع: نورنیوز

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها