7/4/2020
شنبه، ۱۴ تیر ۱۳۹۹
تابلو نقاشی «ژان میشل باسکیت» به مزایده گذاشته می شود

تابلو نقاشی «ژان میشل باسکیت» به مزایده گذاشته می شود

یکی از تابلوهای نقاشی «ژان میشل باسکیت» ـ هنرمند مشهور معاصر ـ با قیمت پایه 10 میلیون دلار در حراجی «فیلیپس»‌ به مزایده گذاشته می‌شود.

اعتمادآنلاین| تابلو نقاشی‌ «رینگ بوکس» (1981)‌ اثر «ژان میشل باسکیت» با قیمت حدودی 10 الی 15 میلیون دلار در حراجی «فیلیپس»‌ واقع در نیویورک به فروش گذاشته می‌شود.

 

در این تابلو نقاشی یک بوکسور در حالی که نیزه‌ای به دست دارد به تصویر کشده شده است. شباهت این تابلو با خودنگاره‌ای که «باکسیت»‌ در همان سال از خود خلق کرده است سبب شده کارشناسان فکر کنند بوکسر این تابلو نقاشی در حقیقت خود «ژان میشل باسکیت» است.

 

این اولین باری نیست که تابلو نقاشی «رینگ بوکس» اثر «باسکیت» در حراجی‌ها به مزایده گذاشته می‌شود. این اثر در سال 1999 در حراجی کریستیز واقع در لس آنجلس به قیمت 442,500 دلار فروخته شد؛ این در حالی است که در آن زمان قیمت تخمینی تعیین شده برای این اثر 180 هزار دلار الی 250 هزار دلار بود. تابلو «رینگ بوکس» همچنین در سال 2012 در حالی در حراجی ساتبیز نیویورک به قیمت 7.6 میلیون دلار فروحته شد که قیمت تخمینی این اثر بین 4 الی 6 میلیون دلار تعیین شده بود.

 

دو سال گذشته نیز «باسکیت» به جمع هنرمندانی پیوست که اثرشان در یک حراجی بیش از  100 میلیون دلار فروش رفته است. سال 2017 تنها دو دقیقه طول کشید تا تابلو نقاشی بدون عنوان این هنرمند در حراجی ساتبیز نیویورک با قیمت  110 میلیون و 500 هزار دلار توسط یک میلیونر ژاپنی خریداری شود. فروش این تابلو در آن زمان رکورد گران‌ترین تابلو نقاشی فروخته شده در حراجی ساتبیز نیویورک را شکست.

 

«ژان میشل باسکیت» هنرمند آمریکایی ـ هاییتی، سال 1960 در نیویورک ‌به دنیا آمد. او ابتدا به‌عنوان یک هنرمند گرافیتی در نیویورک و بعد در دهه 1980 به‌عنوان یک هنرمند سبک نئواکسپرسیونیسم مشهور شد. این هنرمند در 12 اوت 1988 و در سن 27 سالگی به‌ دلیل مصرف بیش از اندازه مواد مخدر درگذشت.

 

نقاشی‌های باقی‌مانده از این نقاش، الهام‌بخش هنرمندان نوگرای معاصر بوده است و به قیمت‌های بالایی خرید و فروش می‌شوند.

 

منبع: ایسنا

 

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها