5/27/2020
چهارشنبه، ۰۷ خرداد ۱۳۹۹
 کاهش 20 درصدی سطح زیر کشت گندم در راه است
عطاء الله هاشمی، رئیس بنیاد ملی گندم کاران کشور:

کاهش 20 درصدی سطح زیر کشت گندم در راه است

عطاء الله هاشمی، رئیس بنیاد ملی گندم کاران کشور گفت: با توجه به تصمیم دولت برای واردات 1 و نیم تا 2 میلیون تن گندم به نظور ذخایر استراتژیک به سازمان بازرسی کل کشور پیشنهاد داده‌ایم که به جای واردات اقدام به خرید تضمینی گندم با نرخ 2 هزار و 200 تومان از کشاورزان کنند.

اعتمادآنلاین| عطاء الله هاشمی، رئیس بنیاد ملی گندم کاران کشور، درباره آخرین وضعیت شکایت گندم کاران به سازمان بازرسی کل کشور, گفت: طی هفته‌های اخیر بنیاد ملی گندم کاران به نمایندگی از جامعه تولیدکنندگان شکوائیه‌ای به سازمان بازرسی کل کشور نوشت که هم اکنون نظریه و نامه قطعی در این خصوص به دست ما نرسیده است.

 

او در خصوص پیشنهاد بنیاد ملی گندم کاران به سازمان ملی کشور, افزود: با توجه به آنکه دولت برای ذخایر استراتژیک قرار است یک و نیم تا 2 میلیون تن گندم وارد کند از این رو پیشنهاد داده‌ایم که این میزان گندم را از کشاورزان با نرخ حداقل 2 هزار و 200 تومان خریداری کنند تا تولیدکنندگان نسبت به خروج گندم ذخیره شده در انبار‌ها تمایل داشته باشند.

هاشمی قیمت هر تن گندم وارداتی را 280 دلار اعلام کرد و گفت: بر این اساس حداقل قیمت هر کیلو گندم وارداتی برای دولت 2 هزار و 800 تومان تمام می‌شود که در صورت خرید با نرخ 2 هزار و 200 تومان علاوه بر آنکه کشاورزان منفعت می‌برند از خروج ارز جلوگیری می‌شود که با این وجود امنیت غذایی و خود کفایی گندم در معرض خطر قرار نمی‌گیرد.


رئیس بنیاد ملی گندم کاران کشور قیمت منظقی خرید تضمینی هر کیلوگرم گندم برای سال زراعی آینده را 2 هزار و 500 تومان اعلام کرد و افزود: اگر تجدید نظری در قیمت تضمینی گندم صورت نگیرد بدون تردید با کاهش سطح زیر کشت تولید دچار آسیب می‌شود.

 

او درباره آخرین وضعیت سطح زیر کشت گندم در سال زراعی جدید, بیان کرد: با توجه به کاهش بارندگی در مناطق دیم سطح زیر کشت نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یافته ضمن آنکه کشاورزان مناطق آبی هم به سبب نبود انطباقی نرخ خرید تضمینی با هزینه‌های تولید رغبتی به کشت ندارند.

 

هاشمی مجموع سطح زیر کشت گندم در سال زراعی گذشته را 6 میلیون هکتار اعلام کرد و گفت: اگر قیمت خرید تضمینی گندم برای سال زراعی آینده اصلاح نشود پیش بینی می‌شود که مجموع سطح زیر کشت با اُفت حداقل 20 درصدی به 4 میلیون و 800 هزار هکتار تا 5 میلیون هکتار برسد که با این وجود خودکفایی گندم در معرض خطر قرار می‌گیرد. این در حالی است که با اصلاح نرخ خرید تضمینی حداقل تولید گندم برای سال زراعی جدید 12 میلیون تن خواهد بود.

 

رئیس بنیاد ملی گندم کاران کشور در پایان تصریح کرد: با توجه به آنکه زمان زیادی تا پایان مهلت کشت باقی نمانده است از این رو از شورای اقتصاد تقاضا داریم زمان را از دست ندهد و هر چه سریع‌تر مطابق با هزینه‌های تولید و تورم قیمت را اصلاح کند تا پایداری تولید همچنان استمرار یابد.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها